Aperol Spritz – recept a příprava koktejlu

Aperol Spritz, atraktivní elegantní italský koktejl, získal světovou popularitu díky svému lehkému a osvěžujícímu charakteru. Jeho ikonická oranžová barva a unikátní chuťový profil jej činí oblíbenou volbou pro milovníky koktejlů po celém světě. Jaký je recept na Aperol Spritz?

Ikonický Aperol Spritz není pouze nápojem, je to celý zážitek spojený s italskou kulturou a stylem života. Tento ikonický koktejl, který vznikl v 20. letech minulého století v Padově, je dnes známý a oblíbený po celém světě. Jeho příprava je jednoduchá, jeho chuť je nezaměnitelná. Aperol Spritz je symbolem slunce, radosti a přátelství a jeho konzumace přináší do každého okamžiku lehkost a osvěžení. Skvěle se hodí na party u bazénu nebo k venkovní jacuzzi vířivce.

Tajemstvím úspěchu Aperol Spritz je kombinace několika jednoduchých ingrediencí. Základem je Aperol, hořký a aromatický aperitiv s jemnými tóny pomeranče a bylinek. Poté se přidává prosecco, italské šumivé víno s osvěžujícími bublinkami a lehkou ovocnou chutí. Koktejl se dokončuje dávkou sodovky, která dodává nápoji osvěžující šmrnc.

Aperol Spritz se hodí i k jídlu.

Aperol Spritz je osvěžující koktejl s bohatou historií a ikonickým šarmem. Jeho kořeny sahají do 19. století, kdy rakousko-uherští vojáci v severní Itálii ředili silné místní víno vodou a Aperolem, aby jej učinili snesitelnějším. Nápoj si získal popularitu a stal se symbolem italské letní pohody a dolce vita.

Aperol Spritz se stal ikonou italské kultury a objevuje se v mnoha filmech, seriálech a literárních dílech. Například si jej vychutnávají postavy ve filmech Call Me By Your Name a A Room with a View. Koktejl je také spjat s módním průmyslem a je prezentován jako symbol elegance a sofistikovanosti.

Aperol Spritz si získal popularitu po celém světě a je oblíbeným aperitivem v barech, restauracích a na letních terasách. Jeho osvěžující chuť a nízký obsah alkoholu jej dělají ideálním nápojem do horkých dnů, avšak i lékem na podzimní deprese.

Aperol Spritz – příprava, variace

Koho láká domácí Aperol Spritz, příprava je velmi jednoduchá. Aperol Spritz okouzluje svou jednoduchostí a osvěžující chutí. Klasický recept kombinuje Aperol, Prosecco a sodovku v poměru 3:2:1, zdobí se plátkem pomeranče a podává se ve sklenici na víno naplněné ledem.

Koktejl Aperol Spritz nemusí nutně existovat jen v jedné pevně dané podobě. Existuje celá řada variací, kterými je možné přípravu Aperol Spritz koktejlu oživit. Které to jsou?

Variace na Aperol Spritz:

 • Campari Spritz: Nahradit Aperol Campari pro výraznější a hořčejší chuť.
 • Select Spritz: Využít Select pro lehčí a bylinnější variantu.
 • Cynar Spritz: Pro milovníky sladkých tónů je vhodné vybrat Cynar s tóny artyčoku.
 • Aperol Spritz Royal: Vyměnit Prosecco za Champagne pro luxusnější verzi.
 • Bílé víno Spritz: Místo Prosecca použít suché bílé víno.
 • Ovocné variace: Přidat do koktejlu šťávu z grepu, jahod nebo třešní.

Zkušený barman s grácií nalévá Aperol do sklenice plné ledu, s citem přidává Prosecco a sodovku a jemně promíchá. Plátek pomeranče umístí na okraj sklenice s lehkostí a precizností, a korunuje tak mistrovské dílo chutí a barev.

Aperol Negroni Spritz: Hořkosladká symfonie chutí

Pro milovníky komplexnějších chutí je tu Aperol Negroni Spritz, rafinovaná variace klasického Aperol Spritz s hořkosladkým nádechem.

Ingredience:

 • 60 ml Aperolu
 • 30 ml Campari
 • 30 ml sladkého vermutu
 • 60 ml Prosecca
 • Sodovka
 • Plátek pomeranče

Aperol příprava:

 1. V míse s ledem smícháme Aperol, Campari a sladký vermut.
 2. Jemně promícháme a nalijeme do vychlazené vinné sklenice plné ledu.
 3. Dolijeme Proseccem a sodovkou dle chuti.
 4. Ozdobíme plátkem pomeranče.

Tipy:

 • Poměr Aperolu, Campari a vermutu lze upravovat dle preferencí.
 • Pro sladší verzi lze přidat více Prosecca.
 • Místo sladkého vermutu je možné použít dry vermut pro suchou variantu.
 • Pro ozvláštnění chuti lze do koktejlu přidat šťávu z pomeranče.

Aperol Negroni Spritz je sofistikovaný koktejl, který uspokojí i ty nejnáročnější gurmány. Hořkost Campari a sladkost vermutu se v něm snoubí s osvěžující chutí Aperolu a Prosecca a vytváří tak jedinečný chuťový zážitek.

Aperol Spritz lze různě obměňovat.

Aperol Spritz – recept

Aperol Spritz recept je jednoduchý a nabízí i spoustu prostoru k experimentování. Existují rozličné způsoby přípravy koktejlu Aperol Spritz. Jeho snadná příprava a variabilita z něj dělají ideální volbu pro letní posezení i zimní zahřátí.

 • Ovocná exploze

Pro ozvláštnění chuti lze klasický recept obohatit o ovocné variace. Do koktejlu vmíchat šťávu z grepu pro citrusovou explozi, jahodové pyré pro sladkou něhu nebo třešňovou šťávu pro tóny tmavého ovoce. Místo plátku pomeranče lze použít ovoce, které bylo do drinku přidáno.

 • Prosecco na ústupu, bílé víno na vzestupu

Pro milovníky jiných vín lze Prosecco nahradit suchým bílým vínem. Vznikne tak lehčí a méně sladká varianta koktejlu, která si zachovává osvěžující charakter Aperol Spritz. Bílé víno s tóny citrusů či bylin skvěle doplní chuť Aperolu a sodovky.

 • Aperol Spritz: Nekonečná variabilita

Ať už bude preferována klasika, ovocná variace nebo bílá verze, Aperol Spritz nabízí nekonečné možnosti experimentování. Poměry ingrediencí lze upravovat dle chuti, zdobit koktejl dle fantazie a vychutnávat si ho v chladných i teplých dnech. Aperol Spritz je oslavou chutí, která zanechá ve všech konzumentech příjemný dojem.

 • Aperol Spritz: Horká varianta pro zimní dny

V hrnci ohřejeme vodu a zalijeme čaj Earl Grey. Necháme 5 minut louhovat a scedíme. Do mísy s ledem přidáme 60 ml Aperolu, horký čaj Earl Grey a 30 ml Prosecca. Jemně promícháme a nalijeme do vychlazené sklenice. Ozdobíme plátkem pomeranče a hřebíčkem.

Pro sladší verzi přidáme med nebo cukr. Místo čaje Earl Grey zvolíme rooibos nebo jiný čaj dle chuti. Pro pikantnější chuť do koktejlu přidáme skořici nebo badyán. Aperol Spritz v zimní variantě zahřeje a zároveň osvěží. Je to podobně jako třeba grog ideální drink pro chladné dny, kdy lidé touží vychutnat si něco lahodného a zároveň se zahřát.

Koktejl Aperol Spritz – recept na Aperol Spritz

Tradiční koktejl Aperol Spritz má specifické a předem dané náležitosti, co se přípravy týče. Recept na Aperol Spritz je jednoduchý, a snadno a rychle si jej osvojí i začínající barman.

Tradiční Aperol Spritz koktejl – ingredience a postup přípravy:

 • 90 ml Prosecca
 • 60 ml Aperolu
 • 30 ml sodovky
 • led

Pro tradiční Aperol Spritz smícháme v míse s ledem 90 ml Prosecca, 60 ml Aperolu a 30 ml sodovky. Jemně promícháme a s grácií nalijeme do vychlazené sklenice na víno naplněné ledovými kostkami. Plátek pomeranče na okraji sklenice dodá koktejlu neodolatelný šmrnc.

Aperol Spritz je oblíbeným letní nápojem.

Sklenice na Aperol Spritz

Jak by správně měla vypadat sklenice na Aperol Spritz? Pokud si člověk dá Aperol Spritz v baru, vždy mu bude tento ikonický koktejl naservírovaný do typické sklenice, která je pro tento účel určená.

Aperol Spritz, ikonický koktejl s oranžovou barvou a osvěžující chutí, si člověk nejlépe vychutná v elegantní sklenici, která podtrhne jeho krásu a zároveň zajistí optimální chuťový zážitek.

Jaké vlastnosti má ideální sklenice na Aperol Spritz?

 • Tvar: Klasická sklenice na Aperol Spritz má kuželovitý tvar s mírně rozšířeným hrdlem. Díky tomuto tvaru se aroma koktejlu krásně rozvine a zároveň se snáze popíjí.
 • Velikost: Obvyklý objem sklenice na Aperol Spritz je 270 – 300 ml, což je ideální porce pro tento koktejl.
 • Materiál: Sklenice na Aperol Spritz se nejčastěji vyrábějí z křišťálového skla, které je odolné a zároveň elegantní. Existují i varianty z plastu, které jsou vhodné pro venkovní použití.
 • Dekorace: Některé sklenice na Aperol Spritz jsou zdobeny logem Aperol nebo jinými ornamenty, které dodávají koktejlu luxusní vzhled.

Další typy koktejlových sklenic:

 • Sklenice na víno: Používá se pro vínové koktejly, jako je Sangria nebo Kir.
 • Martini sklenice: Vhodná pro koktejly s vodkou, ginem a vermutem, jako je Martini Dry nebo Cosmopolitan.
 • Margarita sklenice: Má širší okraj a slouží pro koktejly s tequilou, jako je Margarita nebo Paloma.
 • Highball sklenice: Vysoká sklenice s rovnými stěnami, ideální pro míchané nápoje s limonádou, džusem nebo sodovkou, jako je Mojito nebo Cuba Libre.
 • Shot sklenice: Malá sklenice na panáky, používá se pro silnější alkoholické nápoje.

Sklenice na Aperol Spritz není jen obyčejná nádoba na drink. Je to důležitý element, který ovlivňuje chuťový zážitek a celkovou atmosféru. Proto je důležité vybrat si takovou sklenici, která bude dělat radost a podtrhne krásu oblíbeného koktejlu.

Aperol Spritz není jen nápoj, je to symbol přátelství a radosti. Jeho sluneční oranžová barva a osvěžující chuť ho činí ideální volbou pro každou příležitost, od letních večírků po uvolněné posezení s přáteli. Tento klasický italský koktejl přináší do života lehkost a radost a stává se nedílnou součástí společných zážitků a vzpomínek.

© 2024 MZ.cz | Nakódoval Leoš Lang