Prožití autogenní relaxace

Recept na perfektní psychickou pohodu? Někdo by řekl, že žádný takový neexistuje, ovšem takový člověk by se mýlil. Nejen, že takový recept existuje, ale není jen jeden. Jak na to?

V dnešní společnosti se nachází mnoho osob, které se domnívají, že relaxace je věc zcela jednoduchá. Představují si totiž situaci, kdy si lehnou na gauč, zapnou si televizi a k tomu se chystají spořádat celou hromadu laskomin. To je podle nich relaxace. Ovšem tento způsob nemá s relaxací či řádným odpočinkem moc společného.

Relaxace

Relaxace je klíčovou součástí fyzického i duševního zdraví. Pomáhá snižovat stres, zlepšovat náladu a dodává více energie k řešení každodenních úkolů. Bohužel je snadné zapomenout si v rušném životě udělat čas na relaxaci. Zde je několik tipů, které pomohou zařadit relaxaci do každodenní rutiny.

Začít v malém. Je na místě začít tím, že si každý den vyhradí člověk několik minut na něco, co ho baví a co pomůže zbavit se stresu a starostí. Může to být čtení knihy, poslech hudby nebo horká koupel.

Udělat si z relaxace prioritu. Je důležité, aby se relaxace stala pravidelnou součástí života. Je na místě si vyhradit každý den nějaký čas na relaxaci a péči o sebe. Může jít o tak jednoduchou činnost, jako je několikaminutová meditace nebo procházka nebo cvičení.

Existuje mnoho různých způsobů, jak relaxovat. Doporučuje se experimentovat a najít činnosti, které nejvíce člověka baví a pomáhají zbavit se stresu a starostí.

Udělat si čas sami na sebe. Je snadné nechat se unést každodenním životem a zapomenout na péči o sebe.

Proč je důležité relaxovat?

Odpočinek od každodenního shonu je důležitou součástí zachování zdraví a rovnováhy. Relaxace může pomoci snížit stres, zlepšit náladu a dodat více energie na řešení každodenních úkolů.

Když cítí člověk přetížení nebo vystresovaní, tělo přirozeně produkuje kortizol a další hormony, které mohou vyvolat pocit úzkosti, podrážděnosti nebo dokonce deprese. Tím, že si udělá člověk čas na relaxaci, může pomoci tyto hormony snížit a vrátit se do vyrovnanějšího stavu.

Je důležité si uvědomit, že relaxace neznamená jen sedět a nic nedělat. Existuje mnoho různých způsobů relaxace, včetně procházky, čtení knihy, poslechu hudby nebo horké koupele. Ať už si vybere člověk cokoli, je důležité, aby to bylo něco, co ho baví a co mu pomůže zbavit se stresu a starostí.

Je také důležité, aby se relaxace stala pravidelnou součástí života. Může to být tak jednoduché, jako je několik minut meditace nebo několik hlubokých nádechů. Nebo to může zahrnovat aktivnější činnosti, jako je jóga nebo běh.

V neposlední řadě je důležité si uvědomit, že relaxace se netýká pouze fyzického zdraví. Je důležitá také pro duševní zdraví. Když si najde člověk čas na relaxaci, pomůže to snížit stres, zlepšit náladu a umožní to lépe si užívat okamžiky života.

Relaxací ke zdraví

Lidé 21. století trpí celou řadou civilizačních chorob, při tom ale zdravým životním stylem mohou velice ovlivnit svoje zdraví a těmto chorobám v mnoha případech předejít. Pohyb na čerstvém vzduchu, vyvážená strava, dostatek spánku a hlavně pravidelný odpočinek a relaxace zpomalují stárnutí celého organismu a příznivě ovlivňují psychiku člověka.

Četné vědecké studie dokazují, že čím dál tím více osob trpí chorobami, které jsou spojeny se stresem. Pokud se však naučí člověk správně relaxovat, bude psychicky odolnější a zlepší se schopnost regenerace organismu. Slovem relaxace lze vyjádřit hledání přirozeného stavu mysli a načerpání nové energie.

Mezi relaxace lze zahrnout širokou škálu aktivit. Patří sem masáže, kterých je několik typů. Třeba léčebné masáže, které se užívají při rekonvalescenci pacientů, dále masáže relaxační, při kterých se používají různé esenciální oleje.

Dalším typem jsou masáže regenerační, kam se dále řadí automasáže a pohotovostní masáže. Posledním typem jsou masáže kosmetické.

Jacobson a autogenní trénink

Kromě masáží k relaxaci slouží i Jacobsonova progresivní relaxace, která je založena na vztahu mezi napětím psychickým a svalovým, s využitím principů jógy. Díky této relaxaci lze poznat, kdy je tělo napjaté a kdy naopak uvolněné.

Jde zde o pozvolné napínání jednotlivých svalů, vždy po dobu pěti vteřin. Pak nastává fáze uvolnění na 10 – 15 vteřin. Po každém tomto cvičení je nutno nevstávat rychle, naopak nechat svoji mysl zklidněnou, myslet na něco příjemného a několik okamžiků tak vyčkat. Mezi další známé relaxace lze řadit katatymně imaginativní psychoterapii a autogenní trénink.

Zásady správné relaxace

Je ovšem také nezbytně důležité vědět, jak a kdy relaxovat. Proto je před začátkem cvičení dobré si naplánovat, kdy a kde se cvičení bude odehrávat.

Toto cvičení je pak vhodné opakovat každý den, alespoň chvíli, aby se tak stalo součástí denního režimu. K relaxaci je vhodné, až téměř nezbytné si vybrat klidné místo, kde nebude žádný ruch.

Také je na místě brát ohledy na tělesné potřeby, tedy necvičit úplně nalačno nebo krátce po hlavním jídle, nemělo by se cvičit v místnosti, kde je velká zima nebo naopak horko. Zkrátka je nutné před relaxací o ní nejdříve přemýšlet. Dá se tak předejít počátečním nezdarům.

Závěrem nutno snad jen říci, že při relaxaci by se nemělo zaobírat tím, jestli danou techniku ovládá člověk či jestli ji provádí zcela správně. Je třeba se soustředit pouze na dech a na to, jak je člověk postupně klidnější a vyrovnanější.

Trénování relaxačních technik je běh na dlouho trať, který ovšem již po krátké chvíli začne bohatě odměňovat. Jak říká učení, nestačí udržovat vnější čistotu. Pravidelná vnitřní očista je stejně důležitá.

© 2024 MZ.cz | Nakódoval Leoš Lang