Temu – pozitivní a negativní zkušenosti zákazníků, diskuze

Temu, online tržiště, které nabízí širokou škálu produktů za nízké ceny, si v posledních měsících získalo značnou popularitu. Co si o něm myslí nakupující? Stojí za to nakupovat na Temu?

Temu založila společnost PDD Holdings – obchodní skupina, která vlastní i jeden z nejúspěšnějších čínských e-shopů Pinduoduo. Ten je proslulý krádežemi dat a nelidskými pracovními podmínkami. Vyskytly se však obavy, zda se i u Temu nejedná o podvod a nehrozí krádež dat.

Shrnutí článku

Temu je online tržiště, které nabízí miliony produktů z různých kategorií – oblečení, elektronika, domácí potřeby…

Kladná hodnocení chválí rozmanitost produktů, jednoduchost aplikace a především nízké ceny.

Negativní zkušenosti se týkají hlavně nekvalitního zboží a produktů, co neodpovídají obrázku, problémy s vrácením zboží a nejistoty doručení.

Masová výroba a doprava produktů z Temu z dalekých zemí má nepopiratelný negativní dopad na životní prostředí.

Temu Czechia je česká mutace čínského online tržiště Temu a funguje na stejném principu.

Aplikace Temu je intuitivní, s nastavitelnými filtry a zákaznickým servisem

Nesmyslné popisky, nekvalitní a špatně upravené obrázky odrazují od nákupu.

Kromě Temu existují i jiné e-shopy v češtině – AliExpress, Wish nebo třeba Banggood.

Co je Temu a jak funguje?

Co je obchod Temu a jak funguje? Temu nabízí produkty z různých kategorií, jako je oblečení, elektronika, domácí potřeby a hračky.

TEMU funguje podobně jako jiná online tržiště, například AliExpress. Není to přímo prodejce, jde spíše o prostředníka. Temu samo nenabízí produkty. Propojuje zákazníky s mnoha externími prodejci, díky velkému množství prodejců a zákazníků dokáže tlačit ceny dolů.

Funguje na principu dropshippingu – nevlastní žádné sklady s produkty. Místo toho spolupracuje s rozsáhlou sítí prodejců. Ti sami skladují a odesílají produkty. Díky tomu má Temu přístup k obrovské škále produktů a může je rychle přidávat do své nabídky.

Nákupní proces je jednoduchý a rychlý a platforma slibuje rychlé doručení. Lze využít standardní platební metody – platební karty a online platby.

Před nákupem je dobré si přečíst na Temu.cz recenze produktů a prodejců, aby se předešlo nákupu nekvalitního zboží nebo potíží s vrácením.

Temu a zkušenosti zákazníků

Kromě chvály se Temu setkává i s kritikou. Někteří uživatelé si stěžují na nízkou kvalitu produktů, dlouhé dodací lhůty a problémy s vrácením zboží.

Obecně lze říci, že se zákazníci Temu dělí na dva tábory. Ty, kteří jsou s nákupem maximálně spokojeni a na Temu objednávají i několikrát do měsíce. A na ty, kteří měli tak špatnou zkušenost s nákupem, že si druhý raději dvakrát rozmyslí.

Kladné zkušenosti

Zákazníci, kteří mají s Temu zkušenosti kladné, si dle recenzí na Temu.cz nejčastěji pochvalují nízké ceny. Ty jsou koneckonců hlavním tahákem.

Recenze na Temu uvádí, že produkty jsou často výrazně levnější než u konkurence, a to i po zahrnutí poplatků za dopravu a konverzi měny.


Super cena! Koupím určitě znovu.


Dalším kladným bodem bývá rozmanitost produktů. Na Temu je široká škála produktů od různých prodejců. Je tam oblečení, elektronika, domácí potřeby, hračky, dekorace a mnoho dalšího. Navíc je nabídka neustále aktualizována o nové položky.

Celý proces nákupu je velmi jednoduchý. Aplikace Temu je uživatelsky přívětivá a usnadňuje nakupování. Jde snadno vyhledávat produkty, procházet kategorie a filtrovat výsledky podle ceny, hodnocení a dalších kritérií.

Negativní zkušenosti

Hodně recenzí obchodu Temu zmiňuje nízkou kvalitu produktů. Někteří uživatelé se setkali s produkty, které byly poškozené, nekvalitní nebo neodpovídaly popisu. Následující recenze pocházejí přímo z Temu.com.


Ve skutečnosti, blůza vypadá mnohem horší než na fotce. Jsem zklamaná. Blůza nestojí za tu cenu.

Vrátil jsem to zpět, materiál se mi nelíbil, na fotce nevypadalo tak, jak to mělo být.


Některé recenze Temu.cz uvádí, že produkty neodpovídaly fotografiím – byly v mnohem horší kvalitě a provedení.

Dalším problémem je vrácení zboží, které může být obtížné a zdlouhavé. Poštovné za vrácení je na náklady kupujícího a proces refundace může trvat několik týdnů.

Dodací lhůty do České republiky se liší v závislosti na produktu a zvoleném způsobu dopravy, obvykle trvají několik týdnů, někdy i déle. Podle některých recenzí na Temu.cz e-shopu je lepší počítat s tím, že se na nákup bude muset déle čekat.

Další z recenzí na Temu.cz dokonce indikují, že je lepší smířit se s tím, že zboží z Temu nedorazilo a nedorazí.

Jiné recenze na Temu.cz e-shopu uvádí, že se uživatelé setkali s podvodnými prodejci, kteří prodávají padělané produkty nebo nekvalitní zboží. Proto je důležité si před nákupem pečlivě ověřit recenze produktů a prodejců.

Párkrát se objevuje zmínka o neoprávněném strhnutí peněz z účtu.

Jak tedy obchod Temu funguje? Dá se asi říci, že všelijak.

Temu – diskuze

S tím, jak stoupá popularita Temu, stoupá také počet diskuzí o Temu. Nejčastějším tématem je udržitelnost a dopad na životní prostředí.

Emise skleníkových plynů, znečištění ovzduší a nadměrná produkce odpadu. Masová výroba a doprava produktů z Temu z dalekých zemí má nepopiratelný negativní dopad na životní prostředí.

Nízké ceny produktů navíc lákají k nadměrné konzumaci, která dále přispívá k těmto problémům.

Temu navíc nesdílí mnoho informací o svých dodavatelských řetězcích, výrobních procesech a praktikách udržitelnosti. To ztěžuje zákazníkům posoudit dopad jejich nákupů na životní prostředí a pracovní podmínky ve výrobních závodech.

Nepřeberné množství produktů z nejrůznějších kategorií.

Temu Czechia

Temu Czechia je česká mutace čínského online tržiště Temu. Nabízí stejné služby jako Temu.com – nákup širokého spektra produktů za nízké ceny. Cílovou skupinou Temu Czechia jsou zejména mladší generace.

I když Temu oficiálně neprohlásilo Českou republiku za cílovou zemi, Češi mohou platformu využívat s jistými omezeními.

Aplikace Temu – recenze, jak funguje

Jak funguje Temu aplikace? Má intuitivní rozhraní, které usnadňuje procházení produktů a vyhledávání. Jsou zde miliony produktů v různých kategoriích, od oblečení a elektroniky až po domácí potřeby a hračky.

Vyznat se v tom nepřeberném množství produktů je i tak docela těžké.

Aplikace Temu na základě nákupních návyků doporučuje produkty, které by se uživateli mohly líbit. Je v ní možné sledovat stav objednávek a přijímat upozornění na jejich doručení.

Platit jde pomocí běžných platebních metod, jako jsou karty a online platby.

Aplikace Temu má vestavěný zákaznický servis, který by měl pomoci s případnými problémy.

A jaké má aplikace Temu recenze? Podle některých recenzí aplikace Temu mnoho uživatelů oceňuje intuitivní rozhraní a jednoduchost nakupování. Uživatelé si také pochvalují přehlednou historii objednávek a možnost sledování stavu doručení.

Na druhou stranu zákaznický servis Temu bývá kritizován za pomalé, a ne vždy uspokojivé odpovědi na dotazy a reklamace. I přes to, že aplikace je dostupná v češtině, ne všechny produkty a informace jsou přeloženy.

Temu – hodnocení

Stačí se podívat na stránky nebo si přečíst recenze obchodu Temu. Nekvalitní zboží, nejisté doručení a padělky. Tyto věci dokáží odradit. Je s podivem, že i přesto má Temu hodnocení kladná.

Samotná webová stránka nepůsobí příliš věrohodně. Nesmyslné popisky, hrubky a upravené fotografie nebo obrázky ve špatné kvalitě. K tomu několik „posledních šancí!“ a tikající hodiny.

Na rozdíl od evropského trhu, kde jsou nastaveny určité kontrolní mechanismy, zboží Temu nepodléhá kontrole kvality nebo kontrole zdravotní nezávadnosti výrobních meteriálů. Infornace o složení produktů také nejsou dostupné – pokud se nepočítá vágní bavlna.


Ne, nekupuji tam nic a zejména bych tam nekoupila nic, s čím manipulují moje děti. A to ani oblečení. – napsala Fett, zdroj eMimino.cz


Některé produktové fotografie na Temu.com jsou viditelně upravené.

Čínské e-shopy v češtině

V České republice existuje mnoho čínských e-shopů v češtině, které nabízí širokou škálu produktů za nízké ceny. Mezi nejpopulárnější patří:

  • AliExpress – největší čínský e-shop s obrovskou nabídkou produktů od elektroniky a oblečení až po nábytek a hračky. Nabízí češtinu a možnost platby v českých korunách.
  • Bangood – mezinárodní online obchod s širokou nabídkou produktů s dopravu do ČR i češtinou.
  • Wish – platforma pro online nakupování s širokou nabídkou produktů, také nabízí češtinu i dopravu do České republiky.
  • DHgate – nabízí širokou škálu produktů od různých prodejců. Nabízí češtinu a dopravu zdarma do České republiky.
  • LightInTheBox – zaměřuje se na oblečení, módu a doplňky. Nabízí češtinu a dopravu zdarma do České republiky.

Všechny tyto e-shopy bohužel fungují na dost podobném principu jako Temu. Pojí se k nim tedy i nespolehlivost, nekvalitní produkty, prodej padělků, nedostatek transparentnosti a nejasné praktiky.

Kromě výše uvedených e-shopů existuje mnoho dalších menších čínských e-shopů, které se specializují na specifické produkty. Před nákupem v jakémkoliv čínském e-shopu je důležité si ověřit jeho reputaci a recenze. Je také důležité si přečíst podmínky vrácení zboží a reklamací a zkontrolovat náklady na dopravu.

© 2024 MZ.cz | Nakódoval Leoš Lang