Celulitida není nemoc kůže, ale lymfatického systému – jak rozproudit lymfu

Celulitidu 3. stupně má dnes bohužel každá druhá žena (poznáte to tak, že vidíte hrbolky na svém zadečku, aniž byste zatínaly svaly), což je docela děsivé. Dnes už se ví, proč vzniká a jak na ní.  V dnešním článku se podíváme na to, jak na sobě začít pracovat a co změnit, abychom měly zdravý lymfatický systém a nemusely tak celulitidu řešit vůbec.

Jak vypadá lymfatický systém a jak funguje?

Lymfatický systém je tvořen lymfatickými vlásečnicemi, které vedou do lymfatických cest a následně do lymfatických uzlin, kde se lymfa čistí. Lymfatických uzlin máme více jak 10 na těle a jsou na různých místech. Například v podpaží, v tříslech pod koleny. Když vše dobře funguje, tak v lymfatických uzlinách dochází k detoxikaci, lymfa lehce protéká naším organismem a krásně odvádí toxiny ven z těla.

Lymfatický systém nemá vlastní pumpu (oproti třeba oběhovému systému, kde je pumpou srdce) a její tok je ovlivňován stravou, pohybem a tlakem (lymfodrenáží).

To, v jakém stavu lymfu máme, záleží na více faktorech a je to především dáno životním stylem každé z nás. Pokud kouříme, jíme průmyslově zpracované potraviny, sedíme převážně celý den na zadku, nehýbeme se, myslíme negativně a sypeme do sebe tunu léků, tak energie zkrátka neteče. Což znamená, že ani naše lymfa neproudí. Je zahleněná a zanešená všemi těmi nezpracovanými metabolity, které nejdou ven a usazují se na tukové tkáni nebo v horším případě na orgánech a to fakt není sranda.

Jak rozproudit lymfu?

Zde je pár tipů, co pro to lze udělat.

STRAVA

 • Abychom lymfě odlehčily, vynechme mléko, laktózu, cukr a lepek, který zahleňuje
 • Ve stravě je dobré se vyhnout živočišným produktům, polotovarům, konzervám, přesoleným potravinám
 • Neblahý vliv na lymfu mají také rychlé diety a celkově nevhodné stravovací návyky. Je potřeba poslouchat své tělo, pořádně ho vyživovat, ne vykrmovat! Když tělo neustále tráví tak nemá čas na úklid

PITNÝ REŽIM

 • Pitný režim by měl být tak akorát. Důležité je ho nepodceňovat ani to s ním přehánět. Mnoho lidí vyzdvihuje hodně tekutin, ale pozor na to, protože převodněný organizmus je velký problém.
 • Také pozor na kafe a alkohol. Je potřeba naučit se pít vodu, protože je to nejpřirozenější tekutina našemu tělu, lymfa ji potřebuje, aby mohla odvádět toxiny

POHYB

 • Představa že začnu cvičit a méně jíst, je opravdu špatná. Většina žen si spíš uškodí, když na sobě začnou tvrdě makat. Koupit si permici do posilky není úplně ta správná cesta. Pokud si chci uzdravit lymfatický systém, je potřeba přestat s veškerými výkony a zaměřit se na pohyby, které jsou nám přirozené, abychom uměly rozvlnit tělo
 • Když posilujeme, rostou nám svaly, které lymfu škrtí. Proto je potřeba dělat pohyb, který je našemu tělu přirozený, např. chůze a jóga
 • Je potřeba abychom si kontrolovali tepovku. U každého je ta míra jinde, poznáme to tak, že jsme schopni si u pohybu povídat a udýcháme ho
 • Dalším tipem jsou dechové techniky. Je důležité správně dýchat, žít v přítomnosti a soustředit se na dech. Bohužel dýcháme velmi mělce, hlavně když jsme ve stresu. Skrz dýchání si alkalizujeme tělo. Jakmile zažíváme stres, tak se překyselujeme. Stres následně vyvaluje do těla toxiny. Pokud lymfaticky systém nefunguje a nedokáže ty toxiny odvést pryč z těla, tak je uloží do tuku a vzniká celulitida. Skrz dech můžeme hodně ovlivnit. Více inspirace se dozvíte na webináři.

OBLEČENÍ

 • Nenosit oblečení, které nás škrtí! Pozor na ponožky s pevným lemem, otékají pak kotníky. Také nenosit kalhotky, kozačky, podprsenky, které přiškrcují.
 • Prodyšné bavlněné materiály jsou velmi důležité a sukně s volným pasem jsou pro nás ženy top

PSYCHOSOMATIKA

 • To jak o sobě smýšlíme, má velký vliv na naše tělo, protože naše mysl je velký programátor naší reality. Pokud si o sobě myslím, že jsem tlustá a hnusná, tak mi to na sebevědomí moc nepřidá. Mám věčně špatnou náladu a nemám ani chuť něco měnit. Není na to zkrátka ta správná energie.
 • Důležité je sebepřijetí. Zkrátka se s láskou přijmout taková jaká jsem a ono to vše půjde mnohem lépe. Láska je klíč ke všemu.

© 2024 MZ.cz | Nakódoval Leoš Lang