Jak zjistit telefonní číslo – komu patří, aplikace, podvodné telefonáty

V dnešní digitální éře je zjištění telefonního čísla důležitější než kdy jindy. Ať už se jedná o nalezení ztraceného kontaktu, ověření neznámého volajícího nebo shánění informací o řemeslníkovi, znalost správného postupu může ušetřit čas a námahu.

Každému se může stát, že zapomene vlastní telefonní číslo. Ať už ho ztratil, zapomněl nebo ho potřebuje pro online formulář, existuje několik způsobů, jak ho najít.

Shrnutí článku

Aplikace pro zjištění telefonního čísla mají řadu výhod a nevýhod. Výhodné je zjištění čísla z pohodlí telefonu, ošemetné je to kvůli sběru osobních dat.

Způsobů, jak zjistit své telefonní číslo, je několik. Tím nejjednoduším je podívat se do nastavení telefonu.

Neznámá čísla – volají kvůli telemarektingu nebo třeba podvodům? Nejjednoduší je zvednout, vyslechnout a položit.

Podvodné telefonáty jsou většinou snadno rozpoznatelné – nátlak, žádost o peníze či ztracený příbuzný.

Aplikace – jak zjistit, komu patří telefonní číslo

Tyto aplikace pomáhají najít telefonní číslo majitele, stačí si je stáhnout do telefonu.

Existuje několik způsobů, jakým tyto aplikace shromažďují informace o telefonních číslech. Mnoho aplikací prochází veřejné online databáze – telefonní seznamy, sociální sítě a profesní platformy, a snaží se v nich najít shody se zadaným jménem nebo jinými informacemi.

Některé aplikace požadují přístup ke kontaktům v telefonu, aby mohly vyhledávat shody se zadaným jménem nebo číslem.

Výhody aplikací pro zjištění telefonního čísla:

 • Pohodlí – snadné a rychlé způsob, jak najít telefonní číslo majitele.
 • Široká škála funkcí – mnoho aplikací nabízí kromě základního vyhledávání telefonních čísel i další funkce, jako je identifikace neznámých volajících, hodnocení důvěryhodnosti čísel a blokování spamu.
 • Úspora času – může ušetřit čas a námahu při shánění kontaktních informací.

Nevýhody aplikací pro zjištění telefonního čísla:

 • Ochrana osobních údajů – shromažďování a sdílení telefonních čísel vyvolává otázky ohledně ochrany osobních údajů. Je důležité si uvědomit, jak aplikace nakládá s osobními daty a s daty nalezených kontaktů.
 • Přesnost – informace v databázích k vyhledávání telefonních čísel a kontaktních seznamech nemusí být vždy přesné nebo aktuální.
 • Zneužití – aplikace pro zjištění telefonního čísla by mohly být zneužity pro nekalé účely, jako je spam, phishing nebo obtěžování.

Etické otázky:

Používání těchto aplikací vyvolává i etické otázky. Je důležité zvážit, zda je v pořádku vyhledávat telefonní číslo někoho jiného – zda se tím nenaruší jeho soukromí. Vždy je lepší, pokud se telefonní číslo získá přímo od dané osoby.

Doporučení:

Při výběru aplikace pro zjištění telefonního čísla je dobré si dát pozor na několik věcí. Je samozřejmě lepší vybrat si aplikaci od renomovaného a důvěryhodného vývojáře. Čtení recenzí je skvělý způsob, jak získat představu o fungování aplikace a o tom, jak jsou s ní spokojeni jiní uživatelé.

Při pátraní po telefonním čísle může pomoci zeptat se známých či rodiny.

Jak zjistit svoje telefonní číslo

V dnešní době se může stát, že si člověk nepamatuje vlastní telefonní číslo. Zde je pár tipů na to, jak zjistit svoje telefonní číslo, popřípadě jak zjistit telefonní číslo sim karty.

1. Nastavení telefonu

Nejzákladnější a nejrychlejší způsob, jak zjistit telefonní číslo sim karty, je podívat se přímo do telefonu – většina telefonů zobrazuje telefonní číslo v nastavení.

Postupy se lehce liší v závislosti na operačním systému telefonu, v zásadě jsou však stejné.

 • Android – otevřít aplikaci Nastavení – poté O telefonu nebo O zařízení – najít sekci Stav nebo Stav SIM karty – telefonní číslo by mělo být uvedeno pod Moje telefonní číslo nebo Číslo SIM karty.
 • iPhone – otevřít aplikaci Nastavení – kliknout na Telefon – telefonní číslo by mělo být uvedeno v horní části obrazovky.

2. Online faktury

V online fakturách od mobilního operátora lze také zjistit své telefonní číslo. Většina faktur obsahuje jméno, adresu a telefonní číslo.

3. Přátelé a rodina

Za pokus určitě stojí zeptat se přátel a rodiny – možná si ho uložili do telefonu nebo si ho zapsali.

4. Online služby

Existuje několik online služeb, které pomohou s vyhledáním telefonního čísla. Tyto služby obvykle vyžadují vyplnění jména, adresy a dalších informací. Je důležité používat pouze důvěryhodné a renomované služby – kvůli ochraně soukromí.

5. Mobilní operátor

Pro zjištění svého telefonního čísla lze také zavolat svému mobilnímu operátorovi. Bude nejspíš potřeba uvést své jméno, číslo občanského průkazu a další identifikační údaje.

Mobilní operátoři v Česku a jejich čísla:

T-Mobile:Zákaznická linka: 800 123 456
Webová stránka: https://www.t-mobile.cz/osobni
O2:Zákaznická linka: 800 029 029
Webová stránka: https://www.o2.cz/osobni/en
Vodafone:Zákaznická linka: 800 177 777
Webová stránka: https://www.vodafone.cz/
Další operátoři:GoMobil: 800 170 170
Kaktus: https://www.mujkaktus.cz/homepage
Tesco Mobile: https://samoobsluha.tescomobile.cz

Důležité upozornění: Nezadávat své osobní údaje na neznámých webových stránkách!

Další způsoby, jak zjistit telefonní číslo osoby

Jak zjistit, komu patří telefonní číslo? Je to možné i s pomocí online vyhledávačů, jako je Google nebo Seznam. Stačí zadat jméno, adresu a případně další relevantní informace. Může se zobrazit telefonní číslo uvedené na webových stránkách, v seznamech nebo v diskusních fórech.

Sociální sítě:

U některých profilů na sociálních sítích (Facebook, LinkedIn nebo Twitter) může být telefonní číslo uvedeno – pro případ, že by uživatele někdo potřeboval kontaktovat. Potom stačí zadat jméno do vyhledávání na příslušné síti a profil zkontrolovat.

Zvednout, či nezvednout? Neznámá čísla umí vyvést z rovnováhy.

Neznámá čísla

Určitě už se každému stalo, že volala neznámá čísla. Může se jednat o telemarketing, podvodníky nebo spam. Co se dá s neznámými čísly dělat a jak se před nimi chránit? Jak zjistit telefonní číslo osoby?

Existuje několik důvodů, proč může volat neznámé číslo:

 • Telemarketing – firmy často používají call centra k oslovování potenciálních zákazníků s nabídkami produktů a služeb.
 • Podvodníci – podvodníci se snaží vyloudit z lidí peníze nebo osobní údaje tím, že se vydávají za důvěryhodné instituce, jako jsou banky nebo mobilní operátoři.
 • Spam – spammeři posílají hromadné SMS zprávy s reklamou nebo s cílem vyloudit peníze.
 • Omyl – někdy se může stát, že někdo omylem zavolá na špatné číslo.

Jak se vypořádat s neznámými čísly?

Pokud neznámé číslo volá opakovaně, je možné ho zablokovat, většina telefonů to umožňuje v nastavení.

Jak již bylo zmíněno výše, je spousta aplikací, které s identifikací čísla pomohou. Lze v nich většinou dohledat, zda se jedná o spam, podvod či telemarketing.

Kromě aplikací je možné číslo ověřit na internetu. Stránky jako kdomivolal.eu s ověřením pomohou.

Podvodné telefonáty

Podvodné telefonáty se stávají stále častějším problémem. Podvodníci se vydávají za důvěryhodné instituce, jako jsou banky, mobilní operátoři nebo úřady, a snaží se vyloudit z obětí peníze nebo osobní údaje.

Typy podvodných telefonátů:

 • Falešní bankéři – podvodníci se vydávají za zástupce banky a snaží se vyloudit z oběti osobní údaje, jako jsou čísla platebních karet nebo přihlašovací údaje k internetovému bankovnictví.
 • Technická podpora – údajní pracovníci technické podpory se snaží přesvědčit oběť, aby si nainstalovala malware do počítače nebo zaplatila za zbytečné služby.
 • Nabídky „super“ produktů – podvodníci lákají oběti na nereálné slevy, zázračné produkty nebo investice s vysokým výnosem.
 • Vydírání – hrozba zveřejněním kompromitujících materiálů nebo ublížením, pokud oběť nezaplatí výkupné.
 • Falešní příbuzní – podvodníci se vydávají za vzdálené příbuzné a snaží se vyloudit peníze na pomoc s „nečekanou událostí“.

Jak rozpoznat podvodný telefonát

Většina podvodných telefonátů přichází z neznámých čísel. Pokud je volající neznámý, rozhodně platí pravidlo nesdělovat své osobní údaje.

Podvodníci se snaží oběť stresovat a tlačit k rychlému jednání. Pokud tedy volající naléhá, aby se něco udělalo hned, je to varovný signál.

Vždy se snaží vyloudit z oběti peníze. Pokud volající požádá o peníze, ať už formou platby, převodu nebo daru, je to jasný podvod.

Také si vymýšlejí neuvěřitelné příběhy, aby ospravedlnili své požadavky. Pokud tedy něco zní podezřele, je to pravděpodobně podvod.

Jak se chránit?

 • Nezvedat neznámá čísla – pokud je na displeji neznámé číslo, nemusí být nutně hovor přijat, stačí si číslo zaznamenat a později si ho třeba ověřit.
 • Neposkytovat osobní údaje – cizím lidem nikdy nesdělovat osobní údaje, jako jsou čísla platebních karet, přihlašovací údaje k bankovnictví nebo rodné číslo.
 • Ověřovat informace – pokud volající sdělí důležitou informaci, je důležité si ji z jiného zdroje ověřit.
 • Neinstalovat software – nikdy neinstalovat software z neznámých zdrojů na základě pokynů volajícího.
 • Nahlásit podvod – pokud se příjemce stane obětí podvodu, musí to nahlásit na policii a informovat o něm i svou banku.

Tip na závěr: Pokud se ztratí telefon, je potřeba nahlásit to svému operátorovi. Tím se zabrání zneužití telefonního čísla. U některých telefonů lze aktivovat funkce „Najít můj telefon“, která pomůže lokalizovat ztracený nebo ukradený telefon.

© 2024 MZ.cz | Nakódoval Leoš Lang