Dálniční známka 2024 – ověření platnosti, cena, převod na jiné auto

Dálniční známky patří mezi nezbytnosti každodenního života řidičů. Bez nich by cesty po českých dálnicích nebyly tak plynulé a bezproblémové. Nicméně s nimi souvisí i několik otázek a úkolů. Jak zjistím platnost dálniční známky? Je možný převod dálniční známky na jiné auto? Bez ohledu na to, jaký je právě rok, jsou tyto informace aktuální a užitečné takřka pro každého řidiče.

Dálniční známka je elektronická a je nutná pro používání zpoplatněných úseků dálnic v České republice. Povinnost ji mít platí pro motorová vozidla s nejvýše 3,5 tuny a nejméně se 4 koly. Motocykly a přípojná vozidla ji nepotřebují.

Obsah článku:

Dálniční známka ČR 2024: Změny a novinky v kostce

Dálniční známky 2024: Ceny

Dálniční známky a jejich typy

Platnost dálniční známky

Kdy koupit dálniční známku?

Jak zjistit platnost dálniční známky?

Jak probíhá kontrola platnosti dálniční známky?

Převod dálniční známky na jiné auto

Co dělat v případě změny SPZ?

Jízda po dálnici vyžaduje plánování a přípravu

Dálniční známka ČR 2024: Změny a novinky v kostce

Nový rok přináší pro řidiče na českých dálnicích několik důležitých změn, kterým je potřeba věnovat pozornost. Ať už se řidiči vydávají kamkoliv, měli by si pamatovat, že dálniční známka je klíčem k bezpečné a pohodlné cestě.

Ceny dálniční známky se odvíjejí od typu a data zakoupení:

 • Roční dálniční známka podražila na 2 300 Kč. Povinnost platit dálniční poplatky se nevztahuje na motocykly a přípojná vozidla. Nově je v nabídce také jednodenní dálniční známka za 200 Kč, která je ideální pro řidiče, kteří jezdí po dálnicích jen zřídka.
 • Měsíční a desetidenní dálniční známka stojí 430 Kč a desetidenní 270 Kč.

Více informací o dálničních známkách, včetně aktuálních cen a seznamu prodejců, je k nalezení na webu Ministerstva dopravy.

Dálniční známky 2024: Ceny

Koncem roku 2023 vznikaly okolo otázky „kolik bude stát dálniční známka 2024“ vášnivé debaty. Ceny dálničních známek se nakonec oproti roku 2023 vskutku mírně liší. Došlo totiž k zvýšení ceny roční známky.

Ceny dálničních známek – 2024:

 • Roční: 2 300 Kč
 • Měsíční: 430 Kč
 • Desetidenní: 270 Kč
 • Jednodenní: 200 Kč

Důležité:

 • Ceny se vztahují na vozidla kategorie D1 (osobní automobily a motocykly s přívěsem do 3,5 tuny).
 • Pro ostatní kategorie vozidel platí jiné ceny.

Kromě standardních cen existuje i tzv. Eko sazba, která je o polovinu levnější. Eko známku mohou pořídit řidiči elektromobilů a vozidel na vodíkový pohon s nulovými emisemi CO₂ registrovaných v České republice. Pro ně je dálniční známka zdarma.

Dálniční známky a jejich typy

Koncem minulého roku probíhalo mnoho vášnivých debat okolo otázky: „kolik bude stát dálniční známka 2024“, změna ceny dálniční známky však nakonec týká pouze roční dálniční známky. Nový rok přináší pro řidiče na českých dálnicích několik dalších nových aspektů. Patří sem změna ceny dálniční známky a také například jejich dostupnost

1) Cena dálničních známek 2024

 • Roční dálniční známka: Cena roční známky se zvedá na 2 300 Kč. To je o 300 Kč více než v roce 2023. Důvodem nárůstu je snaha o dofinancování oprav a údržby dálnic.
 • Měsíční, desetidenní a jednodenní známky: Ceny těchto známek zůstávají stejné jako v roce 2023. To znamená, že měsíční známka stojí 430 Kč, desetidenní 270 Kč a jednodenní 200 Kč.

2) Nové typy známek

 • Jednodenní dálniční známka: Zavádí se nová jednodenní dálniční známka. Tato známka bude stát 200 Kč a bude platná pouze v den nákupu. Je ideální pro řidiče, kteří jezdí po dálnicích jen zřídka.

3) Změny v dostupnosti

Kde koupit dálniční známku?

 • Elektronické dálniční známky: Dálniční známky lze i nadále zakoupit online na webu eDalnice a v mobilní aplikaci „Dálniční známky CZ“. Nově je možné elektronické dálniční známky zakoupit i v automatech na vybraných čerpacích stanicích.
 • Papírové dálniční známky: Papírové dálniční známky bude i nadále možné zakoupit na prodejních místech s označením, například na čerpacích stanicích a v trafikách.

Je důrazně doporučováno kupovat dálniční známky pouze na oficiálních stránkách nebo u autorizovaných prodejců. Vyhnete se tak zbytečným poplatkům a budete mít jistotu, že máte platnou známku.

Platnost dálniční známky

Platnost dálniční známky v České republice se liší v závislosti na typu známky a datu zakoupení.

1) Roční dálniční známka

 • Platí po dobu 365 dnů od data zakoupení.
 • Datum platnosti je vyznačeno na potvrzení o úhradě a na samotné známce.

2) Měsíční dálniční známka

 • Platí po dobu 30 dnů od data zahájení platnosti.
 • Datum platnosti si lze zvolit při nákupu známky.
 • Důležité: Měsíční známka se aktivuje až v den, který je uveden zákazníkem při nákupu.

3) Desetidenní dálniční známka

 • Platí po dobu 10 po sobě jdoucích dnů od data zahájení platnosti.
 • Datum platnosti je možné zvolit při nákupu známky.

4) Jednodenní dálniční známka

 • Platí pouze v den zakoupení.
 • Datum a čas platnosti jsou uvedeny na potvrzení o úhradě a na samotné známce.

Další informace

 • Dálniční známku si lze koupit online na webu eDalnice, na čerpacích stanicích a v prodejních místech s označením „Dálniční známka“.
 • Všem, kdo jezdí po dálnici bez platné dálniční známky, hrozí pokuta.

Je důležité pamatovat na to, že platnost dálniční známky začíná v den a hodinu uvedené na potvrzení o úhradě, pokud si ji řidič nechá aktivovat s odloženým zahájením platnosti. Takovou známku lze zakoupit až s tříměsíčním předstihem. Konec platnosti je vždy v den uvedený na potvrzení a končí přesně ve 23:59:59.

Dálniční známka je nepřenosná a platí pouze pro vozidlo, pro které byla zakoupena. Pokud vozidlo zanikne, platnost dálniční známky automaticky končí.

Kdy koupit dálniční známku?

Dálniční známka je v prodeji od 1. prosince 2023 a platí po dobu 365 dnů od data zakoupení. Na otázku, kdy koupit dálniční známku, je tedy jednoduchá odpověď. A to: s dostatečným předstihem před jakoukoliv cestou po dálnici.

Co se týká doporučení na typ známky, záleží hlavně na individuálních potřebách. Pro ty, kdo plánují jezdit po dálnicích častěji, je ideální koupit si roční dálniční známku. Ti, kteří vědí, že po dálnicích pojedou jen občas, můžou si dálniční známku koupit později, například těsně před cestou, nebo zvolit jiné typy, než roční.

Jak zjistit platnost dálniční známky?

Zjištění platnosti dálniční známky je základním úkolem každého řidiče, který se chystá vydat na cestu po českých dálnicích. Bez platné dálniční známky by totiž hrozilo riziko pokuty, a to rozhodně není nic, co by kdokoli chtěl zažívat. Naštěstí existuje několik snadných způsobů, jak zjistit platnost dálniční známky

Jak zjistit platnost dálniční známky?

 • Online ověření: Na webových stránkách edalnice.cz je možné ověřit platnost známky zadáním jejího identifikačního čísla. Systém následně zobrazí datum platnosti.
 • Mobilní aplikace: Existuje aplikace „Dálniční známky CZ“ pro chytré telefony a tablety. Po zadání čísla známky se ukáže, kdy vyprší její platnost.
 • Telefonní linka: K dispozici je také infolinka dálničních známek s číslem 417 600 800, kde operátor sdělí platnost konkrétní známky.
 • Samotná známka: Na dálniční známce je datum platnosti vyznačené v jejím rohu.

Lze si také prostě a jednoduše zkontrolovat datum platnosti dálniční známky přímo v jejím rohu, což je nejjednodušší a nejrychlejší způsob.

Při pochybnostech nebo potřebě dalších informací, se lze také obrátit na webové stránky českého automobilového svazu nebo portál provozovatele dálnic, kde se dá ověřit aktuální stav platnosti dálniční známky, a to zadáním jejího identifikačního čísla. 

Jak probíhá kontrola platnosti dálniční známky?

Policie má k dispozici různé způsoby k ověření platnosti dálniční známky při kontrole vozidel na českých dálnicích. Nejběžnější metodou je použití speciálních čteček, které umožňují rychlé načtení informací o platnosti dálniční známky přímo z registru.

Pokud je dálniční známka platná, není třeba se obávat a kontrola proběhne bez problémů. Nicméně, pokud by se ukázalo, že dálniční známka není platná, může to mít za následek udělení pokuty. Proto je důležité mít vždy platnou dálniční známku a vyhýbat se zbytečným komplikacím.

Převod dálniční známky na jiné auto

V životě motoristy se může stát, že vymění automobily či má novou registrační značku na autě a přemýšlí, zda je možné převést svoji stávající dálniční známku na novou SPZ. Bohužel, česká dálniční známka není přenosná mezi vozidly. To znamená, že pokud je dálniční známka zakoupena pro konkrétní SPZ, zůstane platná pouze pro toto vozidlo i v případě změny poznávací značky.

Hlavní důvody:

 • Elektronická evidence: Dálniční známky v České republice jsou evidovány elektronicky a jsou vázány na konkrétní SPZ. To umožňuje efektivní kontrolu dodržování povinnosti platit dálniční poplatky.
 • Nepřenosnost: Převod dálničních známek na jiné auto by vedl k neprůhlednosti a zneužívání systému. Řidiči by si tak mohli kupovat levnější krátkodobé známky a následně je převádět na jiná vozidla, čímž by obešli platbu za delší období.

Výjimka: V případě zániku starého vozidla (např. kvůli zničení, odcizení, nebo vraku) je možné na základě dokladu o jeho likvidaci požádat o změnu státní poznávací značky na nové vozidlo, pro které chce řidič dálniční známku využívat.

Co dělat v případě změny SPZ?

Samozřejmě může nastat situace, kdy se změní SPZ. Jak v takové situaci postupovat?

Existují dvě možnosti:

1) Koupit si novou dálniční známku pro novou SPZ. To je nejběžnější a nejpohodlnější řešení.

2) Zrušit starou dálniční známku a požádat o vrácení poměrné části ceny. Toto je možné pouze v případě zakoupení známky online a pokud zbývá více než 30 dnů do konce platnosti.

Jízda po dálnici vyžaduje plánování a přípravu

Dálniční známka je nezbytným prvkem pro každého motoristu, který se chystá využívat české dálniční sítě. Ať už jde o dovolenou, pracovní cestu nebo každodenní dojíždění, platnost a správná péče o dálniční známku jsou klíčovými faktory pro plynulý průběh jakékoli cesty. Včasný nákup ušetří mnoho stresu a díky tomu se lze plně soustředit na jízdu. 

Dálniční známka je důležitým prvkem při cestování, je potřeba myslet také ale na povinnou výbavu, kam spadá autolékárnička, jako nezbytná součást každého vozidla a to nejen na dálnici.

© 2024 MZ.cz | Nakódoval Leoš Lang