Jak si najít brigádu na prázdniny – tipy a rady nejen na shánění práce

Najít šikovnou brigádu je občas podobně náročné jako najít si později trvalou práci. U brigády navíc nevybíráme jen z oboru, ve kterém se dobře vyznáme a volba může být ovlivněna i různými dalšími aspekty. Jde o to vydělat co nejvíc peněz? Nebo najít brigádu, na které získáme i zkušenosti a něco se naučíme? Nebojíme se fyzické zátěže, nebo raději budeme dělat hlavou a ruce necháme odpočívat? Vybírat bychom měli začít už delší dobu před zahájením prázdnin, než totiž budou všechna dobrá místa dávno rozebrána.

Brigáda během prázdnin může být skvělým způsobem, jak získat nové zkušenosti, rozšířit si obzory a přivydělat si nějaké peníze. Nicméně, najít si vhodnou brigádu může být někdy složité, zvláště pokud jste student nebo máte omezené pracovní zkušenosti.

Jaké jsou tedy tipy a rady, jak si najít brigádu na prázdniny, včetně strategií pro shánění práce, užitečných zdrojů pro hledání nabídek a tipů, jak zaujmout potenciální zaměstnavatele?

Obsah článku

Kde hledat brigády

Kdy se místo brigády hodí neplacená stáž

Jaké jsou brigády pro mladší 15 let?

Tipy na sepsání odpovědi na inzerát

Kdy zvolit brigádu z domova

Náležitosti smlouvy pro brigádníky

Nejžádanější letní brigády v tuzemsku a zahraničí

Sociální sítě

Přidejme se do online webových stránek, kde se dá práce sehnat. Kromě českých pracovních portálů, kam lze nahrát životopis, a pracovního úřadu, je dobré využít také populární LinkedIn.com.

Po registraci začne člověk budovat profesní síť, díky které se snadněji dostane k těm správným kontaktům. Právě navazování dalších spojení se správnými lidmi nám umožní využít tento systém k vyhledání lukrativních brigádnických míst.

Rodina a kamarádi mají občas dobrý nápad

Dobrý tip můžeme získat překvapivě často od členů rodiny a blízkých přátel, přece jen nás mají „přečtené“ a vědí, jaká práce by nám nejlépe vyhovovala. Navíc, pokud je to možné, třeba za nás i „ztratí slovo“ a takové osobní doporučení na správném místě má větší váhu než dokonale napsané CV.

Přímá návštěva

Pokud máme o konkrétní práci opravdu zájem, můžeme do firmy zatelefonovat a sjednat si na nejbližší možný termín osobní setkání. Ještě před setkáním však budeme muset překonat pověstnou bariéru, která se označuje nejčastěji jako recepční.

Proto si schůzku sjednáme na přesný čas i hodinu, nekomolíme jména a nenecháme se prostě jen tak odpálkovat. U menších podniků, kde se nachází každý den šéf (typicky třeba kavárny a restaurace), však můžete přijít i bez ohlášení. Minimálně je vhodné si domluvit vhodný termín.

Práce pro školu

Někdy si člověk neuvědomí, že šikovná práce ve formě brigády se může nabízet přímo na škole, ve které studuje! To je ideální, do školy bychom to neměli daleko. A co dělat?

Hrát si na údržbáře, protřídit knihovnu, postarat se o potřebné záležitosti podle potřeby, nebo se zapojit nějakým jiným způsobem do chodu vzdělávacího ústavu. To všechno jsou zajímavé možnosti, navíc v prostředí, ke kterému máme velmi blízko. Jen se poptat včas, než nám to někdo vyfoukne!

Neplacené stáže

Není to brigáda v pravém slova smyslu, ovšem můžete si udělat dobré jméno ve společnosti, u níž byste třeba výhledově po skončení školy chtěli nastoupit. I za krátkou dobu se totiž dají navázat důležité kontakty a udělat dobrý dojem, což při pohovorech a jednání o možnosti nástupu v budoucnu může mít nenahraditelnou váhu.

Budeme-li absolvovat školení nebo kurs, zaměstnavatel do nás ještě vkládá vlastní prostředky. Částečně to splatíme prací, co se naučíme, to nám zůstane.

Brigády pro děti od 11 let

Brigády pro děti od 11 let nejsou v České republice možné. Pracovat, resp. uzavřít pracovní smlouvu je tak možné až v 15 letech, nicméně až po dokončení povinné školní docházky.

Brigády do 15 let – podmínky

Brigády do 15 let je možné uzavřít pouze se souhlasem zákonného zástupce, což bývá ve většině případů rodič.

Brigádník do 15 let také nesmí podepsat dohodu o hmotné odpovědnosti, nesmí zacházet s penězi a také nesmí pracovat déle jak 40 hodin za měsíc.

Jak si najít brigádu v 15 letech

Najít si brigádu v 15 letech může být skvělým způsobem, jak vydělat peníze ihned a získat cenné pracovní zkušenosti. I přesto, že existují určitá omezení pro práci mladistvých, existuje několik způsobů, jak si najít brigádu v 15 letech. Jaké to jsou?

Některé místní obchody a restaurace mohou zaměstnávat mladistvé na pozice jako jsou pomocníci v kuchyni, obsluha nebo úklid. Je dobré navštívit oblíbené místo, zeptat se na možnosti práce a předložit svůj životopis.

Mnoho novinových a reklamních společností zaměstnává doručovatele pro distribuci novin a reklamních letáků. Tato práce může být vhodná pro mladistvé a zároveň jim umožňuje pracovat ve svém volném čase.

Letní tábory a sportovní kempy často hledají pomocníky nebo vedoucí skupin, kteří by pomáhali s organizací a dohledem nad dětmi. Tato práce může být skvělou příležitostí pro mladé lidi získat cenné zkušenosti v péči o děti a sportovních aktivitách.

Existují online platformy, které spojují brigádníky se zaměstnavateli nabízejícími krátkodobé práce. Tyto platformy mohou nabízet různé možnosti pracovních příležitostí od úklidu po pomoc s domácími úkoly.

Mnoho mladých lidí najde svou první brigádu pomocí rodinných známostí nebo prostřednictvím sousedů. Stačí se zeptat svých rodičů, příbuzných nebo sousedů, zda neznají někoho, kdo hledá pomoc.

Brigáda pod 18 let – jaké jsou možnosti

Možnosti brigád pod 18 let je několik, nicméně vždy záleží na daném zaměstnavateli, do jaké míry dovolí mladším zaměstnancům pracovat. Jaké jsou možnosti brigád pod 18 let, resp. v jakém oboru můžou najít uplatnění i mladší generace?

Mnoho novinových společností a firem nabízí brigády pro doručování novin a letáků. Tato práce může být vhodná pro mladistvé a umožňuje jim vydělat si peníze ve svém volném čase.

Místní úklidové společnosti často hledají pomocníky na úklid domácností, kanceláří nebo veřejných prostor.

Nabízení pomocných služeb při údržbě zahrad může být další možností pro mladistvé. To může zahrnovat sekání trávy, závlahu zahrady, odstranění plevele nebo jednoduché zahradnické práce.

Některé rodiny hledají mladé lidi, kteří by mohli hlídat jejich děti během jejich nepřítomnosti. Mladiství mohou pomáhat s dohledem nad dětmi, hraním her a případně i s drobnými domácími úkoly.

Je důležité si přečíst a dodržovat všechny právní předpisy a omezení týkající se práce pro mladistvé v dané zemi. Mnoho zemí má předpisy, které stanovují, jaké práce mladiství mohou vykonávat a jak dlouho smějí pracovat.

Jak odpovědět na inzerát brigády

Odpověď na inzerát brigády by měla být profesionální a strukturovaná. Jak odpovědět na inzerát brigády, aby byl zájemce následně pozván na pohovor?

Začněte svou odpověď zdvořilým pozdravem a oslovením, například „Dobrý den“ nebo „Dobrý večer“, případně oslovit dotyčného jeho vysokoškolským titulem, například pane/paní magistře/magistro, pane/paní inženýre/inženýrko.

Uveďte, na který inzerát reagujete a kde jste ho našli. Pokud je inzerát online, můžete uvést webovou adresu inzerátu nebo jméno platformy, na které jste inzerát objevili.

Stručně se představte a uveďte své jméno, věk a vzdělání (pokud je to relevantní). Pokud máte již nějaké zkušenosti v oboru, který inzerát zmiňuje, můžete se o nich zmínit.

Vyjádřete svůj zájem o nabízenou brigádu a uveďte, proč si myslíte, že jste pro ni vhodní. Můžete zmínit své dovednosti, schopnosti nebo zájem o danou oblast.

Uveďte své kontaktní údaje, aby vás mohl zaměstnavatel snadno kontaktovat. Můžete zahrnout své telefonní číslo a e-mailovou adresu. Pokud si nejste jistí, jak zjistit telefonní číslo sim karty, podívejte se do nastavení telefonu.

Závěrem poděkujte za poskytnutou možnost a vyjádřete svou naději, že se brzy dočkáte odpovědi.

Tipy na sepsání žádosti o brigádu emailem

Žádost o brigádu emailem by měla být profesionální, zdvořilá a stručná. Jaké jsou konkrétní tipy na sepsání žádosti o brigádu emailem?

Začněte e-mail svým jménem a stručným představením, kdo jste a jaké máte zkušenosti nebo dovednosti, které jsou relevantní pro brigádu. Uveďte pár důvodů, proč si myslíte, že vy jste správným kandidátem na danou pozici.

Vysvětlete, proč jste se rozhodli žádat o tuto konkrétní brigádu. Mohlo by to být z důvodu zájmu o danou oblast, schopností a dovedností, které máte a které by se hodily pro tuto práci, nebo zážitků, které byste chtěli získat.

Ukončete e-mail s dotazem na možnost setkání osobně nebo telefonického hovoru, aby bylo možné dále diskutovat o brigádě. Uveďte své kontaktní údaje a možnosti, kdy jste k dispozici.

Jednorázová brigáda z domova (nejen) pro studenty

Jednorázové brigády z domova mohou být skvělou možností pro studenty i ostatní lidi, kteří chtějí si přivydělat nějaké peníze nebo získat nové zkušenosti. Jaké jsou tipy na jednorázové brigády z domova pro studenty a další zájemce?

Existuje mnoho online průzkumných platforem, které nabízejí možnost vyplňování průzkumů a dotazníků za úplatu. Studenti mohou najít tyto platformy online a zaregistrovat se pro vyplňování průzkumů v jejich volném čase. Čím více průzkumů vyplní, tím více peněz mohou vydělat.

Studenti mohou využít své dovednosti v psaní, grafickém designu, programování nebo digitálním marketingu a nabídnout své služby jako freelanceri na různých platformách. Jednorázové projekty mohou zahrnovat psaní článků, tvorbu grafiky, vývoj webových stránek nebo správu sociálních médií.

Pokud studenti mají dobré akademické výsledky a dovednosti v určitém předmětu, mohou nabídnout své služby jako soukromí učitelé nebo doučovatelé. Mnoho studentů hledá pomoc s matematikou, angličtinou nebo jinými předměty, a jsou ochotni platit za kvalitní doučování online.

Je důležité, aby studenti před zapojením do jakékoli jednorázové brigády z domova zvážili své dovednosti, schopnosti a časové možnosti. U administrativní práce doma na počítači by měli prověřit důvěryhodnost a spolehlivost platformy nebo klienta, pro kterého budou pracovat.

Brigáda a smlouva – jaké má mít náležitosti

Smlouva o brigádě, například dohoda o provedení práce, dohoda o pracovní činnosti nebo smlouva o dílo, by měla obsahovat několik klíčových náležitostí, které zajišťují jasnost a ochranu obou stran.

Klíčové náležitosti smlouvy o brigádě:

  • Informace o stranách: Jméno, kontaktní údaje (adresa, telefonní číslo) zaměstnavatele a brigádníka.
  • Popis práce: Podrobný popis úkolů, povaha práce, termíny, místo práce, specifické požadavky.
  • Odměna: Výše platby, způsob výplaty (hotově, bankovní převod), termíny plateb.
  • Doba trvání: Datum zahájení a ukončení brigády, pracovní doba, specifika ohledně dnů/hodin.
  • Povinnosti a odpovědnosti: Bezpečnost na pracovišti, dodržování pracovních postupů, lhůty pro odevzdání práce.
  • Zrušení smlouvy: Podmínky pro ukončení ze strany zaměstnavatele i brigádníka.
  • Ochrana osobních údajů: Ustanovení o ochraně osobních údajů brigádníka (v souladu s platnými zákony).
  • Podpisy a datum: Smlouva podepsána oběma stranami a opatřena datem uzavření.

Mezi ty nejzákladnější údaje patří jméno a kontaktní údaje zaměstnavatele (nebo osobního klienta) a zaměstnance (brigádníka), včetně adres a telefonních čísel.

Detailní popis práce nebo úkoly, které mají být provedeny brigádníkem. To zahrnuje povahu práce, termíny, místo práce (pokud je to relevantní), a jakékoli specifické požadavky nebo očekávání.

Určení výše platby, způsobu výplaty (například v hotovosti, bankovním převodem) a termíny platby.

Datum, kdy brigáda začíná a končí, stejně jako pracovní dobu a případné specifikace ohledně pracovních dnů nebo hodin.

Specifikace povinností a odpovědností jak zaměstnavatele, tak zaměstnance. To může zahrnovat bezpečnost na pracovišti, dodržování pracovních postupů a lhůt pro odevzdání práce.

Podmínky pro zrušení smlouvy, včetně postupů pro ukončení brigády ze strany zaměstnavatele nebo zaměstnance.

Pokud je to relevantní, měla by smlouva obsahovat ustanovení o ochraně osobních údajů, která zajistí, že osobní údaje brigádníka budou chráněny a zpracovávány v souladu s platnými zákony a nařízeními.

Smlouva by měla být podepsána oběma stranami a opatřena datem uzavření smlouvy.

Je možné mít brigádu bez smlouvy?

Oficiálně není možné mít brigádu bez smlouvy. V případě, že někdo pracuje bez smlouvy, pracuje tzv. „na černo“ a dopouští se trestného činu. Jaké jsou ty hlavní důvody, proč mít uzavřenou alespoň nějakou smlouvu a to i v případě, že se jedná o krátkodobou výpomoc?

Smlouva nebo dohoda může pomoci vyjasnit očekávání a povinnosti obou stran, což snižuje riziko nedorozumění nebo konfliktů.

Písemná dohoda může chránit práva obou stran tím, že stanoví podmínky pro platbu, pracovní podmínky, odpovědnost a podmínky ukončení brigády.

Smlouva poskytuje důkazní hodnotu v případě, že by došlo k sporu mezi zaměstnavatelem a brigádníkem. Může sloužit jako důkaz toho, co bylo dohodnuto mezi oběma stranami.

Krátkodobá brigáda v zahraničí

Krátkodobá brigáda v zahraničí může být skvělou příležitostí pro získání nových zkušeností, poznání nové kultury a rozšíření osobních hranic. Jaké jsou jejich možnosti?

Mnoho neziskových organizací a dobrovolnických programů po celém světě nabízí krátkodobé dobrovolnické příležitosti. To může zahrnovat práci na ochraně životního prostředí, vzdělávání, sociální práci nebo rozvojové projekty.

Některé univerzity nebo vzdělávací instituce pořádají krátkodobé studijní programy v zahraničí, které mohou zahrnovat kombinaci studia a práce. To může být skvělá příležitost pro studenty získat mezinárodní zkušenosti a zlepšit své jazykové dovednosti.

Mnoho turistických destinací a hotelů najímá krátkodobé zaměstnance během letní sezóny. Práce může zahrnovat obsluhu, úklid, recepci nebo animátory.

Některé jazykové školy nebo instituce nabízejí krátkodobé pracovní příležitosti pro rodilé mluvčí, kteří by mohli pomáhat s výukou jazyka nebo organizací jazykových aktivit pro studenty.

Oblíbené brigády na léto

Existuje celá řada oblíbených brigád na léto, které mohou nabízet zajímavé zkušenosti a příležitosti k vydělání peněz. Mezi ty nejčastější patří například práce v kavárnách, na dětských táborech nebo festivalech.

Letní sezóna je často obdobím, kdy restaurace a kavárny hledají nové zaměstnance na obsluhu, vaření nebo úklid. Tato práce může nabízet flexibilní pracovní hodiny a možnost vydělat si pěkné peníze na cestování nebo další aktivity.

Mnoho farmářů hledá sezónní pracovníky na sklizeň ovoce, zeleniny nebo dalších plodin. Práce na farmě může být fyzicky náročná, na druhou stranu může nabídnout autentický zážitek venku a kontakt s přírodou.

Dětské tábory a rekreační střediska často najímají instruktory, animátory nebo oddílové vedoucí během letních prázdnin. Tato práce může být ideální pro lidi, kteří mají rádi práci s dětmi a mají zájem o venkovní aktivity a sporty.

V turisticky atraktivních destinacích mohou být turistické průvodcovské služby populární. Práce jako turistický průvodce může nabízet možnost poznat nové lidi, zlepšit jazykové dovednosti a prozkoumat zajímavá místa.

Během letních měsíců se koná mnoho festivalů, koncertů a dalších kulturních akcí, které mohou nabízet krátkodobé pracovní příležitosti na prodej, marketing, organizaci nebo technickou podporu.

Pro ty, kteří preferují práci z pohodlí domova, existuje řada online pracovních příležitostí, jako je psaní článků, grafický design, překlad, digitální marketing nebo online výuka.

Ohledy na budoucnost

Přivýdělek je skvělý nejen pro studenty, je také dobré myslet i na budoucnost. Konkrétně na to, co budeme jednou dělat a jaké zkušenosti nám mohou pomoci získat v budoucnu tu nejlepší práci na světě.

Proto bychom se mohli pokusit najít i krátkodobou brigádní praxi u společnosti, kde bychom jednou chtěli pracovat nastálo. Není přece nic špatného na tom, aby student měl vysoké ambice.

Je tu i jiná možnost, než přijmout brigádu. Můžeme se pustit do vlastního podnikání, ačkoli při studiu se bude jednat spíš jen o menší rozsah. Dobrý nápad a studentský projekt má vždy šanci na přežití!


© 2024 MZ.cz | Nakódoval Leoš Lang