24 hodin do zkoušky – jak se co nejvíce naučit?

Určitě znáte ten pocit, máte pouhých 24 hodin do zkoušky a vy naprosto nic neumíte. Nevíte, kde začít a také začínáte přemýšlet nad tím, jak se látku efektivněji a rychleji naučit. Nicméně existují tipy, jak se naučit co nejvíce informací za 24 hodin. Jak se nejlépe učit rychle a hlavně správně učit?

V první řadě se vyplatí jako určitá prevence si veškeré písemky a zkoušky zapisovat do diáře, ať už klasického nebo elektronického. Vždy si aplikaci nastavte tak, aby vás upozornila aspoň 3 dny před písemkou.

Nicméně určitě se občas úplně každému z nás stane, že na nějaký test zapomene. Jaké jsou tedy tipy jak jak se rychle naučit na zkoušku, jak se naučit velké množství informací a jak se donutit učit?

Obsah článku

Co dělat, aby učení bylo efektivní

Jak se učit velké množství informací

Důležitost vhodné stravy během studia

Tipy jak se správně učit

Hlavním tipem jak se správně učit je určitě „nenechat se ničím a nikým rušit.“ Náš mozek pracuje nejlépe, když má naprostý klid a je kolem něho pořádek.

Co tedy dělat když se ráno probudíte a víte, že vám zbývá málo času k naučení se na zkoušku? V první řadě si udělejte na svém stole pořádek, vyhoďte všechny zbytečnosti, pokud možno ani nezapínejte počítač a hlavně ne Facebook.

Neposlouchejte ani při učení hudbu, možná jste na to zvyklí a myslíte si, že vám to vyhovuje, s hudbou v uších nikdy nedosáhnete toho správného soustředění.

Lidský mozek se dostane do stavu soustředění, ve kterém se nejlépe učí, až po 12 minutách soustředěného učení. Pokud vás něco vyruší, třeba zpráva na Facebooku, bude vám trvat dalších 12 minut, než se dostanete do stavu mysli, ve kterém se mozek učí efektivněji a je v tzv. transu, který je pro učení nejlepší.

Prvním krokem k tomu, jak se správně učit tak může být určitě vypnutí mobilu! Ztlumený zvuk nemusí vždy stačit a může tak lákat k neustálému kontrolování příchozích zpráv nebo novinek.

Pokud jde o prostředí, kde se učit, tak tam se fantazii meze nekladou. Nejlepší je asi pracovní stůl u vás doma, kde máte klid. Může to být také knihovna. Rozhodně se nedoporučuje postel. Tu si náš mozek spojuje se spánkem. A ve spánku se toho moc nenaučíte.

Jak se naučit učit

Při vytvoření hodného prostředí by měli studenti pamatovat na to, že je nejprve potřeba se naučit učit. Mnoho studentů si totiž myslí, že se musí učit neustále bez jakékoli pauzy nebo odreagování. Opak je pravdou. Jaké jsou tedy tipy jak se naučit učit?

Důležitým krokem, jak se naučit učit, tak může být efektivně si rozdělit čas a dělat během učení přestávky, aby váš mozek zůstal při práci stále čilý a plně soustředěný.

Vesměs byste se měli učit 30 až 45 minut v kuse a potom si dát přestávku, která by trvala od 2 do 10 minut. Při přestávce se do sebe nesnažte dostat nové informace, určitě nečtěte noviny ani nesledujte zprávy, spíše si udělejte procházku, nebo si konečně poslechněte oblíbenou hudbu.

Po přestávce byste si měli vždy krátce zopakovat to, co jste se naučili v předchozí fázi učení a poté pokračovat k dalšímu učivu. Postup s opakování po přestávce vždy opakujte. Tato metoda vám zlepší zapamatování a ušetří vám čas, ve kterém se musíte materiál učit.

Jak se naučit velké množství informací

Máte k naučení stovky stránek a čtení vám zabere strašně moc času? Jak se naučit velké množství informací? Odpověď je rychločtení.

Rychločtení je způsob čtení, při kterém čtete rychleji než 500 slov za minutu, běžný člověk čte rychlostí 200 slov za minutu. Další výhodou je, že mozek začíná lépe pracovat a pamatovat si látku právě při 500 a více přečtených slovech za minutu.

Při čtení si zvýrazňujte důležité části, ke kterým se budete muset v budoucnu vracet. Ideální je zvýrazňovač stojí pár korun a je efektivní. V učivu se také lépe vyznáte.

Důležité body, které si zvýrazníte, si přečtěte až po učení, měly by vám připomenout to nejdůležitější.

Když se učíte na těžkou zkoušku, může se vám stát, že narazíte na seznam, který je třeba se naučit, nejlepší techniku na naučení seznamu je určitě propojovací systém. Je to směšně jednoduché a navíc nesmírně efektivní. Nepoužívá se pouze na seznamy, také na pořadí panovníků a další učivo, které jde v nějaké řadě či seznamu.

Jak se nejlépe učit aneb pochopení je základ

Učivo se nemůžete snažit jen tak memorovat, snažte se všechen materiál pochopit. Nikdy se neučte nazpaměť, snažte se chápat proč tomu tak je. Jak se nejlépe učit v případě, že učivo se nechcete jen naučit na zkoušku, naopak chcete ho opravdu umět?

Může vám to připadat jako zbytečná práce, snažte se zjistit i více věcí, než musíte umět. Ponořte se do učiva. Znejte všechny souvislosti a ptejte se sami sebe:

 • Proč tomu tak je?
 • Jak k tomu došlo?
 • Proč se to stalo zrovna tehdy?
 • Co stálo v zákulisí události?

Sami dobře víte, že to co nás baví, se učíme nejlépe. V každém učivu najdete něco, co vás nadchne a pohltí. Motivujte sami sebe, tím že se budete ptát:

 • Jak to použiji v mém životě?
 • Jak mi to může v mém životě pomoct?
 • Dá se to nějak přirovnat k mému životu?
 • Vidím v tom nějaké přirovnání?
 • Viděl jsem u druhých něco podobného?

I matematická sinusoida se dá přirovnat k našemu životu. Jednou jsme nahoře a jednou zase dole.

Shrnutí jak se rychle naučit na test

Jaké jsou tedy všechny shrnuté tipy, jak se rychle naučit na test?

 • Založte si diář – už nikdy nebudete čelit stresům při přípravě na velkou zkoušku.
 • Nenechte se vyrušovat – nechte váš mozek ať se díky soustředění rozjede na plné obrátky.
 • Dělejte přestávky – neučte se všechno najednou, učení si rozvrhněte na menší části, bude to mnohem lepší.
 • Čtěte rychleji – naučte se techniky rychlého čtení a nepromrhejte hodiny čtením poznámek.
 • Pochopte materiál – pochopte tom co se učíte a snažte se v tom najít něco užitečného.
 • Jídlo – jezte potraviny, které vyhovují mozku. Oříšky zas tak nákladné nebudou.

Pokud budete dodržovat tyto rady jak se rychle naučit na test, nebudete potřebovat na naučení 24 hodin, bude vám stačit pouze 10 hodin, zbytek už využijte pouze k odpočinku a opakování.

Jak se rychle naučit na zkoušku s vhodným jídelníčkem

Už víte, že mezi hlavní tipy jak se rychle naučit na zkoušku je mít klid a dělat přestávky. Určitě jste si přečetli články o rychločtení a propojovacím systému a začínáte uvažovat nad tím, jak udělat z každého učiva zábavu a najít v něm něco zajímavého. Co vlastně jíst?

Jaké potraviny jsou motorem pro náš mozek? Určitě nic nezkazíte tím, když budete jíst naprosto normálně, teda pokud do vašeho normálního jídelníčku nepatří fast food a čínské polévky. Pít je vhodné jen obyčejnou vodu, maximálně si přidávejte šťávu a citron. Rozhodně se nedoporučuje pít energetické a kolové nápoje. Existují ovšem potraviny, které náš mozek zbožňuje!

Jedním z nich je losos, který zpomaluje stárnutí buněk, skvěle chutná a jako bonus obsahuje omega 3 mastné kyseliny. Naopak oříšky podporují mozek k lepší výkonnosti, dodávají mu potřebné látky. Nejlépe si dávejte nesolené a nepražené. A v neposlední řadě vajíčka, která prospívají našemu tělu, skvělý zdroj zdravého cholesterolu.

Tyto tipy je možné využít k naučení se veškerého učiva. Můžou tak být odpovědí na otázky jak se naučit anglicky, jak se naučit zeměpis nebo také jak se naučit matematiku.

© 2024 MZ.cz | Nakódoval Leoš Lang