Jaký zvolit notebook pro studenta?

Máte děti na studiích? Tak to se bez počítače v dnešní době jen těžko obejdou. A že jim stačí staré PC, vyřazené u vás z práce? To asi těžko! Pro studenty se přímo nabízí některý z mnoha notebooků, kterými je dnešní trh přesycen. Ne všechny jsou ale pro studenty vhodné. Při výběru notebooku pro studenty, byste se měli zaměřit na jiné parametry, než při výběru domácího notebooku nebo dokonce notebooku pro hráče her.

Na co potřebují studenti notebook?

Studenti používají notebooky neustále. A to jak na střední škole, tak i na vysoké. Je neocenitelným pomocníkem během přednášek, zdrojem informací při učení, při tvorbě seminárních prací či na vytváření záloh a prezentací. Nemluvě o tom, když vaše děti studují grafiku či informatiku, zde je vlastní kvalitní notebook opravdu nutností.

Jaké jsou kritéria při koupi?

U studentského notebooku preferujte především výdrž. Ne každá učebna má dostatek zásuvek, a proto notebook musí vydržet co nejdéle bez nabití. Čtyři hodiny jsou minimum, nejúspornější notebooky vydrží dokonce i přes 8 hodin. Ideálním řešením je pak MacBook Air 13 2017, jež vydrží na jedno nabití neuvěřitelných 12 hodin.

Dalším parametrem je hmotnost, s kterou je spjata i velikost. Velké a těžké notebooky nejsou vhodné, protože je studenti neustále přenášejí. Z praxe vím, že studenti jednoznačně preferují tenké ultrabooky. Ty mají skvělý design a dokonalé zpracování. Ideální je notebook o váze do 2 kg. S častým přenášením souvisí i mechanická odolnost. Při koupi preferujte kovovou konstrukci a klávesnici odolnou proti polití. Ta by měla být pohodlná a ergonomicky řešená. Výhodou je, pokud má klávesnice numerickou část. Studentský notebook by měl zvládat vedle psaní seminárních prací i něco zábavy, jako je hraní her, sledování filmů, poslouchání hudby, zkrátka věci pro potěšení duše.

Jaký by měl mít notebook výkon?

Běžné kancelářské aplikace a internet zvládají hravě i levnější notebooky. Pokud studují vaše děti školu, která se zaměřuje na grafiku, budou potřebovat notebook, jež zvládne i náročnější úkony. Pak je důležitý i kvalitní displej s dobrým rozlišením. Zde se přímo nabízí MacBook Air 13 Retina. Velký, 13 palcový displej Retina se čtyřnásobkem pixelů oproti HD displeji zobrazí dokonale všechny detaily, a navíc, “nelže” barevně.

Stejně tak je to u studentů informatiky. I ti potřebují lepší stroj, nežli studenti filosofie. Takový notebook má v ideálním případě alespoň 8 GB RAM, procesor Intel Core i5 a rychlý SSD disk. Také je dobré zvážit příslušenství k notebooku. Je záhodno vlastnit kvalitní brašnu, která zabrání poškození, a pokud vaše děti nosí notebook přímo v batohu, pořiďte jim na notebook alespoň kvalitní ochranné pouzdro.

Ať už se rozhodnete pro jakýkoli notebook, vše je důležité dobře promyslet a při nákupu se neukvapit. Raději odolejte nepatřičně výhodným nabídkám, kterými se internet jen hemží. Dejte pozor na notebooky z druhé ruky nebo podezřele repasy. Také je dobré zvážit možnost prodloužení záruky, protože studentský život má často svá úskalí.

© 2024 MZ.cz | Nakódoval Leoš Lang