Vedro a lidé s demencí

V posledních letech zažívá Česká republika pravidelné tropické teploty, které mnohdy dosahují až rekordních hodnot vysoko nad 30 stupňů Celsia.

V těchto vedrech trpí celá příroda, rostliny, živočichové i lidská populace. Nejvíce jsou ohroženi ti nejslabší: malé děti, nemocní a staří lidé. Děti lze ohlídat poměrně snadno, ale na co myslet například u prarodičů trpících demencí?

Pitný režim

V horkých dnech je třeba více pít. To se všeobecně ví. Přitom pod pojmem „pít“ bývají obvykle myšleny nealkoholické nápoje. Alkohol, který je vždycky rizikový, může být ve vedru přímo nebezpečný a může dokonce zapříčinit úmrtí, zejména v kombinaci s náhlým skokem do studené vody.

Někdo má možná dojem, že dobře vychlazeným pivem se zchladí, ale účinek bývá spíše opačný. Vhodné tekutiny v horkém počasí jsou především voda, neslazené minerálky, různé džusy, čaje a také mléko a polévky. Nemusí to být zrovna hovězí vývar a játrové knedlíčky, může to být třeba krémová polévka z hrášku či brokolice.

Voda je pro život nezbytná, ale často se na ni zapomíná. Pití jejího dostatečného množství je důležité pro zdraví. Nicméně mnoho lidí si neuvědomuje, jak prospěšné může vlastně být. Pomáhá zůstat zdravější, zlepšit energetickou hladinu, nebo dokonce zhubnout.

Pitný režim by neměl zanedbávat nikdo

V první řadě je pití dostatečného množství vody zásadní pro udržení zdraví. Pomáhá udržovat tělo hydratované a odplavovat toxiny z lidského organismu.

Navíc také reguluje tělesnou teplotu a zabraňuje dehydrataci. Dehydratace může vést k únavě, bolestem hlavy a závratím, proto je důležité dbát na to, aby byl pitný režim dostatečný.

Pití dostatečného množství vody může také pomoci zlepšit energetickou hladinu. Když je člověk dehydratovaný, tělo musí vynaložit větší úsilí, aby získalo potřebnou energii, což vede k únavě a nízké hladině energie.

A konečně, pití dostatečného množství vody může pomoci zhubnout. Voda totiž potlačuje chuť k jídlu a zajišťuje pocit sytosti. Vyplavuje také z těla toxiny, což snižuje zadržování vody a nadýmání.

Pití dostatečného množství vody je důležité pro lidské zdraví a pohodu. Proto je lepší se ujistit, že člověk denně pije alespoň 8 sklenic vody denně.

Demence

Demence je progresivní porucha mozku, která ovlivňuje paměť, myšlení, chování a schopnost se o sebe postarat. Nejčastějším typem demence je Alzheimerova choroba, která představuje 60-80 % všech případů.

S postupujícím onemocněním se může zhoršovat i schopnost člověka postarat se o sebe. Mezi příznaky Alzheimerovy choroby patří: ztráta paměti, potíže se soustředěním, zmatenost, dezorientace, potíže s jazykem a komunikací, změny nálad a chování a potíže s činnostmi běžného života.

Mezi další typy demence patří vaskulární demence, demence s Lewyho tělísky, frontotemporální demence a smíšená demence. Každý typ demence má svůj vlastní soubor příznaků, ale všechny typy vedou k postupnému úbytku kognitivních funkcí.

Léčba demence závisí na typu a závažnosti demence a může zahrnovat léky, psychosociální intervence a úpravu životního stylu. Léky se obvykle používají k léčbě příznaků demence, jako je ztráta paměti, zmatenost a změny nálady a chování.

O starší lidi je potřeba pečovat s láskou

Psychosociální intervence mohou být použity ke zvládnutí chování osoby, například k zajištění bezpečného a podpůrného prostředí. Úpravy životního stylu mohou zahrnovat pravidelné cvičení, dostatečný odpočinek, zdravou stravu a aktivity, které danou osobu baví.

Vzhledem k tomu, že demence se nedá vyléčit, léčba se zaměřuje na to, aby pomohla člověku udržet si nezávislost a kvalitu života. Navíc pečovatelé mohou hrát důležitou roli při pomoci s tímto onemocněním.

Pečovatelé by měli znát příznaky a symptomy demence a měli by být připraveni poskytovat emocionální podporu, pomáhat s činnostmi každodenního života a poskytovat příležitosti k socializaci.

Demence je závažné onemocnění, které mění život a které postihuje miliony lidí na celém světě. Není proto radno ho podceňovat.

Je důležité znát příznaky a symptomy onemocnění a vyhledat léčbu, pokud se u někoho projeví. Při správné léčbě a podpoře mohou lidé s demencí žít plnohodnotný a smysluplný život.

Pitný režim a lidé s demencí

V České republice je spousta postarších lidí, z nichž mnozí jsou čím dál častěji postiženi demencí. Demencí je několik druhů, známá je např. Alzheimerova demence, ale v této souvislosti není důležité, o jaký typ se jedná.

Jedním z hlavních příznaků demence jsou poruchy paměti, a to zejména paměti nové. Pacient si tedy obtížně pamatuje nové věci, i když na dávné zážitky si může pamatovat dobře, zejména v počátečních stádiích.

Porucha novopaměti dosahuje někdy takového stupně, že pacient ihned zapomene, co se mu řekne. Pro zdravé lidi je to obvykle těžko představitelné, takže si neuvědomují, že např. dědeček, který celý život byl oporou rodiny, si není schopen ani pár minut zapamatovat, že se má napít.

V praxi to tedy často vypadá tak, že příbuzní, kteří se o dědečka velmi obětavě starají, postaví mu vedle křesla nebo postele sklenici s minerálkou nebo hrnek s čajem, řeknou mu, aby se každou chvíli napil, a jdou po své práci.

Jenže dědeček to za chvíli, někdy i za pár vteřin zapomene, a nenapije se. U těžších demencí pak ani neví, na co sklenice nebo hrnek na stolku je.

Může se proto stát, že pacient sice má tekutiny doslova na dosah ruky, ale celé hodiny se nenapije a může se proto dehydratovat. To může mít za následek vážné zdravotní problémy, které starší člověk nese mnohem hůře, než mladý.

Jak překonat vedra

Také je třeba myslet na to, že vedro zhoršuje soustředění a pozornost i u lidí mladých a zdravých. Tím pádem dementní pacient, který někdy mívá docela „světlé“ chvilky, má v těchto extrémních podmínkách ještě horší duševní výkon.

Je proto třeba neustále mít na mysli, že se člověk stará o pacienta, který má poruchu paměti, a že tudíž po něm není možné chtít, aby si něco pamatoval. Nejde se spoléhat na to, že když je mu něco sděleno, tak to bude vědět.

Naopak, si člověk může být téměř jist, že se dotyčnému něco říká třeba i třikrát, a on to stejně vědět nebude. Možná se to zdá trochu přehnané, ale realita je bohužel taková.

Vzhledem k tomu, že nedostatek tekutin v horkém počasí může být pro zmíněného pacienta skutečně nebezpečný, je třeba ho doslova systematicky napájet, ale ne hrubě nutit k pití.

To znamená každou chvíli za dotyčným zajít a dát mu do ruky sklenici s pitím, říct mu, aby se napil, neodejít, ale počkat než udělá několik hltů (mohl by totiž zapomenout, že má pít), postavit sklenici na stolek a celý úkon po chvíli zase opakovat.

Péče je to tedy opravdu náročná, ale jedině taková má smysl. Je to přece starost o blízkého člověka, který potřebuje pomoc.

Tipy do horkého počasí

Počasí může překvapit každého. Nicméně s tipy, jak zvládnout horké počasí to už nebude problém.

  1. Hydratace. Během vlny veder je nezbytné udržovat hydrataci pitím velkého množství vody. Nejlepší je vyhnout se nápojům, které obsahují alkohol, kofein nebo velké množství cukru. Ty mohou ve skutečnosti způsobit ještě větší dehydrataci.
  2. Světlé a volné oblečení. Nošení světlého a volného oblečení z přírodních vláken, jako je bavlna, může pomoci udržet tělesnou teplotu regulovanou. Nejlepší je vyhnout se tmavým barvám, které pohlcují teplo.
  3. Chladná místa. Nejlepší je najít si chladné místo, například klimatizovanou budovu, nebo přízemí domu. Pokud není přístup ke klimatizaci, je lepší zůstat ve stínu a používat ventilátory, které pomáhají ochlazovat vzduch.
  4. Chladná sprcha nebo koupel může pomoci tělu se ochladit.
  5. Žádná namáhavá činnost. Během vlny veder je nejlepší vyhnout se namáhavým aktivitám, jako je běhání a cvičení.
  6. Pozor na zranitelné osoby. Je potřeba dát pozor na starší osoby, malé děti a osoby s chronickými zdravotními potížemi.

Pokud se člověk řídí těmito radami, jistě nebude mít žádné zdravotní problémy spojené s horkem.

Dehydratace

Dehydratace, tedy odvodnění organismu, u starých lidí může mít opravdu vážné následky. Jednak se zahustí krev a může dojít k poruchám oběhového systému, a jednak může být špatně prokrvený mozek a může propuknout tak zvaný stav zmatenosti.

To je stav velmi vážný, kdy nemocný má porušené vědomí, je neklidný a obvykle má i různé halucinace, podle kterých jedná.

Tyto stavy se objevují zejména v noci, kdy pacient nespí, pobíhá po bytě, neví kde je a nechápe situaci, takže může i vyběhnout z domu a ztratit se. Může také někam spadnout a ublížit si. V těchto situacích je vždy třeba volat lékaře.

V naměrně teplém počasí je potřeba myslet i na lidi, kteří jsou starší nebo nemocní, protože jim je hůře než lidem zdravým, kterým je pouze horko. Zapomínat by se nemělo ani na děti a domácí mazlíčky, které je potřeba chránit před přímým sluncem a nenechávat je v uzavřeném autě.

Dostatečná hydratace by se neměla zanedbávat a měla by být součástí denní rutiny nejen v letních měsícíc, ale i během roku. Člověk se pak cítí lépe, čilejší a zdravější. Dokonce ho to může vést i k celkově lepšímu životnímu stylu.

© 2024 MZ.cz | Nakódoval Leoš Lang