Vánoční dárek jako symbol

Nákupní šílenství, stres, přeplněné obchodní domy, půjčky, splátky a místo dopisů Ježíškovi seznamy předmětů z televizní reklamy. Nakonec je napečeno, uklizeno. Nastává Štědrý večer.

Aspoň nyní by mělo několikatýdenní běsnění ustoupit klidu a pohodě, kterou si plnými doušky vychutná člověk s těmi nejbližšími. Stromek, dárky a rodina by mohly být připomínkou dětství, bezstarostnosti a rozzářených očí.

Alespoň na chvilku by z tohoto večera mohl být svátek a Vánoce jako z Ladových obrázků. Jenže místo toho, aby člověk myslel na pohodu a sounáležitost, mu jde v první řadě o to, aby Štědrý večer byl dokonalý. To se často nemusí povést a člověk může mít z vánočního veselí akorát stres.

Dokonalá štědrovečerní tabule, více než deset druhů cukroví kde nesmí chybět linecké a rumové koule, pod stromkem dokonale zabalené dárky (společně s přáním, které mohou být součástí texty na vánoční přání) a již předem jasná představa správné reakce obdarovaných při vybalování dárků.

Dárek

Darem bývá označováno cosi tajemného, upozorňuje na něj obal, který ho současně zakrývá a stupňuje tak napětí, které je s dárkem spojené.

Najít dokonalý dárek pro někoho výjimečného může být obtížný a časově náročný úkol. Cílem je najít něco, díky čemu se bude cítit oceněný, a zároveň dát najevo, že člověk do dárku vložil hodně úsilí. Dobrou zprávou je, že existuje několik osvědčených dárků, které budou téměř vždy dobře přijaty.

Jedním z nejoblíbenějších dárků je sentimentální předmět. Může se jednat o různé předměty, od personalizovaného fotoalba až po šperk se speciálním gravírováním. Krása tohoto typu dárku spočívá v tom, že jej lze přizpůsobit osobnosti obdarovaného a je to něco, co si může vystavit doma a uchovávat navždy.

Další skvělou možností dárku je dárkový koš. Je to skvělý způsob, jak někomu ukázat, že na něm záleží, a darovat mu různé drobné užitečné předměty.

Lze sestavit koš s jejich oblíbeným občerstvením, knihami nebo dokonce kosmetickými přípravky, které lze pořídit např. v Hebe CZ. Tento dárek jistě potěší každého a obzvlášť smysluplný je, pokud si s tím člověk dal práci s jeho přizpůsobením jeho zájmům. Do kosmetických přípravků lze zařadit i lak na nehty či sadu na akrylové nehty.

V neposlední řadě je skvělým dárkem zážitek. Ať už jsou to vstupenky na představení, víkendový pobyt nebo kurz vaření, darovat někomu zážitek, na který se může těšit, je skvělý způsob, jak ukázat, že člověku na něm záleží. Tyto dárky jsou skvělé zejména pro ty, kteří si těžko vybírají, co chtějí.

Dárky z lásky

Nejkrásnější je, když dává dárek ten, kdo má obdarovaného opravdu rád. To se pozná většinou tak, že z něj má člověk opravdu radost. Nejen proto, kdo ho nadělil, ale i proto, že je to něco, co si obdarovaná přeje, co se mu líbí a co bude provázet možná každý den.

Dárek z lásky o dárci prozrazuje, že ho ten druhý zajímá a zná jeho slabosti i tajná přání, vkus, oblíbený umělecký směr, literární žánr, barvu, chuť.

Že když je s ním, dokáže opravdu naslouchat, co ten druhý sděluje. A nejen verbálně. Že respektuje jeho názory, koníčky a že ho podporuje v tom, co dělá a co ho zajímá.

Dárky výchovné

Dárky výchovné mohou být také trochu z lásky, ale často mívají navíc ještě podmínku. Je v nich obsažený nesouhlas s něčím, co obdarovaný dělá nebo nedělá a někdy ho až vyzývají ke změně. I když někdy nemusí udělat radost, přinášejí alespoň sdělení, že i tak jeden člověk myslel na druhého a snaží se mu dát cosi najevo.

Ke klasickým dárkům tohoto typu patří například nejrůznější hobby pomůcky. Třeba zahradnické nůžky pro dědečka, jež mu mají sdělit, že nemusí pořád jen sedět u televize. Nebo pastelové křídy pro babičku, která kdysi krásně malovala, ale teď tráví čas především v kuchyni nebo pokusům o organizování cizího času.

Jak potěšit druhé a zároveň se nezruinovat

Výzkumníci došli k závěru, že je dobré mít při výběru dárků na paměti tyto informace:

  • než se člověk pustí do samotného nakupování, měl by si stanovit konkrétní limity, a to kolik dárků komu se pořídí, případně kolik se investuje do jednoho člena rodiny
  • má-li člověk omezené prostředky, měl by dát dárky především dětem
  • neplýtvat financemi za zbytečnosti, v rámci rodiny se složit na jeden větší dárek
  • nakupovat s předstihem a průběžně, kdykoliv narazí člověk na vhodný dárek
  • vyvarovat se koupi neosobních dárků, do výběru vložit vlastní invenci a nápad, úspěch mívají například zážitkové dárky, které odpovídají zájmům obdarovaného
  • neutratit víc, než si může člověk dovolit, Štědrý den je jen jeden v roce a bylo by zbytečné dělat si hlavu s půjčkou a jejím následným splacením

Bez ohledu na to, co člověk vybere, klíčem k nalezení dokonalého dárku je ujistit se, že je promyšlený a šitý na míru obdarovanému. Dárek by měl někomu dát pocit, že si ho váží, a když si dá práci s hledáním něčeho výjimečného, může tím ukázat, jak moc mu na něm záleží. Vybírat můžete v mnoha obchodech, včetně Velkého Košíku a iFantazie, jejichž široký sortiment nabídne pro každého něco.

© 2024 MZ.cz | Nakódoval Leoš Lang