Malování bytu – moderní trendy interiérového designu

Ať už chce člověk jen změnit odstín stropu, nebo touží po zcela novém vzhledu interiéru, znalost hlavních trendů v malování bytu mu pomůže při výběru té správné barvy. Jaké jsou moderní trendy interiérového designu?

Kdo už má vyřešenou cenu stavby domu a stavební dokumentaci, pomalu může začít přemýšlet nad interiérem. Jaké jsou současné designové trendy?

Po letech neutrálních zdí se lidé začínají osmělovat. Uklidňující barvy, na které si zvykli, jsou sice stále k dispozici, ovšem došlo k jejich „zateplení“. Trendy jsou rovněž odvážné barvy.

Co se týče odvážných barev, jde především o luxusní zelené, inkoustově modré, bobulově červené a cihlově oranžové, které dodají místnostem vedle tepla a útulnosti také nádech dramatičnosti.

Tento článek zkoumá aktuální trendy v malování bytů, včetně minimalistického stylu, pastelových barev a vzorů na stěnách. Inspirovat se lze moderními nápady a proměnit byt na útulný prostor.

Dramatická inkoustově modrá

Námořnická modř je sice stále oblíbená, ovšem trend velí, že se tmavě modrá barva překlopí do sytějších a královských odstínů.

Modré odstíny k sobě obzvlášť dobře sedí a mohou nabídnout velký prostor pro míchání vzorů. Takže v obývacím pokoji je možné zkombinovat hladké inkoustově modré stěny s indigově pruhovanými závěsy a kobaltovými vzorovanými polštáři.

Modrá je jednou z nejoblíbenějších barev pro obývací pokoje. Vytváří klidný, elegantní dojem v často rušném prostoru. Trendy je zářivá modrá, která připomíná hluboké indigo za soumraku.

Díky nádechu fialové v jejím podtónu působí sofistikovaně, zároveň má tato barva i hravou stránku, zejména ve vyšším lesku, jako saténový povrch. Podobný efekt má i při použití na skříňkách jako svěží alternativa k námořnické modři.

Nebeská modř může být skvělým odstínem, který pozvedne náladu. Je ideální pro klidné prostory. Tmavě modrá působí útulně, což je ideální pro nátěry ložnic. Zatímco tyrkysový, oceánský odstín může být okamžitě energizující.

Modrou lze použít s bílou barvou pro svěží jednoduchost, udělat ji dramatickou s tmavšími odstíny nebo ji přenést do Karibiku s pastelovými tóny. Krásně reaguje na sluncem osvětlené místnosti, stejně úžasně vypadá i při slabém osvětlení a při svíčkách.

Červená s růžovým podtónem

Sytě červená barva nadále zůstává oblíbenou volbou, tentokrát však s výraznými růžovými podtóny. Živý odstín korálové barvy s nádechem do růžova nebo karmínově červená s nádechem malin jsou aktuálními trendy.

Tyto teplé barvy vytvářejí výrazný dojem, který vyjadřuje vzrušení a energii. Zatímco sytá bobulová červeň může působit jako nostalgický výlet do jídelen 80. let, při rozumném použití může působit moderně a živě a dodávat kapku bujarého tepla. Tento odstín je vhodný i pro ty nejmenší prostory, jako je například toaleta.

Pastelová šeříková

Šeříková stěna může být použita jako měkčí, romantičtější verze šedé. Šeříková je uklidňující barva, díky níž se člověk uvolní a chce zůstat v interiéru déle.

Odstín, který vybízí ke klidným chvílím rozjímání, designeři jako barvu roku 2023 „digitální levanduli“. Barvy s kratší vlnovou délkou, jako je digitální levandule, podle nich navozují klid a vyrovnanost.

Zemitá růžová

Nápady na růžové pokoje jsou novým neutrálním dekorem. Růžová má přirozenou schopnost dodávat teplo, aniž by ohromovala prostor. Výběr správného odstínu však může být trnitým úkolem, když má člověk před sebou vše od jemných růžových růžových až po broskvové tóny.

Zemitá, přírodní růžová, někde mezi červenou, růžovou a hnědou, vykouzlí v každé místnosti teplo a připomíná pozdní letní večerní západy slunce.

Zemitá růžová přidaná k neutrálnímu schématu vytváří teplo, hloubku a nádech nečekaného. Samostatně je to velmi univerzální barva, která se snadno používá, a přesto krásně funguje i s modrou, zelenou a červenou.

Žlutá – nabití energie

Žlutá je barva, která vyvolává pocit štěstí a dodává pozitivní náladu. Je ideální do míst v domácnosti, kde je hodně aktivit a společenského života, jako je kuchyně a jídelna. Tam dodává energii a vitalitu.

Vytváří místnosti, které jsou bohaté, teplé a příjemné po celý rok. A také umožňuje uměleckým dílům vystupovat ze stěn. Je obzvláště účinná v tmavších prostorách, protože vytváří pocit tepla.

Olivově zelená – inspirace přírodou

Svět přírody bude vždy jedním z nejoblíbenějších a nejtrvalejších vlivů pro interiérové trendy a svět designu.

Zelená, která je synonymem přírody, je neuvěřitelně uklidňující a všestranná barva. Krásně spolupracuje s dalšími zemitými barvami a přírodními materiály, lze ji také spárovat s povznášejícími světlými barvami, jako je růžová a fialová, přičemž zelené nápady na pokoje jsou jednou z nejoblíbenějších voleb pro domov.

Je to nádherná barva, která se hodí po celý rok a je ideální, pokud chce člověk vnést prvek přírody do modernějšího městského domova. Je to uklidňující odstín, který se hodí nejen na skříně, ale vypadá skvěle i na stěnách.

Malíři pokojů Praha a jiní odborníci na malování navíc zelenou obecně považují za nejlepší barvu do ložnice, neboť působí uklidňujícím dojmem.

Jedinečné kombinace barev

Designéři se také obracejí k barevným kombinacím, které dodávají prostoru dramatičnost. Od neutrálních barev v odstupňovaných odstínech, které se přelévají mezi místnostmi, až po dramatičtější barevné kombinace.

Pokud však chce člověk zkombinovat barvy, měl by se podívat na kolo spektra barev, aby našel vodítko pro správnou kombinaci barev.

Skvěle k sobě ladí třeba oranžová, šedá a černá barva. Azurová, světle zelená, bílá a klidně i trocha černé vnesou do interiéru svěžest a pocit blízkosti moře.

Správně zvolená kombinace barev v interiéru dokáže ovlivnit náladu lidí.

Barevný strop

Barevný obývací pokoj se žlutě natřeným stropem a k zeleně natřené obložené stěny. Že je to moc velká divočina? Pravda, není to pro každého, avšak výsledek vypadá skvěle.

Dlouho byla tato pátá stěna opomíjena a zanedbávána při zařizování a malování domu. Je to plátno, které volá po barvách a dekoracích, a s nápady na nátěry stropů se dá zažít spousta zábavy.

Zahrnutí stropu do designového schématu je stále důležitější a má velký vliv na to, jak bude místnost působit. Často je to největší barevná plocha, která v prostoru je, takže bude mít velký vliv na to, jak se v místnosti bude člověk cítit.

Použití barvy ke zvýraznění architektonických prvků

Jídelna s černě a modře natřeným obložením, květinová tapeta a jídelní stůl s velkou vázou s květinami? I tak může vypadat kuchyně do malého prostoru.

Zvýraznění architektonických prvků v domě pomocí barvy může vytvořit skutečně jedinečný designový prvek a ústřední bod v prostoru. Od malovaných okenních rámů až po malbu obložení či barevné stropní lišty. Použití barvy ke zvýraznění architektonických prvků promění praktický prostor v něco skutečně krásného.

Doplňky a dekorace

Když už člověk nově maluje byt, neměl by zapomenout na správné doplňky a dekorace. Zkombinovat závěsy, plédy a polštářky na pohovkách s nějakou dekorací, jako jsou vázy, mísy, obrazy, svíčky či hodiny.

Je třeba myslet na to, že barvy ovlivňují náladuTeplé tóny žluté, oranžové a červené působí optimisticky i energeticky a nabádají k aktivitě a kreativnímu tvoření. 

Studené tóny modré, zelené či fialové uklidňují a jsou vhodné k relaxaci. Neutrální barvy jsou bílá, šedá, hnědá, béžová a přírodní zelená.

© 2024 MZ.cz | Nakódoval Leoš Lang