10 praktických tipů, jak si najít brigádu na prázdniny

Najít šikovnou brigádu je občas podobně náročné jako najít si později trvalou práci. U brigády navíc nevybíráme jen z oboru, ve kterém se dobře vyznáme a volba může být ovlivněna i různými dalšími aspekty. Jde o to vydělat co nejvíc peněz? Nebo najít brigádu, na které získáme i zkušenosti a něco se naučíme? Nebojíme se fyzické zátěže, nebo raději budeme dělat hlavou a ruce necháme odpočívat? Vybírat bychom měli začít už delší dobu před zahájením prázdnin, než totiž budou všechna dobrá místa dávno rozebrána.

1. Ukážeme se na síti

Přidejme se do online webových stránek, kde se dá práce sehnat. Kromě českých pracovních portálů, kam lze nahrát životopis, doporučuji populární LinkedIn.com. Po registraci začne člověk budovat profesní síť, díky které se snadněji dostane k těm správným kontaktům. Právě navazování dalších spojení se správnými lidmi nám umožní využít tento systém k vyhledání lukrativních brigádnických míst.

2. Rodina a kamarádi mají občas dobrý nápad

Dobrý tip můžeme získat překvapivě často od členů rodiny a blízkých přátel, přece jen nás mají „přečtené“ a vědí, jaká práce by nám nejlépe vyhovovala. Navíc, pokud je to možné, třeba za nás i „ztratí slovo“ a takové osobní doporučení na správném místě má větší váhu než dokonale napsané CV.

3. Tištěná inzerce stále žije

Ačkoli internet je asi nejsledovanějším a nejčastěji využívaným médiem při hledání brigády, nepodceňujme ani vývěsky v supermarketech, lokální deníky či další zdroje tištěných (nebo občas i ručně psaných) informací. Občas menší brigáda bývá nabídnuta jen poměrně nenápadnou formou a bez velkého humbuku.

Nástěnka v supermarketu může obsahovat zajímavé brigády
Nástěnka v supermarketu jako místo pro hledání brigády? Jasně, někdy člověk narazí na opravdu zajímavé nabídky.

4. Prošťouchni zdánlivě nevyhovující nabídky

Pokud firma hledá dle seznamu volných míst pouze manažery, nemusí to ještě znamenat, že pro brigádníka tu místo nebude. Iniciativní student se neostýchá a prověří rozsah nabídky, vždyť ho nikde neukousnou!

5. Přímá návštěva

Pokud máme o konkrétní práci opravdu zájem, můžeme do firmy zatelefonovat a sjednat si na nejbližší možný termín osobní setkání. Ještě před setkáním však budeme muset překonat pověstnou bariéru, která se označuje nejčastěji jako recepční. Proto si schůzku sjednáme na přesný čas i hodinu, nekomolíme jména a nenecháme se prostě jen tak odpálkovat. U menších podniků, kde se nachází každý den šéf (typicky třeba kavárny a restaurace), však můžete přijít i bez ohlášení. Minimálně si domluvíte vhodný termín.

6. Co práce pro školu?

Někdy si člověk (a to dokonce ani všemi mastmi mazaný a protřelý student) neuvědomí, že šikovná práce ve formě brigády se může nabízet přímo na škole, ve které studuje! To je ideální, do školy bychom to neměli daleko. A co dělat? Hrát si na údržbáře, protřídit knihovnu, postarat se o potřebné záležitosti podle potřeby, nebo se zapojit nějakým jiným způsobem do chodu vzdělávacího ústavu. To všechno jsou zajímavé možnosti, navíc v prostředí, ke kterému máme velmi blízko. Jen se poptat včas, než nám to někdo vyfoukne!

7. Neplacená práce má i klady

Není to brigáda v pravém slova smyslu, ovšem můžete si udělat dobré jméno ve společnosti, u níž byste třeba výhledově po skončení školy chtěli nastoupit. I za krátkou dobu se totiž dají navázat důležité kontakty a udělat dobrý dojem, což při pohovorech a jednání o možnosti nástupu v budoucnu může mít nenahraditelnou váhu. Budeme-li absolvovat školení nebo kurs, zaměstnavatel do nás ještě vkládá vlastní prostředky. Částečně to splatíme prací, co se ale naučíme, to nám zůstane.

8. Myslet na budoucnost

Získat nějakou tu kačku na pivo je v pohodě, ale pomalu musíme začít myslet i na budoucnost. Na to, co budeme jednou dělat a zatím třeba i na to, co napíšeme do životopisu. Proto bychom se mohli pokusit najít i krátkodobou brigádní praxi u společnosti, kde bychom jednou chtěli pracovat nastálo. Není přece nic špatného na tom, aby student měl vysoké ambice?!

9. Když se řekne veletrh

Veletrhy jsou nejen lákavé pro veřejnost, vyžadují současně spoustu práce pro zajištění správného průběhu, a to pro nás může být výtečná šance. Naučíme se, jak se taková akce řídí ze zákulisí, přiučíme se spoustě triků, které by člověk jinde nepochytal. Chytit se u přípravy a realizace veletrhu? Není nad čím váhat!

10. Sami sobě šéfem

Je tu i jiná možnost, než přijmout brigádu. Můžeme se pustit do vlastního podnikání, ačkoli při studiu se bude jednat spíš jen o menší rozsah. Dobrý nápad a studentský projekt má vždy šanci na přežití!

© 2024 MZ.cz | Nakódoval Leoš Lang