Propustka k lékaři – doprovod, vzor, pdf

Zaměstnanec by měl lékaře navštěvovat mimo pracovní dobu. Pokud to není možné, musí zaměstnavatele žádat o propustku k lékaři. Jak propustka k lékaři vypadá? A jak je to s doprovodem k lékaři?

Pokud zaměstnanec využívá systém veřejného zdravotnictví a potřebuje navštívit lékaře, většinou mu nezbyde nic jiného, než lékaře navštívit v pracovní době. K tomu bude zaměstnanec potřebovat propustku k lékaři.

SHRNUTÍ ČLÁNKU

Zaměstnanec by měl chodit k lékaři mimo pracovní dobu. Pouze v případech, kdy to není možné, má nárok na placené pracovní volno po dobu nezbytně nutnou.

Zaměstnanec může požádat o propustku k lékaři během pracovní doby z důvodu plánovaného lékařského vyšetření i akutního ošetření.

Pokud zaměstnanec doprovází rodinného příslušníka k lékaři, má nárok na pracovní volno s náhradou mzdy.

Při návštěvě lékaře v pracovní době musí být splněno několik podmínek – vyšetření není možné provést mimo pracovní dobu, zdravotnické zařízení musí být nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance, zaměstnanec musí předem požádat o volno aj.

Pokud někdo daruje krev, má nárok na volno 24 hodin.

Zaměstnavatelé mívají formulář nebo vzor propustky k lékaři, který je k dispozici na personálním oddělení.

Propustku k lékaři zaměstnanec vyplní a lékař ji potvrdí razítkem a podpisem.

Kdo má nárok na propustku k lékaři? A na jak dlouho může být propustka k lékaři udělena? Následující článek přináší všechny důležité informace o návštěvě lékaře v pracovní době, včetně vzoru propustky k lékaři.

Propustka k lékaři

Problematika návštěv lékaře v pracovní době a propustek k lékaři je upravena zákonem č. 262/2006 Sb., zákoníkem práce, a dále nařízením vlády č. 590/2006 Sb. Tyto dva předpisy stanoví okruh a rozsah tzv. jiných důležitých osobních překážek v práci, při kterých přísluší zaměstnanci od zaměstnavatele pracovní volno, nebo pracovní volno s náhradou mzdy.

Obecně platí, že zaměstnanec by měl chodit k lékaři mimo pracovní dobu. Pouze v případech, kdy to není možné, má nárok na placené pracovní volno po dobu nezbytně nutnou. Co přesně je nezbytně nutná doba, není zákonem stanoveno. Může se jednat o tři hodiny i o celý den.

Tato doba závisí na celkovém čase stráveném u lékaře a na čase cesty tam a zpět do zaměstnání. Nicméně podmínkou propustky k lékaři je, že zdravotnické zařízení, které zaměstnanec navštěvuje, musí být ve smluvním vztahu se zdravotní pojišťovnou, u které je zaměstnanec registrován.

Kdy má zaměstnanec nárok na propustku k lékaři?

Zaměstnanec může požádat o propustku k lékaři během pracovní doby z několika zákonných důvodů, mezi které patří:

  • plánované lékařské vyšetření i akutní ošetření
  • očkování a další zákroky, které souvisejí s výkonem práce, které si vyžádá zaměstnavatel
  • doprovod k lékaři – musí jít o rodinného příslušníka (dítě, partnera/partnerky, manžela/manželky nebo rodičů a prarodičů (i od protějšku).

Pokud jde o doprovod k lékaři, pak u vyjmenovaných rodinných příslušníků má zaměstnanec nárok na pracovní volno s náhradou mzdy. U ostatních osob má nárok bez náhrady mzdy.

Je možné, aby zaměstnavatel dal propustku k lékaři a pracovní volno ve větším rozsahu a za mírnějších podmínek, než stanoví zákon. Rovněž je přípustné, aby zaměstnavatel např. ve vnitřním předpisu nebo v kolektivní smlouvě zavedl úplně jinou překážku v práci, která bude spočívat v jím vymezené události.

Typickým příkladem jsou velmi rozšířené benefity známé jako sick days, neboli indispoziční volno zaměstnance. V praxi je také běžné, že zaměstnavatelé poskytují zaměstnancům na základě jejich žádosti neplacené volno, např. za účelem cestování, vyřízení soukromých záležitostí nebo právě návštěvě lékaře.

Obecně platí, že zaměstnavatel není povinen žádosti zaměstnance nad rámce zákona vyhovět. V určitých výjimečných případech však musí zaměstnavatel absenci zaměstnance omluvit.

Jedná se např. o situaci, kdy matka dítěte staršího 3 let o něj musí i po skončení rodičovské dovolené pečovat, neboť předškolní zařízení v okolí nemají volnou kapacitu, a matka nemůže zajistit péči o dítě jinak.

Návštěva lékaře v pracovní době – podmínky

Kdo chce podniknout návštěvu lékaře v pracovní době, musí splnit následující podmínky:

  • vyšetření není možné provést mimo pracovní dobu,
  • ošetření je provedeno ve zdravotnickém zařízení, které je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil,
  • zdravotnické zařízení je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance,
  • zaměstnanec musí včas požádat zaměstnavatele o poskytnutí pracovního volna,
  • zaměstnanec musí zaměstnavatele informovat o předpokládané době návštěvy lékaře.

Pokud jde o návštěvu lékaře v pracovní době, který by nesplňoval shora uvedené podmínky, zaměstnanci by náležel nárok na náhradu mzdy pouze za dobu, kterou by trvala návštěva lékaře v nejbližším zdravotnickém zařízení.

Zaměstnanec také musí zaměstnavateli návštěvu lékaře v pracovní době včas oznámit. Pokud zaměstnanec tuto povinnost nesplní, tedy včas zaměstnavatele nevyrozumí o návštěvě lékaře v pracovné době a předpokládané době návštěvy, nepřítomnost zaměstnance v práci není neomluveným zameškáním práce. Zaměstnanec však musí zaměstnavateli dodatečně prokázat, že u lékaře skutečně byl.

Pokud se jedná o návštěvu lékaře v pracovní době z neplánovaných důvodů, pak není třeba předem žádat o svolení zaměstnavatele. Avšak je nutné zaměstnavatele co nejdříve informovat o důvodu své nepřítomnosti v práci a důvod následně dodatečně doložit, např. potvrzením od lékaře.

Nepodaří-li se zaměstnanci překážku v práci (tzn. návštěvu lékaře v pracovní době) prokázat, jeho absence na pracovišti může být zaměstnavatelem vyhodnocena jako neomluvené zameškání práce.

Návštěva lékaře – darování krve

Dalším případem návštěvy lékaře v souvislosti s pracovním volnem, je darování krve a biologického materiálu. Pokud někdo daruje krev, má nárok na návštěvu lékaře a placené volno po dobu nezbytné cesty k lékaři, odběru a navíc i zotavení. Obvykle je to 24 hodin, nebo nezbytně nutnou další dobu, kterou je člověk schopný prokázat.

Darovat lze i další biologický materiál. Pak zaměstnanci přísluší pracovní volno s náhradou mzdy ve výši průměrného výdělku za dobu cesty k odběru, samotného odběru, cesty zpět a zotavení po odběru, pokud uvedené skutečnosti zasahují do pracovní doby v rámci 48 hodin od nástupu cesty k odběru. Pokud lékař uzná za vhodné, může být tato lhůta prodloužena až na 96 hodin.

Darovat krev lze přitom maximálně pětkrát ročně. Na rozdíl od toho lze krevní plazmu lze darovat každých 14 dní, což může teoreticky znamenat 24 volných dní v roce.

Propustka k lékaři – pdf, vzor, tisk

Zákon nijak neupravuje, jak má vypadat vzor propustky k lékaři. Způsob prokázání jiné důležité osobní překážky v práci je totiž záležitostí dohody mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem.

V praxi se využívají různé tiskopisy, propustky k lékaři pdf, potvrzení, čestná prohlášení zaměstnance apod. Lze obecně doporučit, aby se zaměstnanec se zaměstnavatelem předem dohodli na konkrétním způsobu, jakým bude překážka v práci, resp. návštěva lékaře prokázána.

Postup zaměstnance při návštěvě lékaře a prokazování překážek v práci může např. upravovat vnitřní předpis zaměstnavatele. Není však vyloučeno, že zaměstnavatel zaměstnanci natolik důvěřuje, že prokázání návštěvy lékaře nebude vyžadovat.

Zaměstnavatelé často mají formulář nebo vzor propustky k lékaři, který je k dispozici na personálním oddělení nebo je možné si stáhnout propustka k lékaři pdf z interních webových stránek zaměstnavatele. Pak už stačí jen kliknout na tisk propustky k lékaři

Propustku k lékaři zaměstnanec vyplní a lékař ji potvrdí razítkem a podpisem. Zaměstnanec poté propustku k lékaři předloží zaměstnavateli jako důkaz, že skutečně lékaře navštívil.

Většina zaměstnavatelů má vzor propustky k lékaři. Návštěvu lékaře je možné doložit i potvrzením od lékaře.

Potvrzení od lékaře

Za účelem prokázání návštěvy lékaře v pracovní době je uložena právnickým a fyzickým osobám povinnost poskytnout zaměstnanci potřebnou součinnost. Ošetřující lékař je tak povinen potvrdit zaměstnanci, v jakém čase u něj absolvoval ošetření či vyšetření, jak dlouho to trvalo apod.

Pokud tedy někdo nemá od zaměstnavatele vzor propustky k lékaři, bude od lékaře požadovat potvrzení od lékaře. Jak vypadá potvrzení od lékaře je uvedeno dále v článku.

Potvrzení o návštěvě lékaře – vzor

Pokud si zaměstnanec zapomněl vzít k lékaři propustku k lékaři vystavenou zaměstnavatelem, nebo se jedná o akutní zákrok, může si nechat u lékaře nechat vystavit potvrzení o návštěvě lékaře. Lékař nesmí žádost pacienta o potvrzení o návštěvě lékaře odmítnout

Každý lékař má vzor potvrzení o návštěvě lékaře a ví, co by mělo být uvedeno. Není to nic složitého. Vzor potvrzení o návštěvě lékaře má obsahovat:

  • jméno a příjmení zaměstnance
  • datum návštěvy
  • časové údaje – kolik času strávil zaměstnanec u lékaře. To může zahrnovat čas začátku a konce návštěvy a také čas strávený na cestě do/z lékařského zařízení,
  • název a kontaktní údaje lékaře nebo zdravotnického zařízení – ideálně telefonní číslo, adresa a případně i emailová adresa,
  • razítko, podpis a jméno lékaře

Potvrzení o návštěvě lékaře si může zaměstnanec vyžádat i zpětně. Datum návštěvy lékaře by totiž měl lékař zaznamenávat ve zdravotnické dokumentaci pacienta. Nicméně dodatečné potvrzení o návštěvě lékaře, které si pacient vyžádá, může být spojeno s poplatkem. 

Propustka k lékaři – doprovod

Specifickým případem propustky k lékaři je návštěva lékaře s rodinným příslušníkem v pracovní době. Tedy pokud zaměstnanec potřebuje dělat doprovod k lékaři.

V takovém případě zaměstnavatel poskytne pracovní volno s náhradou mzdy k doprovodu dítěte do zdravotnického zařízení k vyšetření, ošetření při náhlém onemocnění, úrazu a k předem stanovenému vyšetření. 

Propustku k lékaři doprovod dostane nejen pokud se jedná o dítě, nýbrž i jiného rodinného příslušníka (manžela, druha, rodiče a prarodiče nebo rodiče či prarodiče manžela). U těchto osob má zaměstnanec nárok dělat doprovod k lékaři navíc obdržet náhradu mzdy v plné výši.

U ostatních blízkých osob má sice zaměstnavatel volno poskytnout, ovšem jedná se o neplacené volno. Důležité také je, že se má jednat o doprovod nezbytný (typicky např. u malého dítěte či nemohoucího rodiče). Pokud jsou pochyby, zda je doprovod nezbytný, může danou skutečnost potvrdit lékař.

Propustku k lékaři doprovod obdrží na nezbytně nutnou dobu, nejvýše však na 1 den. Poslední podmínkou je, že doprovod k lékaři může dělat jen jeden z rodičů. Resp. doprovod k lékaři mohou samozřejmě dělat oba, avšak jen jeden z nich na něj dostane pracovní volno s náhradou mzdy.

Omluvenka od lékaře do práce – vzor

Vzor omluvenky od lékaře do práce je stejný jako vzor propustky k lékaři. Většinou platí, že každý zaměstnavatel má vzor omluvenky od lékaře do práce jiný. Někdo ho nemá vůbec a spoléhá na zaměstnance, že si nechá vystavit potvrzení od lékaře.

Omluvenka od lékaře do práce by měla obsahovat stejné údaje jako vzor potvrzení o návštěvě lékaře. Tedy základní informace o zaměstnanci, datum návštěvy, informace o délce návštěvy, údaje na lékaře, datum, razítko a podpis lékaře.

Omluvenka do práce – vzor

Zaměstnání není škola, takže zaměstnavatel málokdy po zaměstnanci žádá předložit omluvenku do práce, pokud se nejedná o omluvenku od lékaře. Navíc zaměstnanec při každém nachlazení neběží hned k lékaři, takže by omluvenku od lékaře do práce ani neposlal.

Zdravotní indispozice bez návštěvy lékaře se dnes často řeší tzv. sick days. Tímto anglickým termínem se označují pracovní dny, během kterých zaměstnanec nemůže vykonávat svou práci z důvodu nemoci nebo zdravotních potíží či jiných důvodů, avšak nechce jít k lékaři.

Tyto dny jsou určeny k tomu, aby se zaměstnanec mohl zotavit. Mnozí zaměstnavatelé poskytují sick days zaměstnancům jako součást pracovních benefitů. Zaměstnanci ani nezkoumají důvod, proč zaměstnanci sick days využívají. Nemusí se tak nutně jednat o nemoc. Je to zkrátka jakási „dovolená navíc“.

V takovém případě není nutné hledat vzor omluvenky do práce. Stačí zaměstnavateli nahlásit, že zaměstnanec do práce nepřijde z důvodu čerpání sick days. V každém případě je nutné se vždy řídit vnitřními předpisy zaměstnavatele, které podmínky čerpání sick days upravují.

Pokud zaměstnavatelé vyžadují v některých jiných případech omluvenku do práce, pak by vzor omluvenky do práce mělo mít HR oddělení, nebo zaměstnavatel ve svých interních dokumentech.

© 2024 MZ.cz | Nakódoval Leoš Lang