Pravý perský koberec – kýč, nebo výhodná investice do budoucna?

Pravý perský koberec představuje ikonu luxusu a krásy, současně může také vyvolávat otázky ohledně jeho opravdové hodnoty a investičního potenciálu. Zatímco někteří mohou vnímat tyto kusy jako pouhý kýč, jiní vidí perský koberec jako výjimečnou investici do budoucnosti, která může přinést nejen okamžitou krásu do domova, navíc také dlouhodobou hodnotu a dědictví. Jak se pozná pravý peršan a jaký může mít vzor?

Perský koberec zdaleka nemá pouze klasický vzor pazyryk, v současné době se jich vyrábí i celá řada jiných provedení. Jeho zakoupením navíc potěšíte i svá pravnoučata.

Při dobré péči vydrží pravý perský koberec i několik generací, přičemž jeho cena pochopitelně postupem doby roste. Koupě perského koberce tedy není pouze krátkodobá investice.

Jak se pozná pravý peršan?

Nejen lidé, také koberce, zrají jako víno! Pravý vlněný peršan tak první tři až čtyři měsíce při normálním užívání ztrácí zbytky vlasů z poslední etapy výroby. Majitelé se shodují na tom, že mu to jde jen a jen k duhu.

Další typickou vlastností perských koberců je skutečnost, že se méně špiní. Jsou totiž vyrobeny ze 100% vlny, v níž je přítomný i mastný lanolin.

Ten brání tomu, aby se do koberce vsákly nečistoty, čerstvé skvrny lze potom jednoduše vyčistit. Platí tu přímá úměra. Čím je perský koberec kvalitnější, tím je vyšší přirozená vlastnost jeho vláken. Údržba perského koberce probíhá pravidelným čištěním od prachu i jiných nečistot pomocí vysávání po směru vlasu.

Výběr vhodného místa

Jak již bylo zmíněno, pravý perský koberec není pouze estetickým doplňkem interiéru, jef také výhodnou investicí. Věděli jste, že se zvlášť vyrábějí koberce pro evropský a americký trh? Liší se od sebe hlavně v barevném provedení, když americký trh upřednostňuje barvy tvrdší.

Ještě před zakoupením koberce je třeba si promyslet, kde bude umístěn. V hale nebo za vstupními dveřmi v domácnosti, která čítá více lidí, je místo především pro pevné, odolné a nové koberce. Čím klidnější je místo, kde bude koberec uložen, tím může být jemnější a starožitnější.

Pamatujte také na to, že velké orientální koberce se nepokládají od stěny ke stěně, nýbrž na parkety, kolem nich měly vytvořit něco jako rám. Perský koberec je krásným obrazem na vaší podlaze.

Podoba koberce by také měla být v souladu se stylem interiéru. Jestliže má jednoduchou a barevně ucelenou podobu, vynikne v něm geometrický nebo květinový vzor. Pokud je zařízení místnosti již tak dost výrazné, je lepší zvolit nějaký méně nápadný vzor koberce.

Peršan se hodí i do paneláku

Peršan se může dobře vyjímat i v panelovém bytě. Výhodou je skutečnost, že jsou tyto koberce ve svých standardních rozměrech ke koupi ve velikostech, jež se přibližně po dvaceti centimetrech zmenšují nebo zvětšují, takže lze na trhu najít takřka každý rozměr.

Jestliže si z nabídky koberců přesto nevyberete, můžete si nechat zhotovit na zakázku peršan, který bude přesně odpovídat vašim představám!

Jaký má perský koberec vzor

Perský koberec je známý pro své bohaté a složité vzory, které často zahrnují geometrické tvary, květinové motivy, větve a lístky, medailony, arabské písmo a další dekorativní prvky. Každý vzor perského koberce má svůj vlastní význam a historický kontext, a mnoho z nich má kořeny v tradičním perském umění a kultuře.

Některé z nejběžnějších vzorů perských koberců, které můžete najít na perských kobercích, zahrnují:

  • Herati (Fish): Tento vzor často zobrazuje květiny nebo listy, které jsou uspořádány kolem centrálního motivu, který připomíná rybu nebo diamant.
  • Boteh (Paisley): Vzor je charakterizován složitými zakřivenými tvary, které připomínají tvar jalovce nebo látkový motiv paisley.
  • Gül (Medallion): Gül obsahuje centrální medailonový motiv obklopený vzory a ornamenty, často inspirovanými květinovými nebo geometrickými tvary.
  • Tree of Life (Strom života): Zobrazení stromu života nebo stromu s květy, listy a plody symbolizují život, plodnost a vitalitu.
  • Shah Abbasi (Shah’s Head): Shah Abbasi zobrazuje opakující se motivy, které připomínají stylizované hlavy králů nebo panovníků.

Tyto vzory perských koberců mohou být kombinovány nebo upravovány do různých variant, a každý perský koberec může mít jedinečný a složitý design, který odráží regionální tradice, umělecké dědictví a individuální uměleckou vizi tkalce.

Zakoupením perského koberce tak domácnost nezíská pouze dekoraci, nýbrž při správné péči také nejlepší investici nejen pro sebe, také pro další generace.

© 2024 MZ.cz | Nakódoval Leoš Lang