Histamin – co to je, v čem se vyskytuje a jak jej snížit?

Histamin

Histamin je chemická sloučenina, kterou tělo produkuje v rámci imunitní reakce. Hraje klíčovou roli v zánětlivé reakci a podílí se na několika fyziologických funkcích, jako je regulace produkce žaludeční kyseliny, stimulace uvolňování trávicích enzymů a řízení cyklu spánek-bdění.

Shrnutí článku

Hormon histamin slouží pro obranu organismu a reguluje tvorbu žaludeční kyseliny.

Některé osoby mohou mít na histamin alergii. Proto je důležité vědět, v jakých potravinách je jeho obsah vysoký, a naopak které potraviny snižují histamin.

Alergické reakce na histamin zahrnují bolest hlavy, únavu, zažívací problémy, kožní vyrážku nebo příznaky senné rýmy. V závažných případech může dojít k anafylaxi, kdy je nutná okamžitá lékařská pomoc.

Histamin se vyskytuje např. v kysaném zelí, vyzrálých sýrech, uzeninách nebo v rajčatech a špenátu.

Mezi potraviny snižující histamin patří čerstvé maso, ryby, vejce, jablka a banány nebo brambory.

Co je histamin?

Co je histamin a jaká je jeho funkce? Histamin je hormon uložený v žírných buňkách, což je typ bílých krvinek, které se nacházejí v tělesných tkáních.

Když tělo zjistí poranění nebo infekci, žírné buňky uvolní histamin do okolní tkáně, což způsobí rozšíření a větší propustnost cév. Díky tomu se bílé krvinky a další imunitní buňky rychle dostanou do místa poranění nebo infekce a pomohou bojovat s patogeny.

Když se histamin uvolní, váže se na specifické receptory v různých tkáních a způsobuje celou řadu účinků. Mezi ně patří zánět, zvýšený průtok krve a kontrakce hladkého svalstva.

Ačkoli je histamin nezbytný pro obranu organismu proti patogenům, jeho nadměrné množství může vést k řadě příznaků, včetně svědění, kopřivky, rýmy a v závažných případech k anafylaxi.

Histamin se podílí i na regulaci produkce žaludeční kyseliny. Stimuluje vylučování žaludečních kyselin v žaludku, což pomáhá při trávení potravy. U některých jedinců však může nadbytek histaminu vést ke stavům, jako je gastritida a reflux. Další článek se zabývá tím, co je reflux a jak ho léčit.

Pochopení toho, co je histamin, jakou má úlohu v těle a vliv na naše zdraví je důležité pro zvládání stavů, jako jsou alergie a histaminová intolerance. Konzultace se zdravotníkem může pomoci určit nejlepší postup při řešení problémů souvisejících s histaminem.

Uzeniny mají vysoký obsah histaminu, proto se při intoleranci histaminu nedoporučují.

Histaminová intolerance

Někteří lidé trpí stavem zvaným histaminová intolerance, kdy jejich tělo není schopno účinně odbourávat histamin, což vede k jeho hromadění v těle. To může mít za následek příznaky, jako jsou bolesti hlavy, únava, zažívací problémy a kožní vyrážky.

Histamin – alergické reakce

Histamin se má podíl na alergických reakcích, protože se uvolňuje v reakci na alergeny, jako jsou pyly, roztoči, zvířecí srst a některé potraviny. Je zodpovědný za příznaky alergické rýmy (senné rýmy), astmatu a dalších alergických onemocnění.

V závažnějších případech může způsobit anafylaxi, život ohrožující alergickou reakci, která vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc.

Alergie na určitý typ potravin se může vzácně vyskytnout i např. v souvislosti s tapiokovými perlami.

V čem je histamin?

Lidé s histaminovou intolerancí mohou potřebovat dodržovat nízko-histaminovou dietu a vyhýbat se jídlu, v čem je histamin (vysoký obsah).

Mezi druhy histaminových potravin patří:

  • Kvašené potraviny: Kysané zelí, kimči a kombucha mohou mít díky procesu kvašení vysoký obsah histaminu a zhoršit tak příznaky u osob s histaminovou intolerancí.
  • Zrající sýry: Vyzrálé sýry, jako je modrý sýr, čedar a parmezán mají rovněž vysoký obsah histaminu. Čím déle totiž sýr zraje, tím vyšší je obsah histaminu.
  • Uzeniny: Salám, feferonky a slanina mohou mít kvůli procesu uzení vysoký obsah histaminu a vyvolat nebo zhoršit příznaky u osob s histaminovou intolerancí.
  • Korýši a měkkýši: Vysoký obsah histaminu mohou mít měkkýši, jako jsou krevety, krabi a humři.
  • Špenát a rajčata: Některé druhy ovoce a zeleniny, jako je špenát a rajčata, obsahují hodně histaminu a nejsou proto vhodné pro osoby s histaminovou intolerancí.

Pro ty, kteří mají podezření na histaminovou intoleranci, je důležité, aby si všímali potravin, které konzumují, a věnovali pozornost případným příznakům. Vedení potravinového deníku může být užitečné při sledování, které potraviny vyvolávají příznaky, a při zjišťování vzorců.

Velké množství histaminu obsahují konzervované potraviny.

Léčba alergie na histamin

Léčba alergie na histamin obvykle zahrnuje vyhýbání se potravinám a látkám s vysokým obsahem histaminu nebo látkám, které v těle vyvolávají uvolňování histaminu. Mezi běžné spouštěče patří fermentované potraviny, alkohol, zralé sýry, zpracované maso a některé léky, jako jsou antibiotika a léky proti bolesti.

Kromě vyhýbání se spouštěčům existují i další způsoby, jak zvládat alergie na histamin. Patří mezi ně užívání antihistaminik ke zmírnění příznaků, užívání kortikosteroidů ke kontrole zánětu a v závažných případech nošení adrenalinového autoinjektoru pro případ nouze.

Je důležité, aby jedinci s alergií na histamin úzce spolupracovali s poskytovatelem zdravotní péče a vypracovali individuální léčebný plán, který bude odpovídat jejich specifickým potřebám.

Ten může zahrnovat vedení potravinového deníku pro sledování spouštěčů, podstoupení alergologického testování pro identifikaci konkrétních alergenů a poradenství, jak zvládat příznaky a vyhýbat se potenciálním spouštěčům.

Nezpracované maso má nízký obsah histaminu.

Potraviny snižující histamin

Jedna skupina potravin snižujících histamin má vysoký obsah flavonoidů, což jsou antioxidanty, které mají protizánětlivé vlastnosti. Potraviny bohaté na probiotika mohou pomoci snížit příznaky histaminové intolerance tím, že podporují zdravý střevní mikrobiom.

Mezi další potraviny snižující histamin patří např.:

  • Čerstvé maso a ryby: Díky nízkému obsahu histaminu může být čerstvé maso dobrým zdrojem bílkovin. Doporučují se libové kusy masa, jako je kuřecí, krůtí nebo vepřové, a čerstvé ryby, jako je losos nebo treska. Za vyzkoušení stojí recepty na lososa na pánvi a pečeného lososa v alobalu.
  • Vejce: Vejce jsou výživnou a všestrannou potravinou s nízkým obsahem histaminu. Lze je konzumovat na různé způsoby, například vařená, míchaná nebo pošírovaná.
  • Jablka a banány: Jablka i banány mají nízký obsah histaminu a mohou být skvělou variantou svačiny. Zároveň mají vysoký obsah vlákniny a antioxidantů, takže jsou zdravou volbou pro celkovou pohodu. Z banánu lze připravit rychlé a jednoduché banánové muffiny, z jablek pak jablečný koláč.
  • Brambory, dýně a sladké brambory: Tyto druhy kořenové zeleniny jsou dobrým zdrojem sacharidů a mohou pomoci zajistit energii po celý den.
  • Cukety, mrkev, okurky a celer: Tato zelenina má nízký obsah histaminu a lze ji přidávat do salátů, polévek nebo smažených pokrmů. Jsou bohaté na vitaminy, minerály a antioxidanty, které mohou podpořit zdravý imunitní systém.
Jablka a banány obsahují málo histaminu.

Nízký obsah histaminu v potravinách – tabulka

Naštěstí existují určité potraviny, které obsahují minimum histaminu. Jejich konzumací lze zmírnit příznaky spojené s histaminovou intolerancí.

Níže jsou uvedené potraviny bez nebo s nízkým obsahem histaminu v potravinách – tabulka:

BylinkyKořeníZeleninaOvoce
BazalkaKmín černýArtyčokJablka
KoriandrKmínChřestGranátové jablko
KoprKardamomPaprikaBorůvky
Citronová trávaŘímský kmínBrokoliceOstružiny
MátaFenyklHlávkové zelíTřešně
OreganoČesnekCibuleMango
PetrželkaZázvorŘedkvičkyKiwi
TymiánKurkumaCuketaBroskve

Histamin potraviny – seznam

Lidé citliví na histamin mohou po konzumaci potravin s vysokým obsahem histaminu pociťovat příznaky, jako jsou bolesti hlavy, kopřivka, svědění, ucpaný nos a zažívací potíže.

Pokud má někdo podezření, že trpí histaminovou intolerancí, je důležité znát typy potravin s vysokým obsahem histaminu.

Zde je list konkrétních potravin s histaminem, kterým by se lidé měli vyhnout, pokud mají na histamin alergii. Histamin potravinový seznam zahrnuje:

  • Alkohol: Víno, pivo a šampaňské mají vysoký obsah histaminu a u citlivých jedinců mohou vyvolat příznaky intolerance.
  • Zpracované maso: Zpracované maso, jako jsou salámy, feferonky a slanina, má vysoký obsah histaminu.
  • Sýry: Vyzrálé sýry jako čedar, parmezán a sýr s modrou plísní mají vysoký obsah histaminu.
  • Kysané zelí: Kvašené potraviny, jako je kysané zelí, mohou obsahovat více histaminu.
  • Zelenina: Rajčata, lilek a špenát mají vysoký obsah histaminu.
  • Tropické ovoce: Ananas, banány, papája a citrusové plody jako pomeranče a citrony mají vysoký obsah histaminu.
  • Konzervované ryby: Makrela, tuňák, sardinky a sleď obsahují hodně histaminu.
  • Korýši a měkkýši: Krevety, krabi, humři a další měkkýši mají vysoký obsah histaminu.
  • Jahody: V jahodách je rovněž vysoký obsah histaminu, který může u citlivých jedinců vyvolat příznaky.
Zpracované a uzené maso má vyšší obsah histaminu.

Histamin v potravinách – tabulka

Pro lepší orientaci se v jídelníčku a vyhnutí se potravinám, které mohou histaminovou intoleranci zhoršit, je níže tabulka potravin bohatých na histamin (potravinový seznam).

Histamin v potravinách – tabulka:

AlkoholRajčata
Kvašené potraviny a nápojeKorýši, měkkýši
AvokádoSýry
Uzené maso a lahůdkové masoFazole
Citrusové plodySójové produkty
BanányČokoláda
Sušené ovoceNakládaná zelenina
PapájaPotravinářská barviva, konzervanty
AnanasČerný čaj
JahodyZelený čaj
ArašídyYerba Maté čaj
VejceEnergetické nápoje
OřechyMražené, solené, konzervované ryby
LilekOcet
ŠpenátKečup
Špenát může histaminovou intoleranci zhoršit.

Důležité je dbát na příjem histaminu, což může pomoci lépe zvládat příznaky a zlepšit celkové zdraví a pohodu. Ačkoli neexistuje specifická histaminová dieta, je možné se vyhýbat potravinám s vysokým obsahem histaminu a naopak konzumovat ty s nízkým obsahem histaminu.

Obecně se však doporučuje stravovat se zdravě. Další články se zabývají low carb potravinami, jak na lehký jídelníček pro každého a jaké fit dezerty připravit, pokud je chuť na sladké.

© 2024 MZ.cz | Nakódoval Leoš Lang