Suchý kašel – příznaky, léčba a kdy je nutná návštěva lékaře

Suchý kašel

Suchý kašel je běžný příznak, který se vyznačuje úporným kašlem. Způsobují ho různé faktory a může být dráždivý a nepříjemný.


Tento článek se zabývá suchým kašlem, konkrétně:

 • co je suchý kašel
 • jak se liší příznaky suchého dráždivého kašle u dětí a dospělých
 • co na suchý kašel v těhotenství
 • kdy je nutné navštívit lékaře

Pokud suchý kašel přetrvává nebo je doprovázen dalšími znepokojivými příznaky, je důležité vyhledat lékařskou pomoc pro zjištění příčiny a vhodnou léčbu.

Co je suchý dráždivý kašel?

Suchý dráždivý kašel se projevuje úporným, suchým kašlem. Na rozdíl od produktivního kašle, který pomáhá čistit dýchací cesty od hlenu a cizích částic, se u toho suchého hlen nevytváří.

Osoby trpící suchým dráždivým kašlem mohou často pociťovat lechtání nebo škrábání v krku, což může kašel ještě zhoršit. Nedostatek hlenu vylučovaného během kašle může ztížit nalezení úlevy od podráždění.

Příčiny suchého dávivého kašle

Jednou z nejčastějších příčin suchého (dávivého) kašle je podráždění hrdla a dýchacích cest. To může být způsobeno alergiemi, kouřem, znečištěním nebo suchým vzduchem. V některých případech může být suchý kašel příznakem virového onemocnění, například nachlazení nebo chřipky.

Mezi další možné příčiny suchého kašle patří astma, gastroezofageální refluxní choroba (GERD) a některé léky. Někdy se může jednat o příznak závažnějšího onemocnění, jako je rakovina plic nebo chronická obstrukční plicní nemoc.

Suchý kašel – děti a dospělí

Přestože příznaky suchého dráždivého kašle u dětí a dospělých mohou být podobné, existuje mezi nimi několik rozdílů. Co se týče suchého kašle, děti jsou náchylnější k tomuto typu kašle v důsledku virové infekce.

U dospělých je suchý kašel častěji způsoben kouřením, alergiemi nebo jiným onemocněním. Navíc se při suchém kašli může častěji vyskytnout bolest na hrudi nebo vykašlávání krve, což může svědčit o vážnějším zdravotním problému.

Mezi příčiny suchého kašle může patřit třeba infekce nebo alergie.

Suchý dráždivý kašel u dětí

Suchý kašel u dětí je poměrně častý zejména v období nachlazení a chřipky. Malé děti mají citlivé dýchací cesty, navíc jsou náchylnější k infekcím dýchacích cest. Ty tak mohou být snadno podrážděny dráždivými látkami v prostředí, které způsobují úporný kašel.

V některých případech může být suchý dráždivý kašel u dětí známkou astmatu nebo alergie. Mezi další příčiny suchého dráždivého kašle u dětí patří alergie, astma a dráždivé látky, jako je kouř nebo znečištění.

Příznaky, které u suchého kašle děti mohou pociťovat, jsou např.:

 • přetrvávající kašel, který se zhoršuje v noci nebo vleže
 • sípání nebo potíže s dýcháním
 • horečka
 • rýma nebo ucpaný nos
 • bolest v krku
 • únava nebo podrážděnost

Je důležité sledovat příznaky dítěte a vyhledat lékařskou pomoc, pokud kašel přetrvává déle než týden, je doprovázen horečkou nebo se vyskytují potíže s dýcháním.

Suchý kašel u dospělých

U dospělých je suchý kašel stejně nepříjemný. Může narušovat každodenní činnosti a spánek, nebo způsobovat nepříjemné pocity v krku a na hrudi. Suchý kašel u dospělých může vzniknout v důsledku podobných faktorů jako u dětí: alergie, infekce nebo základní onemocnění.

Suchý dávivý kašel mohou někdy způsobit i pikantní potraviny. Proto je dobré vědět, jak na lehký jídelníček pro každého a low carb povolené potraviny.

Pro dospělé je důležité věnovat pozornost jakýmkoli doprovodným příznakům, jako je horečka, bolest na hrudi nebo potíže s dýcháním. Ty mohou totiž naznačovat závažnější zdravotní problém.

Příznaky suchého kašle u dospělých mohou zahrnovat:

 • přetrvávající kašel, který trvá několik týdnů
 • chrapot nebo bolest v krku
 • bolest nebo svírání na hrudi
 • dušnost
 • únava
 • vykašlávání krve

Pokud se u někoho vyskytne některý z těchto příznaků, je důležité navštívit lékaře, který stanoví správnou diagnózu a plán léčby.

Suchý dráždivý kašel v noci

Jedním z nejvíce frustrujících aspektů tohoto problému je zhoršení suchého dráždivého kašle v noci. Mnoho lidí zjistí, že jejich kašel je častější a obtěžující, když si lehnou ke spánku. Příčinou suchého dráždivého kašle v noci může být postnazální kapání, které dráždí hrdlo a vyvolává kašlací reflexy. Ležení navíc dovede způsobit hromadění hlenu v dýchacích cestách, což vede ke zvýšenému kašli.

Suchý dráždivý kašel se může vyskytovat s rýmou nebo bolestí v krku.

Suchý kašel a bolest v krku

Když se suchý kašel a bolest v krku vyskytují společně, může to být obzvláště nepříjemné a narušovat každodenní život. Kromě fyzického nepohodlí se jedná i o potíže se spánkem, mluvením a polykáním.

Pro zmírnění suchého kašle a bolesti v krku lze doma udělat několik věcí. Pití velkého množství tekutin, vyhýbání se dráždivým látkám, jako je kouř a znečišťující látky, a používání zvlhčovače vzduchu může pomoci zklidnit krk a omezit kašel. Dočasnou úlevu mohou přinést volně prodejné léky proti bolesti, pastilky do krku a kapky proti kašli.

Stejně i zde platí, že pokud suchý kašel a bolest v krku přetrvávají déle než týden nebo pokud jsou doprovázeny dalšími příznaky, jako je horečka, potíže s dýcháním nebo bolest na hrudi, je důležité vyhledat lékařskou pomoc.

Suchý kašel a rýma

Při suchém kašli a rýmě se mohou objevit příznaky, jako je škrábání v krku, ucpaný nos, kýchání a suchý dráždivý kašel v noci. Pro zvládnutí suchého kašle a nachlazení existuje několik věcí, které se mohou udělat doma.

V první řadě pít velké množství tekutin, jako je voda, bylinné čaje a čiré vývary. To pomůže zklidnit krk a udržet dýchací systém hydratovaný.

Mohou se použít i volně prodejné prostředky, jako jsou sirupy na suchý kašel a pastilky. Kromě nich pomáhá zvlhčit dýchací cesty a ulevit od ucpaného nosu používání zvlhčovače vzduchu nebo inhalace páry.

Opět je nutné zdůraznit, že v případě, kdy příznaky přetrvávají nebo se zhoršují, je důležité navštívit poskytovatele zdravotní péče. Někdy může být suchý kašel a rýma známkou závažnějšího onemocnění, které vyžaduje lékařskou pomoc.

Suchý kašel může být nepříjemný, je však léčitelný.

Co na suchý kašel v těhotenství?

Suchý kašel v těhotenství může být obzvláště nepříjemný, protože mnoho volně prodejných léků se v těhotenství nedoporučuje užívat. Stále však existuje spousta přírodních prostředků a změn životního stylu, co na suchý kašel v těhotenství pomáhají a mohou poskytnout nastávajícím matkám úlevu.

Jednou z prvních věcí, co na suchý kašel v těhotenství může pomoci, je udržovat hydrataci. Pití velkého množství vody pomůže zklidnit krk a udržet sliznice vlhké, což vede ke zmírnění kašle. Teplé tekutiny, jako jsou bylinné čaje, teplá voda s medem a citronem nebo vývar, mohou suchý kašel rovněž zklidnit.

Dalším účinným přírodním lékem na suchý kašel v těhotenství je med a zázvor. Med má přirozené antibakteriální vlastnosti, zatímco zázvor působí protizánětlivě. Smíchání těchto dvou látek dohromady v teplé vodě nebo čaji umí zklidnit krk a tím pádem zmírnit kašel. Je však důležité si uvědomit, že těhotné ženy by neměly konzumovat více než jednu nebo dvě polévkové lžíce medu denně.

Pohodlnější variantou jsou volně prodejné kapky a pastilky proti kašli, které jsou bezpečné pro použití v těhotenství. Před užíváním jakýchkoli léků, včetně volně prodejných, by se ženy měly poradit s lékařem, zda jsou medikamenty pro ně i dítě bezpečné.

V těhotenství je důležité celkově pečovat o své zdraví, což může pomoci i proti suchému kašli a zabránit dalším potížím, např. nachlazení v těhotenství. Zdravý životní styl zahrnuje vyváženou stravu, dostatek odpočinku a vyhýbání se dráždivým látkám, jako je kouř nebo silné pachy.

Pokud kašel přetrvává nebo se zhoršuje, je nezbytné poradit se svým lékařem, aby vyloučil jakékoli základní onemocnění, které může kašel způsobovat.

Léky na suchý kašel

Léky na suchý kašel fungují tak, že blokují kašlací reflex a snižují nutkání ke kašli. Jsou dostupné bez i na lékařský předpis, v závislosti na síle dávky. Mezi běžné léky na suchý kašel patří Mucosolvan, Stoptussin, Tussin nebo Levopront.

Ačkoli léky mohou pomoci ulevit od suchého kašle, je vždy lepší poradit se s lékařem nebo lékárníkem před nasazením jakéhokoli nového léku. Ti mohou pomoci určit základní příčinu kašle a doporučit nejlepší způsob léčby. Dále je důležité dodržovat doporučené dávkování a vyvarovat se současného užívání více léků proti kašli, protože to může vést k nežádoucím účinkům.

Proti suchému kašli se doporučují bylinné čaje.

Sirup na suchý kašel

Sirup na suchý kašel je obvykle kombinací složek, které působí na zklidnění krku, potlačení kašlacího reflexu a zředění případného hlenu. Sirupy se běžně používají na léčbu suchého dráždivého kašle u dětí. Běžně používané sirupy na suchý kašel jsou Sinecod nebo Robitussin.

I v případě užívání sirupu na suchý kašel je důležité dodržovat pokyny k dávkování uvedené na obalu nebo od lékárníka. Klíčové je dávat pozor na případné nežádoucí účinky, jako je ospalost nebo závratě, zejména pokud dotyčný musí řídit nebo obsluhovat stroje.

Suchý dráždivý kašel – babské rady

Jako první věc, kterou lze udělat pro zabránění suchého dráždivého kašle, babské rady uvádí zvýšení příjmu vitaminu C. Ten je známý pro své imunitní vlastnosti a může pomoci zkrátit dobu trvání nachlazení nebo kašle. Příjem vitaminu C lze zvýšit konzumací většího množství ovoce a zeleniny, například pomerančů, kiwi, jahod, paprik a brokolice.

Dalším důležitým krokem při řešení suchého kašle je dostatek odpočinku. Ten tělu umožní rychleji se uzdravit a zotavit. Důležité je zůstat hydratovaný a pít hodně tekutin, což pomůže zklidnit krk a zmírnit kašel. Pomoci mohou i metody, jak se zbavit stresu a úzkosti nejen pomocí mindfulness.

V boji proti suchému dráždivému kašli babské rady doporučují pravidelně větrat. Čerstvý vzduch může zmírnit záchvaty kašle a zlepšit funkci dýchacích cest. Za vyzkoušení stojí i parní inhalace s levandulovým nebo eukalyptovým esenciálním olejem, které pročistí dýchací cesty a zklidní hrdlo.

Bylinné čaje mohou být dalším užitečným prostředkem proti suchému kašli. Čaje z heřmánku, šalvěje, lipového květu nebo islandského lišejníku zvládnou uklidnit krk a tím i kašel. Úlevu a snížení podráždění v krku může přinést oslazení čaje medem.

Na suchý kašel může pomoct cibulový sirup.

Tradičnější prostředek představuje Priessnitzův zábal. Ten spočívá v omotání vlhké látky kolem krku a hrudníku a následně přidání suché vrstvy. To pomáhá zmírnit kašel a podpořit hojení.

Případně lze vyrobit cibulový sirup tak, že se nakrájí dvě velké cibule na kostky a posypají se cukrem. Šťáva z cibule se užívá několikrát denně pro zmírnění kašle a zánětu.

Zařazení těchto tipů do každodenní rutiny přispívá ke snížení závažnosti příznaků a podpoření rychlejšího uzdravení. V rámci zdravé stravy je možné vyzkoušet keto dietu nebo přerušovaný půst. Pokud příznaky suchého dávivého kašle stále přetrvávají nebo se zhoršují, je lékařská pomoc nutností.

© 2024 MZ.cz | Nakódoval Leoš Lang