Změna návyků – začít se musí v hlavě

S novým rokem přichází i nová předsevzetí. Může se stát, že to člověk zkrátka přežene. Nějaký čas od stanovení si předsevzetí může člověk svůj kýžený stav zhodnotit, objevit, kde nastala chyba a s pomocí vlastního myšlení najít optimální cestu.

V psychologii se tento stav může nazvat termínem naučená bezmocnost. Jedinec nabude dojmu, že těžkou či problémovou situaci nemá smysl řešit vlastním úsilím.

Sám to člověk nezvládne, a tak bezhlavě zkusí nějaké prostředky, které se určitě s novým rokem objeví a zaručeně slíbí změnu snadno, rychle a bez práce. A to je přesně to, po čem každý touží.

Protože si sám člověk nevěří, dává se všanc jiným a při svých plánech snadno zapomíná na svou racionální stránku. Drží se horko těžko manuálů, jejichž dodržování ho nebaví, a tak se úpěnlivě snaží vyhledávat nové a nové motivace, což ještě více vyčerpává.

Je na místě zapomenout na všechna sebetrýznění a mučení vlastního těla zázračnými dietami a nefungujícími plány v touze, že se to jednou zlomí. Cílem veškerých nejen novoročních změn je, aby se život stal příjemnějším za jakýchkoliv okolností. Není však rozhodující datum. O mnoho důležitější je motivace, která by měla vycházet z reálného a promyšleného cíle.

Správný čas

S jakoukoliv změnou, kterou chce člověk ve svém životě podstoupit, by měl začít v období, kdy není ve stresu, nemocný či ve vypjaté emoční situaci. Na boj totiž potřebuje člověk kromě odvahy také sílu.

Reálnost cílů

Dalším kritériem, které stanovený cíl ovlivňuje je splnitelnost. Lepší je, zvolit cíle pozvolné, kterých je člověk schopen dosáhnout. Proto není dobré si kupovat roční permanentku do fitcentra či roční kurz angličtiny.

Nejprve je na místě otestovat, zda právě tento způsob a prostředí bude motivovat a bavit.

Bludný kruh

Nemá cenu se o hubnutí či osobní rozvoj pokoušet intenzivně jen pár týdnů či dokonce dnů. Tím se dostává tělo do bludného kruhu výčitek a negativních emocí, které prožívá, pokud se k aktivitám nedonutí. Daleko snadnějším krokem k úspěchu je, volit malé cíle a pozvolna měnit svůj životní styl.

Kvalita místo kvantity

Doporučuje se si svůj jídelníček a rozvrh sestavit takzvaně na míru. Sestavit si jídelníček podle chuťových preferencí. Vybírat syté potraviny s nižším obsahem tuku a cukru, se zvýšeným obsahem vlákniny. Zařadit do svého rozvrhu aktivity, které člověka baví a nebudou spíše trestem.

Motivace

Na samém počátku změny jde většinou vše snadno, ale motivace se může brzy vytratit. Není nutné být perfektní za každou cenu. Daleko důležitější je si najít ve všem rovnováhu. Pokud ji člověk nemá, vystavuje se zbytečnému stresu a pocitům nespokojenosti.

Je na místě se o sebe starat a dělat věci, které prospívají psychice. Za malý dílčí úspěch se může člověk odměnit třeba návštěvou kosmetického salonu či relaxačním wellness víkendem.

Je dobré také minimalizovat negativní myšlenky a nezapomínat, že spánek i odpočinek jsou pro emoční pohodu velmi důležité. Jaký je smysl života?

Tipy pro zlepšení motivace při změně

Změna je nevyhnutelnou součástí života. Často může být obtížné provést nezbytné úpravy, aby se úspěšně člověk přizpůsobil novým situacím. Ať už se jedná o změnu zaměstnání, nový vztah, nebo dokonce nový dům, je důležité udržet si motivaci a provést změny nezbytné pro posun vpřed. Zde je několik tipů, které pomohou udržet si motivaci ke změnám.

  1. Vizualizace požadovaného výsledku – může být užitečné představit si konečný cíl změny, kterou člověk provádí. Je na místě si představit výsledky změny v pozitivním světle a soustředit se na tento výsledek. Vizualizace pozitivních výsledků změny může pomoci udržet si motivaci a usnadnit přechod.
  2. Stanovit si malé cíle – při pokusu o zásadní změnu ve svém životě se snadno stane, že bude člověk zahlcen. Aby si člověk udržel motivaci, rozdělil si změnu na menší, zvládnutelné cíle. To pomůže zůstat soustředěný a dosáhnout pokroku na cestě k vytouženému výsledku.
  3. Oslavovat své úspěchy – oslavování malých úspěchů na cestě pomůže udržet si motivaci a správný směr. Je dobré ocenit kroky, které člověk učinil, bez ohledu na to, jak malé jsou. Pomůže to soustředit se na dlouhodobý cíl a udržet si motivaci k dalšímu postupu.
  4. Dělat přestávky – provádění změn může být psychicky i fyzicky vyčerpávající. Udělat si přestávku může být prospěšné. Člověk by si měl udělat čas na odpočinek a načerpání nových sil. Pomůže to udržet si soustředění a motivaci.
  5. Promluvit si s ostatními – při provádění zásadní změny může být neuvěřitelně užitečné promluvit si s důvěryhodným přítelem nebo členem rodiny. Už jen to, že si promluví o svých myšlenkách a pocitech, může to pomoci udržet si motivaci a správný směr.

Provádění zásadní změny v životě může být obtížné a zdrcující. Pokud si však udrží člověk motivaci a zaměří se na požadovaný výsledek, může být přechod mnohem snazší. Vizualizací požadovaného výsledku, stanovením malých cílů, oslavou úspěchů, přestávkami a rozhovory s ostatními může zůstat člověk motivovaný a úspěšně se přizpůsobit změně.

Mezi další tipy patří:

  • reálné a optimálně rozvržené cíle
  • podpora rodiny a přátel, kteří se zčásti mohou také zapojit a kteří svými návrhy nesvádějí na scestí, toxický a špatný vztah tomu nepomůže
  • mít rád sami sebe a nevystavovat se zbytečnému stresu
  • zlepšit si kondici a neupínat se na čísla na váze, každý týden si stanovit konkrétní cíle, kterých se bude člověk držet
  • pracovat na oddělování jídla od emocí, pokud člověka honí mlsná, bez výčitek sáhněte po vysokoprocentní čokoládě či zdravých sladkých alternativách. Tu nejlepší prodávají třeba v Chocolissimo.

Určitě dosáhne člověk většího požitku, než když ve stresu sní bonboniéru s pocitem viny a odhodláním, že od zítřka začíná hubnout.

© 2024 MZ.cz | Nakódoval Leoš Lang