Albánie – dovolená, moře, památky

Albánie, oficiálně Albánská republika, je malá středoevropská země s bohatou historií a krásnou krajinou.

Na západě je omývána Jaderským mořem a na východě Egejským mořem. S rozlohou 28 748 km² a asi 2,8 miliony obyvatel je Albánie jedním z nejmenších a nejlidnatějších států v Evropě.

Kde je Albánie?

Albánie je jednou z nejmenších a zároveň nejjižněji položených zemí v Evropě. Nachází se na Balkánském poloostrově a sousedí s Řeckem, Severní Makedonií, Kosovem a Černou Horou.

Historie Albánie

Albánie má dlouhou a bohatou historii, která sahá až do starověkých dob. Od 15. století byla součástí Osmanské říše. V roce 1912 získala nezávislost. V průběhu druhé světové války byla Albánie okupována italskými a následně německými vojsky.

Po válce se stala socialistickou zemí pod vedením Envera Hodži. Po jeho smrti v roce 1985 prošla Albánie turbulentním obdobím, které vyvrcholilo vzpourou proti režimu v roce 1991 a následným vznikem demokratického systému.

Hlavní město Albánie

Hlavní město Albánie se nazývá Tirana a leží ve střední části země, přibližně 30 kilometrů od pobřeží Jaderského moře. Leží v nadmořské výšce asi 110 metrů nad mořem a je největším městem Albánie s více než milionem obyvatel.

Tirana Albánie

Tirana byla založena v roce 1614 a díky své strategické poloze se stala důležitým centrem obchodu a kultury. Ve 20. století se stala hlavním městem Albánie.

Tirana je výrazná svými pestrobarevnými budovami, které jsou památkou na období socialistické éry, kdy byla země pod vládou Envera Hodži. Tento komunistický diktátor nechal výrazně změnit vzhled města a přejmenoval jej na „Město Envera Hodži“. V současnosti se však město snaží zbavit této minulosti a mnoho budov bylo už zrenovováno nebo přestavěno.

Tirana historické centrum města

V samotném centru města se nachází hlavní náměstí Skanderbeg, pojmenované po národním hrdinovi Albánie, který vedl boj proti Osmanské říši v 15. století.

Náměstí je obklopeno elegantními budovami, obchody, kavárnami a restauracemi. V jeho blízkosti se také nachází významné národní instituce, jako je například prezidentský palác.

Moderní Tirana

Kromě historického centra města se v Tiraně také nachází moderní čtvrti s výškovými budovami, obchodními centry a moderní architekturou.

Mezi nejvýznamnější stavby patří například Národní muzeum, které se specializuje na albánskou historii a kulturu, nebo Et’hem-beyova mešita z 18. století.

Tirana Hora Dajti

Jednou z nejoblíbenějších turistických destinací v okolí Tirany je hora Dajti, která se nachází nedaleko od města a nabízí nádherný výhled na celé okolí. Na jejím vrcholu se nachází restaurace a divadlo, kam se mohou turisté vydat kromě pěšky také lanovkou.

Tirana kultura

Tirana se v posledních letech stává čím dál více oblíbenou turistickou destinací, díky svému bohatému kulturnímu dědictví, přátelským obyvatelům a rozmanitým možnostem k odpočinku a zábavě.

Město nabízí i zajímavou kulinářskou scénu s tradičními albánskými pokrmy, jako je například byrek (listové těsto plněné masem, sýrem nebo zeleninou) nebo kofte (kořeněné masové kuličky).

Tirana je hlavním městem této jihozápadní balkánské země plné historie a kontrastů. Rozmanitá kultura, bohaté dědictví a moderní architektura se zde perfektně prolínají, což činí z Tirany jedinečné místo k návštěvě a poznání.

Dalším skvělým městem, které stojí za navštívení je určitě Verona Itálie, která je romantická, a také plná nádherných památek. Nebo hlavní město Maroka Rabat, město s moderními památkami i starobylými medínami.

Albánie je na západě omývána Jaderským mořem a na východě Egejským mořem.

Albánština – jazyk s tajemstvím

Albánština je oficiálním jazykem Albánie a je řazena mezi jihoslovanské jazyky. Její písmo je odvozeno z latinky a má 36 písmen. Albánský jazyk je velmi odlišný od ostatních evropských jazyků a pro cizince může být obtížné se v něm naučit porozumět.

Albánština je unikátní jazyk, který nepatří do žádné indoevropské jazykové rodiny. Jeho původ je stále předmětem debat a pro cizince představuje nemalou výzvu.

Nejkrásnější albánská slova

Albánština je plná krásných a poetických slov. Mezi nejoblíbenější patří „bukë“, které znamená „krása“, „mirëdita“, znamenající „dobře došli“, a „faleminderit“, „děkuji“.

Albánie měna

Albánie má jako většina evropských států svoji vlastní měnu – albánský lek (ALL). 1 lek se dělí na 100 qindarka. Kvůli inflaci jsou qindarky již v oběhu jen velmi zřídka. Současná hodnota 1 lek je přibližně 0,25 Kč.

Albánie ceny

Když jde o ceny, Albánie patří mezi levné země. Pro turisty je zde mnoho cenově dostupných možností ubytování, stejně jako jídlo a nápoje jsou relativně levné ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi.

Například za jídlo v průměrné restauraci se zaplatí zhruba 5-10 eur, za litr benzínu okolo 1 eura a za láhev piva zhruba 1,5 eura. Ceny se mohou lišit v závislosti na sezóně a lokalitě. Obecně se dá říct, že cestování po Albánii není nijak nákladné.

Albánie bezpečnost

Ačkoli prošla Albánie v minulosti politickými a sociálními změnami, její bezpečnostní situace se výrazně zlepšila a dnes se považuje za relativně bezpečnou zemi pro turisty i místní obyvatelstvo.

Jedním z důvodů proč se Albánie stala turistickou destinací je zvýšení bezpečnosti v posledních letech. V minulosti měla země problémy s organizovaným zločinem, který ovlivňoval hlavní město Tirana a některé další oblasti země.

Díky úsilí vlády a zlepšení práce policie se situace výrazně zlepšila a dnes je Albánie považována za jednu z nejbezpečnějších zemí v regionu.

Albánie policie

Policie v Albánii je dobře organizovaná a v posledních letech prošla modernizací. Jejich přítomnost v turistických oblastech je patrná, což vytváří pocit bezpečí pro cestovatele.

V pohraničních oblastech s Řeckem a Makedonií jsou důkladné kontroly, aby se zabránilo přechodu ilegálních migrantů. Z tohoto důvodu se občanům doporučuje mít u sebe platný pas nebo doklad totožnosti.

Albánie kriminalita

V této zemi není vyšší míra kriminality jako v jiných evropských zemích. Nicméně jako v každé zemi, kde je někdo jako turista, by se každý měl vyvarovat projevů neopatrnosti.

Být obezřetný s cennými věcmi a nebýt přehnaně důvěřivý k cizím lidem jsou základní pravidla, která by měl každý turista dodržovat. V případě nějakého přestupku nebo problému je nejlepší kontaktovat místní policii, která se postará o situaci.

Albánie teroristické nebezpečí

Co se týče teroristického nebezpečí, není pro Albánii v současné době uděleno žádné vyšší varování ze strany mezinárodních organizací. Nicméně je vždy dobré být informovaný o aktuálních událostech a vyhnout se potenciálně nebezpečným oblastem.

Albánie placené aktivity

Pro turisty, kteří cestují do Albánie a zapojují se do aktivit jako je potápění, turistika nebo návštěvy hor, se doporučuje, aby se spoléhali pouze na licencované a kvalifikované společnosti, která poskytují tyto aktivity. Je důležité také dodržovat bezpečnostní pokyny a nedělat nic, co by mohlo ohrozit zdraví.

V posledních letech byla Albánie turistickou destinací výrazně vyhledávanou zejména pro mladé lidi, kteří chtějí poznat nové kultury a zažít adrenalinové zážitky.

I přestože se zde vyskytují některé problematické části, obecně je země bezpečná pro mladé cestovatele a nabízí mnoho krásných přírodních a historických památek.

Albánie má dobře organizovanou policii a v posledních letech se bezpečnost v této zemi výrazně zlepšila. Turistům se doporučuje být obezřetní a dodržovat základní bezpečnostní opatření, a tak si můžou užít bezpečnou a příjemnou cestu. Albánie je krásná země s přátelským obyvatelstvem a stojí za to ji navštívit.

Hlavní náměstí Skanderbeg je pojmenované po národním hrdinovi Albánie, který vedl boj proti Osmanské říši.

Cestování do Albánie

Od nádherné přírody po bohatou historii a kulturní dědictví, Albánie má co nabídnout každému cestovateli. Zatímco ještě nedávno byla tato země pro turisty neznámou destinací, v posledních letech se stává stále populárnějším cílem pro cestování. Podobně je na tom Dubaj, která je rovněž cílem čím dál tím většího množství turistů.

Albánie příroda

Jedním z hlavních lákadel pro turisty v Albánii je její příroda. Od úchvatných hor a jezer po malebné pláže na pobřeží Jaderského a Jónského moře, Albánie má pro každého něco.

Příznivci outdoorových aktivit si mohou užít treking v pohořích Prokletije a Šar, lyžování v zimních střediscích nebo relaxaci u jezera Ohrid, které se rozprostírá na území Albánie i sousední Severní Makedonie.

Albánie kultura

Historie Albánie sahá tisíce let zpět a zanechala zde bohaté dědictví, které je možné prozkoumat. Hrad Krujë, který je považován za symbol albánského odporu proti Osmanské říši, je jedním z nejznámějších historických památek v zemi.

Dochoval se zde palác Skanderbega, národního hrdiny Albánie, a rozprostírají se zde úchvatné výhledy na celou Tiranskou kotlinu. Dalším důležitým místem je město Berat, známé jako „město tisíce oken“, díky svým bílým domům s typickými otvory pro okna. Toto historické město je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO a nabízí návštěvníkům zážitek jako z pohádky.

Albánie je také zemí s bohatým kulturním životem. Od folkloru po moderní umění, divadlo po hudbu, v Albánii lze najít různorodost výrazů. Země má rozvinutý kinematografický průmysl a každoročně se zde koná mezinárodní festival filmu.

Pro milovníky hudby jsou určené festivaly věnované různým žánrům, jako je albánský folklór nebo elektronická hudba.

Albánie kuchyně

Albánská kuchyně je dalším zážitkem, který stojí za vyzkoušení. Tradiční jídla jsou inspirována tureckou kuchyní, ovšem s vlastními vylepšeními a přidanými místními ingrediencemi.

Albánie doklady

Pokud je cestování do Albánie naplánované, musí mít každý turista platný pas a věnovat pozornost vízovým požadavkům. Víza jsou potřebná pro státní příslušníky většiny zemí.

Mnoho turistů má možnost získat vízum na letišti po příletu. OECD také povolilo bezvízový styk pro občany některých zemí, včetně České republiky, na období do 90 dnů.

Albánie doprava

V Albánii je možné cestovat veřejnou dopravou, včetně autobusů a vlaků, které spojují většinu měst. Pro delší vzdálenosti je nejvhodnější využít taxi nebo si lze pronajmout auto.

Místní řidiči nejsou nejdisciplinovanější. Silnice jsou většinou v dobrém stavu a cestování autem nabízí možnost objevovat těžko dostupná místa mimo turistické trasy.

Pokud padne rozhodnutí o navštívení Albánie, je dobré být připravený na jedinečný a nezapomenutelný zážitek. Od úžasné přírody a historie po bohatou kulturu a gastronomii, Albánie má co nabídnout pro všechny typy cestovatelů. Navíc jako stále méně navštěvovaná země nabízí autentický pohled na balkánský region.

Za zajímavou podívanou určitě stojí největší jezero ČR. Nejhlubší jezero světa se nachází v jižní části východní Sibiře jménem Bajkal. Afrika má také své nejhlubší jezero Tanganika.

Na Slovinsku se nachází krásný přírodní klenot Bohinjské jezero. V Itálii stojí za navštívení perla všech jezer a to Komské jezero.

Cestování na Island zaručuje dobrodružství a divokou přírodu se sopečnými horami či ledovci.

Albánie dovolená

Albánie je jednou z nejrůznějších zemí v Evropě a stále je to přehlédnutá turistická destinace. I když je to stále málo známá destinace, má Albánie hodně co nabídnout a zaslouží si být objevena.

Níže jsou některá letoviska, a také to, co si v této krásné zemi lze snadno zamilovat.

Durres

Nejznámějším letoviskem Albánie je Durres, který se nachází pouhých 30 kilometrů od hlavního města Tirany. Durres je historickým městem s bohatou minulostí, založeným v roce 627 př. n. l. V současné době je však nejvýznamnější jako turistické centrum.

Durres nabízí nádherné pláže s jemným bílým pískem a čistým mořem. Zde si každý může vychutnat nejen sluneční paprsky, avšak také množství vodních sportů, jako je potápění, surfování, kajak nebo jízdu na vodním skútru.

Saranda

Dalším populárním městem pro dovolenou v Albánii je Saranda, která se nachází blízko hranic s Řeckem. Saranda je známá svými krásnými plážemi a také malebným přímořským centrem, kde si kdokoliv může vychutnat tradiční albánskou kuchyni nebo nakoupit místní suvenýry.

Nedaleko Sarandy se také nachází ruiny antického města Butrint, které je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO a je jednou z nejvýznamnějších archeologických lokalit v zemi.

Pro milovníky přírody a outdoorové aktivity je Albánie ideální destinací. Hory na severu země nabízí množství túr a výletů, během kterých se dá objevovat překrásná krajina a také místní kultura a tradice. V létě se dá vyrazit na trek k jezeru Koman, které je obklopené strmými skalami a stojí ho za to vidět.

Albánie počasí

Nejlepší doba pro návštěvu Albánie je od června do září, kdy jsou teploty nejvyšší a dlouhé dny umožňují maximální využití pláží a aktivit. Ve většině letovisek se dá nalézt vše, co je potřeba pro pohodlný pobyt, včetně restaurací, barů, obchodů a ubytování ve všech cenových kategoriích.

Albánie náklady na dovolenou

Náklady na dovolenou v Albánii jsou stále poměrně nízké ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi. Ceny za ubytování a jídlo jsou relativně nízké, což z ní dělá atraktivní destinaci pro cestovatele s menším rozpočtem.

Pokud jde o originální a zajímavou dovolenou, Albánie může být ta pravá volba. Tato země plná kontrastů nabízí nejen krásné pláže a malebné vesnice, ovšem také bohatou historii a kulturu, která se dá objevovat během pobytu.

Mezi další oblíbené destinace patří:

Albánie dovolená zkušenosti

Albánie je země bohatá na krásnou přírodu, bohatou historii a pohostinné obyvatelstvo. Abychom však mohli pochopit atmosféru této země, je dobré znát některé zkušenosti návštěvníků.

Pro mnoho turistů je Albánie překvapením. Mnozí o ní nemají žádné představy a proto jsou příjemně překvapeni krásnými plážemi, klidnými horskými vesničkami a bohatou a historií. Albánie je také velmi cenově dostupná země, což ji činí přitažlivou pro cestovatele s menším rozpočtem.

Nicméně, kromě krásných pláží a historických památek, co dělá Albánii opravdu jedinečnou jsou její obyvatelé. Návštěvníci jsou vítáni s otevřenou náručí a pohostinností.

Místní jsou velmi hrdí na svou zemi a rádi se s návštěvníky podělí o svůj život a kulturu. Je také jednoduché se s nimi domluvit anglicky, což usnadňuje komunikaci pro návštěvníky, kteří neumí albánsky.

Na druhou stranu, mnoho návštěvníků si stěžuje na infrastrukturu v zemi. V některých oblastech je stále nedostatek moderních zařízení a vývoj je pomalý. Některé turisty také ruší rozbité silnice a nedostatek informačních tabulí v angličtině.

Zde je názor od návštěvníka: „Albánie je fascinující země s bohatou historií a krásnou přírodou. Moc se mi líbilo procházet se starými uličkami Beratu a objevovat zbytky římského impéria. Zároveň jsem byl trochu zklamán z nedostatku moderních zařízení a infrastruktury.

Všichni však souhlasí, že Albánie je země, kterou stojí za to navštívit. Je plná překvapení a každý tu najde něco, co ho osloví. Jedním z největších překvapení pro mnoho návštěvníků je skutečnost, že Albánie je stále velmi autentická a zachovalá před vlivem masové turistiky.

V souhrnu, návštěvníci mají různé názory na Albánii. Většina souhlasí, že je to země s bohatou historií, krásnou přírodou a přátelským obyvatelstvem. Je to skvělé místo pro dovolenou pro ty, kteří hledají nevšední zážitky a autentické cestování.

Pro milovníky slané vody jsou k dispozici tipy na stránce kam k moři.

Albánie je stále velmi autentická a zachovalá před vlivem masové turistiky.

Albánie ubytování u moře

Při cestování do Albánie, by se neměl určitě vynechat pobyt u moře. Zde je přehled nejlepších míst pro ubytování u moře v této zemi.

Saranda

Saranda je oblíbeným letoviskem na jihu Albánie. Leží v blízkosti hranice s Řeckem a nabízí nádherné pláže s modrým mořem na pozadí. V této oblasti je mnoho možností ubytování, od luxusních hotelů po soukromé apartmány či rodinné penziony.

Hlavní pláž v Sarandě je dlouhá a písčitá, vhodná pro rodiny s dětmi i milovníky vodních sportů. Pro ty, kteří hledají klidnější místo, lze jednoznačně doporučit pláže v okolí jako je Ksamil nebo Butrint.

Durres

Durres je jedno z nejstarších měst Albánie a také oblíbené letovisko u moře. Své návštěvníky láká krásnými plážemi a útulnými restauracemi s tradiční albánskou kuchyní.

V okolí Durresu je mnoho hotelů a ubytování v soukromí. Oblíbenou pláží v této oblasti je pláž Plazh e Gjeneralit, která je vyznamenána modrou vlajkou – znakem kvality a čistoty.

Vlora

Vlora je jedním z největších albánských přístavů a také oblíbeným cílem turistů. Město leží přímo na pobřeží a je obklopeno nádhernými plážemi. V okolí je mnoho možností ubytování, převážně ve formě hotelů a apartmánů.

Pro náročnější cestovatele jsou k dispozici luxusní resorty s bazény a wellness centry. Vlora je také ideálním místem pro potápění a šnorchlování díky svým čistým a teplým vodám.

Himara

Himara je malebné pobřežní městečko, které se nachází mezi Vlorou a Sarandou. Jeho největší předností jsou nádherné pláže a malebná příroda. V Himare si lze vybrat z ubytování v soukromí nebo v menších rodinných hotelech.

Místní pláže jsou ideální pro relaxaci i pro milovníky adrenalinu. Z Himary se můžou také podniknout výlety do nedalekého Národního parku Llogora nebo do malebného městečka Dhërmi.

Ksamili

Ksamili je dalším oblíbeným letoviskem pro milovníky moře. Nachází se poblíž hranice s Řeckem a je známý pro své malé ostrůvky, připomínající řecké říše. V této oblasti je mnoho pláží s bílým pískem a průzračnou vodou, které okouzlí svou krásou. Pro ubytování jsou k dispozici převážně soukromé apartmány a menší hotely.

Všechna uvedená místa jsou ideální pro letní dovolenou u moře v Albánii. Každé z nich má své vlastní kouzlo a nabízí mnoho možností pro relaxaci i pro aktivní vyžití.

Albánie pláže

Albánie má velmi bohaté pobřeží, které je 450 kilometrů dlouhé a tvoří ho čarokrásné pláže. Tyto pláže jsou oblíbeným cílem turistů z celého světa, kteří sem přijíždějí nejen kvůli příjemnému středomořskému klimatu a také kvůli krásným plážím a čistému moři.

V Albánii se nacházejí různé typy pláží, které si zde každý může vybrat podle svých preferencí. Nejvíce navštěvované jsou pláže s jemným pískem, které jsou vhodné pro rodiny s dětmi.

Tyto pláže jsou ideální pro koupání a odpočinek na slunci. Mezi nejpopulárnější pláže tohoto typu patří pláž Velipoja, Shengjin, Vlora nebo Himara.

Pro milovníky klidu a soukromí jsou vhodné pláže s oblázky. Ty se nacházejí zejména na jižním pobřeží země, kde není tolik turistů jako na severu. Obléhá je převážně místní obyvatelstvo a návštěvníci, kteří hledají odpočinek a místo pro relaxaci.

Pro ty, kteří hledají nejkrásnější pláže Albánie, jsou ideální pláže s bílým pískem. Tyto pláže jsou obvykle umístěny v přírodních zálivech, které jsou chráněny před větrem a vlnami. Mezi nejoblíbenější pláže tohoto typu patří pláž Ksamil, Dhërmi, Jale nebo Kallami.

Největší pozornost však v Albánii získávají pláže s křišťálově čistou vodou. Ty se nacházejí na pobřeží Jónského moře, které má jednu z nejčistších vod na světě.

Na těchto plážích se turisté mohou těšit na průzračnou vodu a ideální podmínky pro šnorchlování. Mezi nejkrásnější pláže Jónského moře patří pláž Saranda, Korce, Sarande nebo Durres.

Albánie správa pláží

Správa pláží v Albánii je v posledních letech na velmi vysoké úrovni. Turisté zde najdou čistý písek, a také čistou vodu a zázemí, jako jsou toalety, sprchy, občerstvení a možnost zapůjčení lehátek a slunečníků. Pláže jsou pravidelně udržovány a doporučuje se dodržovat základní pravidla čistoty.

Albánie se snaží udržovat své pláže co nejčistší a realizuje i různé projekty na ochranu přírodního prostředí. Projekty zahrnují například čištění pláží od odpadků a výsadbu stromů pro ochranu pobřeží.

Albánie nabízí jedinečné moře, scenérie, krásné pláže a čisté prostředí, které neomrzí a přivábí kohokoli sem znovu a znovu.

Krásné pláže jsou také v italském městě Bari.

Albánie je země bohatá na krásnou přírodu, bohatou historii a pohostinné obyvatelstvo.

Albánie moře

Albánie má křišťálově čisté moře a teplou vodou, které každý rok láká tisíce turistů z celého světa.

Voda v Albánském moři je jedním z hlavních taháků této země. Průzračná a čistá voda, která je svěží a zároveň teplá, je ideální pro koupání, potápění nebo jiné vodní aktivity.

Teplota vody se pohybuje v letních měsících kolem 25-28 °C, což je příjemné pro všechny, kteří si potřebují odpočinout od letního horka. Voda je dostatečně teplá i pro nejmenší děti, takže se mohou bezpečně bavit na pláži.

Voda v Albánském moři je také velmi čistá. V posledních letech probíhaly velké úsilí v ochraně a čištění vody v této oblasti. Díky snahám vlády a místních obyvatel je moře v tuto chvíli jedním z nejčistších v celé Evropě.

Pláže jsou pečlivě udržovány a nedovolí se zde žádné znečištění. Turisté si mohou tak koupání vychutnat bez obav z nečistot nebo zdravotních problémů.

Kromě krásného a čistého moře, nabízí Albánie také mnoho malebných pláží a zátok, které jsou ideálním místem pro relaxaci a oddych. Na pobřeží se nacházejí písečné, oblázkové i kamenné pláže, takže si každý může vybrat dle svého vkusu.

K dispozici jsou také různé vodní aktivity, jako například windsurfing, vodní lyžování, kitesurfing nebo jízda na vodních skútrech. Ti, kteří mají rádi podmořský svět, mohou objevovat krásy Albánského moře pomocí potápění.

Křišťálově čistá voda, teplé počasí a malebné pláže zajistí dokonalou relaxaci a odpočinek od každodenního shonu. Země je také velmi přátelská a cenově dostupná, což z ní dělá ideální destinaci pro celou rodinu nebo pro páry.

Albánie hory

Albánie je známá svým krásným pobřežím, ovšem má také mnoho zajímavých hor, které lákají turisty z celého světa.

Horské pohoří Dinárských Alp

Horské pohoří Dinárských Alp se v Albánii táhne podél hranic s Černou Horou a Kosovem. Nachází se zde mnoho vrcholů přesahujících 2000 metrů nad mořem, jako například Maja Jezercë s výškou 2694 metrů, což je nejvyšší hora v zemi. Tato hora je součástí pohoří Prokletije a je velmi oblíbená mezi horolezci.

Pohoří Šar

Další významné pohoří v Albánii je pohoří Šar, které se nachází na hranicích s Makedonií a Kosovem. Nejvyšším vrcholem je Korab s výškou 2764 metrů, což je nejvyšší hora v Makedonii i Albánii. Pohoří Šar nabízí nádherné výhledy na horské scenérie a je také domovem pro mnoho vzácných živočichů, jako jsou medvědi, vlci a rysy.

Pohoří Špendi

Dalším zajímavým pohořím v Albánii je pohoří Špendi s vrcholem Maja e Thatë, který se nachází v národním parku Lura. Toto pohoří je také známé svými vodopády, jezery a horskými prameny, které jsou oblíbenými cíli pro turisty.

Pro milovníky turistiky a přírody je Albánie ideálním místem pro výlety do hor. Existuje zde mnoho turistických tras, které vedou k nejkrásnějším místům v pohořích. Mnoho turistických tras je také vhodných pro rodiny s dětmi.

Navíc, horská krajina v Albánii je domovem pro řadu divokých živočichů a zahrnuje mnoho chráněných oblastí a národních parků. Kromě již zmíněného národního parku Lura, jsou zde například národní parky Theth, Valbona a Kelmend.

Tyto parky jsou chráněnými oblastmi, kde lze vidět vzácné druhy rostlin a živočichů, jako jsou orel skalní, vlk, medvěd a kozorožec.

Většina hor v Albánii je tvořena vápencem, což znamená, že je zde mnoho jeskyní a podzemních děl. Mezi nejznámější jeskyně patří Shpella e Përroi, což je jedna z nejdelších jeskyní v Evropě s délkou více než 3 km.

Návštěva albánských hor je nezapomenutelným zážitkem pro každého, kdo má rád přírodu a má rád výzvy. Zdejší horské krajiny jsou nádherné, divoké a plné neuvěřitelných scenérií.

Pro milovníky zimy je zde tip kam za sněhem, kdo upřednostňuje historické památky, může navštívit Wroclaw.

Jedním z hlavních lákadel pro turisty v Albánii je její příroda.

Albánie zajímavosti

Geografická poloha, bohatá historie a pestrobarevná kultura činí Albánii zajímavým a magnetickým cílem pro turisty.

Zde jsou zajímavosti o této fascinující zemi:

  • Magie hladiny Ohřince – Jedním z nejpozoruhodnějších přírodních úkazů Albánie je řeka Ohře, která proudí pod hladinou zemského povrchu. Tento tajuplný jev se vyskytuje pouze v blízkosti města Saranda na jižním pobřeží Albánie. Podle místních legend se jedná o hrad Ohara – sídlo vodních víl a kouzelníků.
  • Hvězdárna na hřebenech hory Tomorr – Jednou z nejkrásnějších albánských hor je Tomorr, jejíž vrchol leží v nadmořské výšce 2416 metrů. Kromě své nádhery je hora také známá díky své hvězdárně, nejvýše položené v Evropě. Podle místních příběhů se na úpatí hory nachází pramen zázračné vody, která má léčivé účinky.
  • Rozmanitá kulinářská nabídka – Albánie má jedinečnou kuchyni, která je ovlivněna italskou, řeckou a tureckou kuchyní. Tradiční jídla zahrnují masové pokrmy, jako je pečené jehněčí a telecí maso, a také mnoho rybích specialit, například brancina, mořského okouna nebo čerstvých ústřic. Určitě stojí za ochutnání také místní sýry, jako je feta nebo kackavalj. A při cestování Albánií, se nesmí zapomenout ochutnat také místní bylinky, jako je oregano nebo šalvěj.
  • Město Berat – Muzeum na otevřeném prostranství – Berat, také známý jako „Město tisíce oken“, je jedno z nejstarších a nejlépe zachovalých měst v Albánii. Jeho unikátní architektura spočívá v bílých domcích s typickými dřevěnými balkony, které sahají až k řece. Mnoho z těchto domů se zachovalo od 13. století a Berat je tak považován za „muzeum na otevřeném prostranství“. Město je také domovem mnoha kostelů a mešit, což svědčí o mírovém soužití křesťanů a muslimů.
  • Největší počet bunkrů na světě – Během komunistické vlády v letech 1945 až 1991 byla nařízena výstavba téměř 175 tisíc bunkrů, což dělá z Albánie zemi s největším počtem bunkrů na světě. Tato síť bunkrů, která měla být obranným opatřením proti případnému útoku ze světa kapitalistického západu, je nyní symbolem minulého režimu a mnohé z nich jsou využívány jako turistické atrakce.
  • 28 národních parků – I přes svou malou rozlohu se Albánie může chlubit 28 národními parky, které nabízejí návštěvníkům obdivuhodnou přírodu a místní zvířata. Nejznámějším parkem je Národní park Valbonë, který se nachází v severní části země a je domovem mnoha druhů vzácných ptáků a zvířat.
  • Největší archeologický komplex na Balkáně – Pompeje je proslulé archeologické naleziště v Itálii, avšak Albánie má svůj vlastní únik z minulosti. Archeologický komplex Apollonia, který se nachází v blízkosti Fieru, nabízí návštěvníkům pohled do života ve starověkém Řecku. Tento úchvatný komplex zahrnuje chrámy, lázně a rozlehlé veřejné budovy.
  • Jedinečná tradice krevní pomsty – V některých oblastech Albánie stále platí tradice krevní pomsty známá jako „kanun“. Podle tohoto systému, pokud je někdo zabit nebo zraněn, má jeho rodina právo na pomstu a musí zabít nebo zranit člena rodiny původního pachatele. Tato tradice je však dnes stále méně praktikována a vláda se snaží ji potlačit.
  • Albánie je známá svou výrobou olivového oleje a kávy – Albánie je jednou z největších producentů olivového oleje v Evropě a produkce kávy je druhou největší zemědělskou produkcí v zemi. Olivy a káva jsou také součástí tradiční albánské kuchyně a jsou vysoce ceněné jak v zemi, tak i v zahraničí.

Albánie nabízí návštěvníkům mimořádný mix historie, kultury a přírodních krás. Je to země, která se stále více otevírá světu a je očekávaným turistickým cílem. Každý, kdo navštíví tuto zemi, si tak odnese jedinečný zážitek a poznání o této neobjevené perle na Balkáně.

© 2024 MZ.cz | Nakódoval Leoš Lang