Jak probíhá svatba – na co nezapomenout

Svatba je jedním z nejkrásnějších a nejvýznamnějších dní v životě člověka.  Nemusí se však jednat o pompézní slavnost za statisíce korun, svatbu lze připravit i skromně s nižším rozpočtem. Jak však svatba probíhá a na co při její přípravě nezapomenout? 

Lidé se berou z mnoha důvodů. Pro některé se jedná o partnerství rovnocenných partnerů, kteří se snaží vybudovat společný život podle svých vlastních podmínek. Pro mnohé je to celoživotní závazek kamarádství a podpory, zesílená forma přátelství. Pro věřící lidi se jedná o závazek sdílený s Bohem, aby vedli svatý život v lásce a vzájemné úctě.

Pro některé je manželství navázáním spojení s rodinou a širší komunitou v rámci tradice předávané po generace. Jde o sdílené hodnoty a společné cíle, o jednotící pouto, které spojuje rodinu a přátele.

Často je svatba také vyústěním dlouhodobého mimomanželského vztahu, který chtějí zúčastnění posunout na vyšší úroveň. Někdo naopak žití v dlouhodobém mimomanželském vztahu kvituje a o svatbu neusiluje. 

Často je svatba také výraz lásky, způsob, jak vyjádřit bezpodmínečný závazek vůči partnerovi. Jedná se o způsob, jak uctít hodnoty, které jsou člověku nejdražší, a sdílet je s osobou, která je mu nejbližší.

Manželství je také o stabilitě. Může poskytnout pocit jistoty, a to jak finanční, tak citové. A v dnešním světě může být způsobem, jak ochránit práva obou manželů v otázkách zdravotní péče, plánování majetku a dalších.

Snad nejvíce ze všeho je manželství celoživotní cestou osobního růstu a objevování, procesem, kdy se dva jedinci učí sbližovat a budovat společný život a zároveň si zachovávají svou individualitu. 

Následné výročí svatby je oslavou trvalé lásky mezi manžely.

Příprava svatby

Příprava svatby může být poměrně složitý proces, ale při správném plánování a pozornosti věnované detailům se může vše nakonec povést na jedničku. 

Během příprav na svatbu by člověk neměl zapomenout na: 

  • styl svatby
  • rozpočet
  • místo konání
  • místo oddání
  • výzdoba
  • hosté
  • jídlo, dort a cukroví

Dále by snoubenci neměli zapomenout na šaty pro nevěstu, oblek pro ženicha, fotografa, hudbu, svatební sliby a obřad. Je dobré si vše promyslet dopředu, aby během svatebního dne šlo vše hladce a podle plánu. 

Styl svatby 

Pro svatbu je rozhodně nejdůležitější určit, v jakém stylu se svatba bude konat a její rozpočet. Od těchto dvou položek se poté odvíjí vše ostatní. 

Mezi základní svatební styly patří např.: 

V Česku je určitě nejoblíbenější klasická svatba, která může být pro někoho příliš fádní a nudná, nicméně i v jednoduchosti je krása. A pokud člověk nehledá nic speciálního, na klasické svatbě není rozhodně nic špatného. 

Na druhém místě se rozhodně drží rustikální svatba, která je vedena ve venkovském uvolněném stylu. Rustikální svatba se většinou koná na nějakém statku, kde je dostatek soukromí a pohodlí jak pro novomanžele, tak pro jejich svatební hosty. Dress code bývá také uvolněný. 

Zahradní svatba je také velmi oblíbenou alternativou klasické svatby, vždy je ale dobré mít v záloze i mokrou variantu. Zahradní svatbu si často vybírají páry, které chtějí ušetřit a mít zároveň zážitek ve spojení s přírodou. 

Mezi další druhy svateb, které lze uspořádat patří např. svatba ve vintage stylu, svatba na pláži, svatba pod vodou nebo v letadle apod. 

Rozpočet svatby

Jakmile jsou si snoubenci jistí, v jakém stylu chtějí svatbu uspořádat, je na řadě rozpočet. Rozpočet je další důležitou položkou, která by neměla být opomenuta. Od rozpočtu na svatbu se odvíjí vše, od šatů pro nevěstu, přes občerstvení na svatbě, místo svatby, počet hostů, až po její výzdobu. 

Jasná představa o nákladech spojených se svatbou pomůže snoubencům zajistit, aby se vešli do svého rozpočtu a měli svatbu svých snů. Snoubenci by se také měli dohodnout, kolik peněz z rozpočtu bude přiděleno na jednotlivé dodavatele a položky, jako je místo konání, catering, fotografování, výzdoba a zábava. V dnešní době se vše zdražilo až o desítky procent a rozpočet na svatbu tak může vyletět do obrovských rozměrů. 

Místo konání a oddání svatby

Místo konání svatby je také velmi důležité určit, protože by mělo korespondovat se stylem svatby a daným rozpočtem. Mezi oblíbená místa konání patří velké restaurace, venkovské statky, mlýny, veřejné parky, zoologické zahrady, zámky, hrady, kempy apod. 

Místo konání je nutné rezervovat někdy i rok dopředu, protože, pokud je místo známé, bývá o něj velký zájem. 

Některé prostory je nutné si vyzdobit vlastní výzdobou, někde připraví výzdobu na přání. Dále je nutné domluvit catering, protože na některých místech poskytují veškeré občerstvení včetně svatebního oběda, jinde si to snoubenci musí zařídit sami. 

Důležité je se také domluvit na podávání alkoholu a jiných nealkoholických nápojů, protože ne všechno jsou povinni platit novomanželé. Lze si např. určit, že novomanželé zaplatí veškeré nealko nápoje, víno a pivo, a tvrdý alkohol si platí svatební hosté sami. Vše záleží na domluvě a představách daného páru

Místo oddání by mělo být někde v blízkosti konání svatby, svatební obřad lze v České republice uspořádat kdekoliv, stačí se jen domluvit na patřičném matričním úřadě. 

Výzdoba

Svatební výzdoba by měla ladit se stylem svatby. Pokud se svatba koná např. v přírodě, je vhodné mít výzdobu s přírodními doplňky, jako jsou sušené květiny apod. 

V jiných případech je populární stylizovat svatbu do nějaké barvy a od té odvíjet i danou výzdobu. 

Při plánování výzdoby je důležité myslet také např. na fotokoutek, místo pro svatební dary, popř. další hry a zábavu. 

Výzdobu buď zařídí provozní daného místa konání, nebo si ji může nevěsta připravit sama, či lze vše zařídit přes svatební koordinátorku. 

Svatby bývají doprovázeny pečlivými přípravami.

Hosté

Počet hostů je stěžejní pro dodržení stylu svatby, o jaký se snoubenci snaží, a také kvůli rozpočtu. 

Svatební hosté by měli být na svatbu vhodně oblečeni, mít s sebou svatební dar a popř. peníze na různé svatební hry. Pokud si svatební hosté nejsou jisti, jak zabalit svatební dar, mohou se poradit v balící službě, která je k dispozici v každém lepším nákupním centru. Mnoho návodů, jak zabalit svatební dar, lze nalézt také na internetu. 

Pokud to není řečeno jinak, svatební hosté na svatbě většinou nic dalšího neplatí, a vše je tedy v režii snoubenců. 

Jídlo, dort a cukroví

Občerstvení je na svatbě velmi důležité, protože svatební hosté mají svatbu spojenou s možností dobrého jídla a pití. Proto je velmi důležité si rozmyslet, co bude k svatebnímu obědu a jaký posléze bude následovat catering

Klasikou je na svatbě také svatební dort a cukroví, které si může nevěsta připravit s rodinnými příslušníky sama, nebo si lze domluvit profesionální cukrářku. 

V současné době je však prostor pro velké inovace a změny, a není tudíž nutné se držet stanovených tradic. Svatba je především o novomanželském páru, a jaké si to budou chtít připravit, takové to budou mít. 

© 2024 MZ.cz | Nakódoval Leoš Lang