Marvel filmy – jak jdou za sebou chronologicky?

Marvel filmy

Filmy od Marvelu se staly kulturním fenoménem a každý nový díl láme kasovní rekordy a uchvacuje diváky po celém světě. Marvel navíc úspěšně obsazuje talentované herce, kteří své postavy oživují tak, že působí autenticky a důvěryhodně. Ať už jde o charismatické ztvárnění Tonyho Starka Robertem Downeym Jr. nebo o upřímné ztvárnění Steva Rogerse Chrisem Evansem, herci ve filmech Marvelu vnášejí do svých postav hloubku, díky níž je o to atraktivnější je sledovat.


Tento článek se zabývá oblíbenými Marvel filmy, konkrétně:

 • historií Marvelu
 • nejlepšími Marvel filmy
 • jak se rozlišuje u Marvel filmů pořadí
 • jak jdou za sebou Marvel filmy chronologicky
 • jaká je u Marvel filmů posloupnost – rozdělení do fází
 • jaké chystá Marvel filmy 2024

Studio neustále přináší dobře zpracované, vizuálně úžasné filmy, které jsou plné akce, humoru a emocí. Od Iron Mana přes Black Panthera až po Avengers: Endgame. Marvel neustále zvyšuje laťku superhrdinských příběhů a každý nový film staví na úspěchu svých předchůdců.

Komiksové nakladatelství Marvel

Marvel je známá značka, pokud jde o komiksy a postavy superhrdinů. Společnost byla založena v roce 1939 Martinem Goodmanem jako Timely Comics a v 60. letech 20. století se přejmenovala na Marvel Comics. Marvel je známý mimo jiné tím, že vytvořil ikonické superhrdiny, jako jsou Spider-Man, Iron Man, Captain America a Neuvěřitelný Hulk.

Vysoká úspěšnost Marvel filmů

Marvel Cinematic Universe (MCU) je mediální franšíza a filmový vesmír, který se soustředí na sérii filmů o superhrdinech produkovaných společností Marvel Studios. MCU je jednou z nejúspěšnějších filmových franšíz v historii, doposud bylo uvedeno více než 20 filmů, včetně kasovních trháků, jako jsou Avengers, Black Panther a Strážci Galaxie.

Úspěch MCU dal vzniknout celému novému žánru filmů o superhrdinech, přičemž svá vlastní sdílená univerza vytvářejí i další studia, například DC Comics. Filmy MCU jsou známé svými vzájemně propojenými dějovými liniemi, které spojují různé postavy a dějové linie uceleným a zábavným způsobem.

Filmy od Marvelu se staly kulturním fenoménem, který oslovuje diváky všech věkových kategorií a prostředí. Filmy jsou známé svými kvalitními speciálními efekty, špičkovými hereckými výkony a poutavým dějem. Také se zasloužily o to, že komiksové postavy se dostaly do povědomí širšího publika a podnítily nový zájem o příběhy superhrdinů.

Kromě filmů Marvel produkuje také televizní pořady, animované seriály a komiksy. Společnost má oddané fanoušky, kteří netrpělivě očekávají každé nové vydání, ať už jde o film, televizní pořad nebo komiks.

Vybrané Marvel filmy lze nalézt i na Netflixu.

Spider-Man je klasikou Marvel komiksů.

Historie Marvel

V počátcích Marvelu byla společnost známá jako Timely Publications a zaměřovala se především na žánr superhrdinů. Postavy jako Captain America nebo Human Torch se rychle staly oblíbenými u fanoušků a připravily půdu pro dnešní marvelovský vesmír.

V 60. letech 20. století zažila společnost Marvel pod vedením Stana Leeho a Jacka Kirbyho období obrovského růstu a inovací. Společnost představila ikonické postavy jako Spider-Man, Fantastická čtyřka a Avengers, z nichž každá měla svou vlastní jedinečnou osobnost a boj. Tato éra znamenala začátek přechodu Marvelu z malého vydavatelství na významného hráče v oboru.

V 70. a 80. letech 20. století Marvel pokračoval v rozšiřování své řady titulů a představil nové hrdiny, jako jsou Wolverine, Deadpool a X-Men. Společnost také začala zkoumat různé žánry, včetně hororu, sci-fi a fantasy, aby oslovila širší publikum.

V 90. letech 20. století se Marvel potýkal s finančními problémy a procházel obdobím restrukturalizace. V této dekádě se objevily populární příběhy jako „The Infinity Gauntlet“ a „Maximum Carnage“ a začaly se vydávat edice Marvel Knights a Ultimate Universe. Navzdory těmto změnám zůstala základní superhrdinská řada Marvelu silná a postavy jako Iron Man, Thor a Hulk nadále přitahovaly představivost čtenářů.

Marvel Entertainment

Společnost Marvel Entertainment je velmocí v zábavním průmyslu, která je zodpovědná za vytvoření některých z nejznámějších a nejoblíbenějších superhrdinů všech dob. Společnost Marvel Entertainment, LLC byla založena v červnu 1998, sídlí v New Yorku a vznikla spojením společností Marvel Entertainment Group a Toy Biz.

Společnost Marvel Entertainment přivedla k životu nespočet superhrdinů prostřednictvím různých médií, včetně komiksů, filmů, televizních pořadů a dalších. Mezi nejoblíbenější postavy vytvořené společností Marvel patří Spider-Man, Iron Man, Captain America, Black Widow a další Avengers. Tyto postavy se staly pojmem a získaly si srdce fanoušků po celém světě.

Jedním z nejúspěšnějších počinů společnosti Marvel Entertainment je její filmový vesmír Marvel Cinematic Universe (MCU). MCU se skládá z řady vzájemně propojených filmů a televizních pořadů, které vyprávějí příběhy různých superhrdinů a jejich dobrodružství. MCU se stalo kulturním fenoménem a filmy jako „Avengers“, „Black Panther“ a „Iron Man“ trhají kasovní rekordy a sklízejí uznání kritiky.

Společnost Marvel si získala srdce a mysl fanoušků po celém světě – od kultovních komiksů Marvel přes filmové trháky Marvel Cinematic Universe (MCU) až po populární videohry a animované seriály.

Komiksy Marvel si získaly celosvětovou oblibu.

Jedním z největších úspěchů společnosti Marvel Entertainment v posledních letech je MCU, sdílený vesmír filmů a televizních seriálů založených na vlastnostech Marvel Comics. Marvel Studios, dceřiná společnost Marvel Entertainment, je zodpovědná za produkci veškerého obsahu MCU, včetně filmů jako „Avengers“, „Black Panther“ a „Strážci Galaxie“, stejně jako populárních televizních seriálů jako „Agents of S.H.I.E.L.D.“ a „WandaVision“.

V srpnu 2015 přešla společnost Marvel Studios pod Walt Disney Studios a prezident Marvel Studios Kevin Feige byl podřízen přímo předsedovi představenstva Walt Disney Studios Alanu Hornovi. Tento krok umožnil společnosti Marvel Studios fungovat nezávisleji a mít větší kontrolu nad směřováním MCU. Marvel Television a Marvel Animation mezitím zůstaly pod kontrolou generálního ředitele Marvel Entertainment Isaaca Perlmuttera.

První Marvel Entertainment filmy

V roce 2000 se Marvel pustil do digitálního publikování a expandoval do filmové a televizní tvorby. Díky tomu velké plátno přivedl Marvel Entertainment filmy jako Iron Man, Captain America a Avengers. Úspěch těchto adaptací pomohl společnosti Marvel oslovit novou generaci fanoušků a upevnit její pozici kulturní velmoci.

Dnes Marvel Entertainment filmy zůstávají dominantní silou v komiksovém průmyslu s rozmanitou řadou titulů a věrnou fanouškovskou základnou. Společnost nadále posouvá hranice a zkoumá nové techniky vyprávění příběhů, čímž zajišťuje, že její postavy a příběhy zůstanou relevantní a poutavé i v dalších letech.

Marvel Entertainment produkované filmové série

Kromě MCU také existují Marvel Entertainment produkované filmové a televizní adaptace komiksových předloh společnosti Marvel. Patří mezi ně Marvel Entertainment produkovaná filmová série X-Men, kterou produkovala společnost 20th Century Fox, a filmová série Spider-Man, kterou produkovala společnost Sony Pictures. Tyto vlastnosti existují mimo MCU, ale fanoušci si je stále oblíbili a staly se důležitou součástí značky Marvel Entertainment.

Marvel Studios produkují filmy založené na Marvel komiksech.

Marvel Entertainment videohry

Společnost Marvel Entertainment také úspěšně pronikla do světa videoher, přičemž tituly jako „Marvel’s Spider-Man“ a „Marvel’s Avengers“ zaujaly hráče po celém světě. Tyto hry umožňují fanouškům vžít se do kůže svých oblíbených postav Marvelu a vydat se na vzrušující dobrodružství ve virtuálních světech.

Časté hraní videoher však může vést i ke stresu, úzkosti nebo depresi. S těmito problémy mohou pomoci relaxační metody, mindfulness nebo umění, v jehož rámci je možné zkusit i kreslit vlastní komiksy.

Filmy Marvel

Filmy Marvel jsou žánrem filmů založených na postavách a příbězích z komiksového světa Marvel. Tyto filmy jsou známé svými mimořádnými speciálními efekty, poutavými příběhy a působivým hereckým obsazením. Marvel Cinematic Universe (MCU) je jednou z nejúspěšnějších filmových sérií v historii, která v pokladnách kin po celém světě vydělala miliardy dolarů.

Žánry Marvel Studios filmů

Marvel Studios filmy obvykle spadají do žánrů superhrdinských, akčních, sci-fi a fantasy. Často se v nich objevují postavy s nadlidskými schopnostmi nebo mocí, které musí zachránit svět před zlými silami. Mezi nejoblíbenější postavy v Marvel Studios (filmy i komiksy) patří Iron Man, Spider-Man, Captain America, Thor a Hulk.

Všechny Marvel filmy po sobě navazují

Jedním z klíčových prvků, které odlišují všechny Marvel filmy od ostatních filmů, je, že všechny Marvel filmy chronologicky navazují a jsou dějově propojené. Každý film v MCU je součástí většího příběhu, který zahrnuje více filmů a televizních pořadů. Tento sdílený vesmír umožňuje křížení postav a příběhových oblouků, čímž vzniká bohatá tapiserie vzájemně propojených dějových linií.

Filmy Marvel jsou také známé svým humorem a vtipem. Tvůrci do svých filmů často vkládají humor, který přináší odlehčené momenty uprostřed veškeré akce a dramatu. Tato kombinace humoru a akce našla odezvu u diváků po celém světě a díky ní se filmy Marvel staly jedněmi z nejoblíbenějších a nejúspěšnějších filmů posledních let.

Iron Man patří mezi nejoblíbenější hrdiny.

Jak jdou za sebou Marvel filmy postupně aneb rozdělení do „fází“

Společnost Marvel Studios, která stojí za filmovým světem Marvelu (Marvel Cinematic Universe, MCU), se svými propojenými filmy o superhrdinech rozhodně prosadila ve světě kinematografie. Jedním z jedinečných aspektů MCU je způsob, jak jdou za sebou Marvel filmy, rozdělení do „fází“.

Tyto fáze slouží jako způsob, jak seskupit filmy dohromady na základě dějových linií a charakterových oblouků, čímž vytvářejí ucelený a uspokojivý divácký zážitek pro fanoušky.

Marvel filmy – posloupnost

Jak již bylo zmíněno ohledně rozdělení Marvel filmů, posloupnost filmů je ve fázích. Co přesně jsou u Marvel filmů pořadí fáze a jak fungují? K dnešnímu dni proběhly v MCU celkem čtyři fáze, přičemž pátá fáze právě probíhá. Každá fáze se obvykle skládá z řady vzájemně propojených filmů, které směřují k většímu zastřešujícímu příběhu.

První fáze Marvel filmů

První fáze Marvel filmů postupně odstartovala v roce 2008 uvedením filmu „Iron Man“ a skončila v roce 2012 filmem „Avengers“. Tato fáze představila divákům ikonické postavy, jako jsou Iron Man, Captain America, Thor a Hulk.

Druhá fáze Marvel filmů

Po úspěchu první fáze zahájila společnost Marvel Studios v roce 2013 druhou fázi filmem „Iron Man 3“. Tato fáze pokračovala v rozšiřování MCU a Marvel filmy postupně představily nové hrdiny, jako jsou Ant-Man a Strážci Galaxie, a zároveň se hlouběji ponořila do příběhů zavedených postav, jako jsou Captain America a Thor.

Třetí fáze Marvel filmů

Třetí fáze marvelovských filmů začala v roce 2016 snímkem „Captain America: Občanská válka“ a skončila v roce 2019 filmem „Spider-Man: Daleko od domova“. Ve třetí fázi vyvrcholilo několik dějových linií, včetně epické bitvy proti Thanosovi ve filmu „Avengers: Infinity War“ a „Avengers: Endgame“.

Čtvrtá fáze Marvel filmů

Čtvrtá fáze marvelovských filmů začala v roce 2021 uvedením filmu „Black Widow“ a skončila v roce 2022 filmem Black Panther: Wakanda nechť žije. Čtvrtá fáze slibovala prozkoumat nová území MCU, představit nové postavy a dějové linie, které budou formovat budoucnost série.

Pátá fáze Marvel filmů

Pátá fáze, která je v rozmezí od roku 2023 do roku 2025, byla zahájena uvedením filmu Ant-man a Wasp: Quantumania. Fáze bude nabitá akcí a plná překvapení, což povede k velmi očekávanému filmu Thunderbolts jako jejímu závěru. Díky představení nových postav a dějových linií mohou fanoušci očekávat nový pohled na oblíbený marvelovský vesmír.

Šestá fáze Marvel filmů

Po páté fázi bude následovat šestá fáze, v níž bude MCU fungovat od roku 2025 do roku 2027. Očekává se, že začne představením oblíbeného superhrdinského týmu Fantastická čtyřka. Tato fáze prý bude plná epických bitev a emotivních momentů, které povedou k vrcholné události Avengers: Secret Wars v roce 2027. Očekává se, že se v tomto filmu sejdou všechny fanoušky oblíbené postavy z MCU k závěrečnému zúčtování.

Postava Groota byla k vidění v několika Marvel filmech.

Všechny Marvel filmy chronologicky

Dosud bylo vydáno celkem 33 Marvel filmů po sobě a další se chystají v příštích letech. Zde jsou uvedeny všechny Marvel filmy po sobě, jak byly dosud vydány:

 • Iron Man (2008)
 • Neuvěřitelný Hulk (2008)
 • Iron Man 2 (2010)
 • Thor (2011)
 • Captain America: První Avenger (2011)
 • Avengers (2012)
 • Iron Man 3 (2013)
 • Thor: Temný svět (2013)
 • Captain America: Návrat prvního Avengera (2014)
 • Strážci Galaxie (2014)
 • Avengers: Age of Ultron (2015)
 • Ant-Man (2015)
 • Captain America: Občanská válka (2016)
 • Doktor Strange (2016)
 • Strážci Galaxie Vol. 2 (2017)
 • Spider-Man: Homecoming (2017)
 • Thor: Ragnarok (2017)
 • Black Panther (2018)
 • Avengers: Infinity War (2018)
 • Ant-Man a Wasp (2018)
 • Captain Marvel (2019)
 • Avengers: Endgame (2019)
 • Spider-Man: Daleko od domova (2019)
 • Black Widow (2021)
 • Shang-Chi a legenda o deseti prstenech (2021)
 • Eternals (2021)
 • Spider-Man: Bez domova (2021)
 • Doktor Strange v mnohovesmíru šílenství (2022)
 • Thor: Láska jako hrom (2022)
 • Black Panther: Wakanda nechť žije (2022)
 • Ant-Man a Wasp: Quantumania (2023)
 • Strážci Galaxie Vol. 3 (2023)
 • Marvels (2023)

Nejlepší Marvel filmy – pořadí chronologicky

Společnost Marvel, která je dominantní silou ve světě zábavy, vytvořila v průběhu let několik skutečně pozoruhodných filmů. Díky obrovskému množství postav a dějových linií se Marvel Cinematic Universe (MCU) stal kulturním fenoménem, který zaujal diváky po celém světě. Většina Marvel filmů je dostupná na Disney Plus, včetně Marvel seriálů. Níže pro vás máme přehled nejlepších Marvel filmů (pořadí řazeno chronologicky dle datumu vydání).

Iron Man (2008)

Iron Man je Marvel film, pořadím chronologicky první snímek, který odstartoval MCU a představil divákům Tonyho Starka, miliardáře a průmyslníka, který se stane obrněným superhrdinou známým jako Iron Man. Film režírovaný Jonem Favreauem je oceňován pro charismatický výkon hlavního hrdiny Roberta Downeyho Jr., břitký vtip a průkopnické vizuální efekty, a je považován za jeden z nejlepších Marvel filmů. Díky kombinaci akce, humoru a srdečnosti udává film Iron Man tón MCU a dodnes zůstává oblíbeným filmem fanoušků.

Strážci Galaxie (2014)

Strážci Galaxie představili divákům nesourodou skupinu nešťastníků, kteří se spojí, aby ochránili galaxii před mocnou hrozbou. Film vynikal netradičním humorem, nezapomenutelnými postavami a skvělým soundtrackem. Díky kombinaci akce a humoru se Strážci Galaxie okamžitě stali oblíbeným filmem fanoušků MCU.

Captain America: Návrat prvního Avengera (2014)

Captain America: Návrat prvního Avengera je napínavý a přízemní příspěvek do MCU, v němž Steve Rogers alias Captain America čelí tajemnému zabijákovi známému jako Winter Soldier. Film režírovaný bratry Russoovými je oceňován pro své intenzivní akční sekvence, spletité dějové zvraty a hluboké zkoumání politických témat. Díky vážnějšímu tónu a komplexním postavám je Winter Soldier výjimečným filmem v rámci MCU.

Podobně jako Iron Man i Captain America patří mezi nejlepší hrdiny Marvelu.

Black Panther (2018)

Black Panther se zapsal do historie jako první superhrdinský film, který byl nominován na Oscara za nejlepší film. Film sleduje T’Challu, krále fiktivního afrického národa Wakanda, který čelí výzvám své vlády a musí se postavit mocnému nepříteli. Díky průkopnickému zobrazení černošské kultury a silným hereckým výkonům je film „Black Panther“ výjimečným příspěvkem do MCU.

Avengers: Endgame (2019)

Avengers: Endgame je vyvrcholením více než desetiletého vyprávění příběhů v MCU. Ve filmu se setkávají téměř všechny postavy z předchozích filmů, aby se utkaly se zlotřilým Thanosem v epické bitvě o osud vesmíru. Díky srdcervoucím momentům, epickým akčním sekvencím a uspokojivým rozuzlením pro mnoho oblíbených postav jsou „Avengers: Endgame“ je důstojným a emotivním zakončením této kapitoly MCU.

Marvel filmy 2024

Fanoušci Marvelu zažívají v roce 2024 napínavé chvíle, protože do kin konečně dorazil očekávaný film Madame Web. Film slibuje proniknout do tajemného světa Madame Web a jejích jedinečných schopností.

Tím však vzrušení nekončí, protože Marvel oznámil řadu dalších zajímavých filmů, které se mají objevit v blízké budoucnosti. Dalším Marvel filmem 2024 je Deadpool 3. Ten jistě přinese více neuctivého humoru a akce, které fanoušci milují, a Ryan Reynolds si zopakuje svou roli.

Film Kraven The Hunter představí divákům nového antihrdinu, protože nechvalně proslulý lovec si nedělá zálusk na nikoho jiného než na samotného Spider-Mana. Film zachycuje dobu před střetnutím Huntera a Spider-Mana.

Venom 3 bude pokračovat v příběhu Eddieho Brocka a jeho symbiontského alter ega, kteří se pohybují v nebezpečném světě mimozemských parazitů a antihrdinů. Tom Hardy do role opět vnese svůj šarm a intenzitu a slibuje více napínavé akce a černého humoru.

© 2024 MZ.cz | Nakódoval Leoš Lang