Kolobřeh, Polsko – kultura, dovolená, moře

Kolobřeh je krásné město nacházející se v severním Polsku v Pomořském vojvodství. Své jméno získalo podle své polohy na pobřeží Baltského moře.

Město leží na území historického regionu Pomoří, které pohlcuje jak polskou, tak i německou kulturu. Je považováno za jeden z nejkrásnějších a nejstarších polských křesťanských center a je velmi oblíbeným turistickým cílem, podobně jako třeba Vídeň.

Pokud člověk zrovna nepotřebuje moře, mohla by ho čekat zajímavá dovolená na Slovensku u vody.

Kolobřeh Polsko – přímořské město

Kolobřeh (polsky Kołobrzeg) je přímořské město ležící v severozápadním Polsku, na břehu Baltského moře. Nachází se v Západopomořanském vojvodství, které je jedním z 16 vojvodství Polska, a je součástí okresu Kolobřeh.

Kolobrzeg historie

První zmínka o Kolobřehu pochází z roku 1209, kdy bylo součástí Pomořského knížectví. V 13. století se stalo součástí Řádu německých rytířů a později bylo ovládáno Švédskem. V roce 1648 bylo připojeno k Polsko-litevské unii a v roce 1715 se stalo součástí Pruského království.

Během druhé světové války bylo město těžce poškozeno. Poté bylo obnoveno a dnes je jedním z největších přístavů v Polsku.

Kolobrzeg kultura a gastronomie

Město Kolobřeh je známé pro svou kulturní rozmanitost a každý rok se zde koná mnoho festivalů a akcí. Mezi největší patří Festival písní dětství, který se koná v červnu a představuje folklorní a tradiční písně daného regionu.

Pro milovníky kulinářství je zde spousta možností, jak ochutnat místní speciality. Mezi nejznámější patří rybí pokrmy, jako například smažená treska nebo sledě. Pro milovníky sladkého je tu možnost ochutnat kolobřežský perník nebo tradiční koláč z jablek.

Kolobřeh je také známý pro svůj místní alkohol, tzv. Balsamique, který je vyrobený z bylin a dochucený kořením a medem.

Město leží na území historického regionu Pomoří, které pohlcuje jak polskou, tak i německou kulturu.

Kolobrzeg dovolená

Pro milovníky aktivního odpočinku je v Kolobřehu připraveno množství aktivit. Můžou si pronajmout kolo a projet se po cyklostezkách kolem moře, nebo se vydat na procházku po pobřeží až k malebnému městečku Ustronie Morskie.

Ve městě se také nachází velký vodní park s tobogány, bazény a dalšími atrakcemi, který je ideálním místem pro rodinné výlety.

Pokud jde o odpočinek a relaxaci, dá se navštívit některý z místních lázeňských zařízení, které se specializují na léčení onemocnění dýchacích cest a pohybového aparátu. Lázeňským léčením je v Kolobřehu věnována zvláštní pozornost a lázně jsou vyhledávané jak místními obyvateli tak i turisty z celého Polska.

Kolobrzeg je významným turistickým centrem s mnoha hotelovými zařízeními, penziony a apartmány. Vybírat se dá z nabídky cenově dostupných ubytovacích možností, all inclusive pobytů i luxusních hotelů. V místních restauracích si může každý vychutnat tradiční polskou kuchyni i speciality z mořských plodů.

Návštěva tohoto krásného pobřežního města je nezapomenutelným zážitkem pro každého. S bohatou historií, kulturní pestrostí a krásnou přírodou je to místo, které stojí za návštěvu. Kolobřeh nabízí příležitost poznat kousek polského pobřeží a jeho místní kulturu.

Další zajímavá města, která stojí za zhlédnutí jsou Vratislav Polsko (Wroclaw) nebo Gdaňsk Polsko. A pokud jde o rodinné cestování, tipy jsou k dispozici na stránce výlety s dětmi. V případě, že je potřeba cestovat někam dál a letadlem, letenky na Bali můžou být tou správnou volbou. Pro cestování letadlem se vyplatí znát, jak vybrat správný kufr do letadla. Kvalitní kufry do letadla nabízí např. IKEA e-shop.

Kolobřeh moře

Jedním z hlavních důvodů, proč se turisté ve velkém množství stále vrací do Kolobřehu, je teplota moře. Díky své poloze na pobřeží Baltského moře má město poměrně mírné klima s teplotami, které se pohybují v letních měsících kolem 20-25 °C.

Voda v moři má v této oblasti podobnou teplotu, a to díky vlivu Golfského proudu, který přináší teplé vody z Atlantského oceánu. Díky tomu je moře v Kolobřehu příjemně osvěžující a ideální pro koupání.

Teplota moře však v Kolobřehu není jen v létě příjemná. I v zimních měsících zůstává voda v moři docela teplá, čemuž se říká tzv. ostřejišní jev. Vysoká koncentrace soli v Baltském moři způsobuje, že voda se udržuje teplejší i při nízkých okolních teplotách, takže i v zimě je koupání v moři v Kolobřehu potěšením.

Kromě koupání a opalování turisté také využívají moře v Kolobřehu pro různé vodní aktivity, jako je například surfování, plachtění nebo rybaření. V letních měsících se pořádají různé festivaly a akce spojené s mořem, které přilákají mnoho návštěvníků.

Moře v Polsku může být tedy ohromujícím překvapením.

Návštěva tohoto krásného pobřežního města je nezapomenutelným zážitkem pro každého.

Kolobřeh památky a zajímavosti

Kolobřeh je malebné město, které je známé především jako turistická destinace pro svou bohatou historii a nádhernou přírodu. Každý rok sem míří nespočet turistů, kteří se chtějí podívat na jeho mnohé památky a zajímavosti. Zde je seznam těch nejzajímavějších míst, která stojí za to v Kolobřehu navštívit.

Historické centrum města

V centru města se nachází mnoho památek, které odkazují na bohatou historii Kolobřehu. Mezi nejznámější patří Kolobřežský zámek, který byl postaven v 16. století a sloužil jako sídlo pomořanských vévodů.

Dále je zde městská radnice, kostel svatého Petra a Pavla nebo starobylé opevnění, které chránilo město před útoky nepřátel.

Městské opevnění

Kolobřeh byl kdysi důležitým přístavem a obchodním centrem, proto město potřebovalo být dobře chráněno. Díky tomu jsou zde pozůstatky městských hradeb, věže a bran. Nejznámější z nich je Městská brána, která je jednou z ikonických symbolů města.

Přístav a promenáda

Největší atrakcí Kolobřehu je jeho krásný přístav, který se táhne po celém pobřeží a nabízí nádherné výhledy na moře. Promenáda přístavem je ideálním místem pro procházky a relaxaci. Je zde také mnoho restaurací a kaváren s vynikajícími mořskými plody.

Zámek Pomeranian

Tento impozantní zámek byl postaven v 15. století na místě předchozího hradu. Sloužil jako sídlo králů až do 18. století, kdy byl přestavěn v barokním stylu. Dnes je zámek otevřený jako muzeum, kde lze vidět nádherně zdobené pokoje a vybavení z období, kdy zde sídlili králové.

Maják v Gasku

Nedaleko od Kolobřehu se nachází malé přímořské městečko Gasko, kde stojí maják, který slouží jako symbol tohoto regionu. Jeho výstavbu zahájil polský král Kazimír III. Veliký již v 14. století a dodnes je jedním z nejznámějších majáků na polském pobřeží.

Katedrála Sv. Mikuláše

Tato gotická katedrála je jednou z nejvýznamnějších památek v Kolobřehu. Její stavba začala v 14. století a trvala celých 200 let. Katedrála je bohatě zdobená sochami, vitrážemi a vnitřní výzdobou.

Muzeum Kolobřehu

Pro ty, kteří se zajímají o historii města, je určitě zajímavou zastávkou Muzeum Kolobřehu. Nachází se v budově bývalého komplexu celních skladů a nabízí bohatou sbírku archeologických a historických exponátů týkajících se města a jeho okolí.

Muzeum čokolády

Pro milovníky sladkého je turistická atrakce, kterou si nemohou nechat ujít, muzeum čokolády. Zde se dozví o historii výroby čokolády a můžou si dokonce vytvořit vlastní čokoládovou figurku.

Národní park Słowiński

Kousek od města se nachází národní park, který je známý pro své písečné duny a rozmanitou přírodu. Zde je k vidění mnoho vzácných rostlin a živočichů a také se dá procházet po naučných stezkách.

Park Stefana Żeromského

Tento krásný park se nachází v centru města a je ideálním místem pro odpočinek a relaxaci. Návštěvníci si zde mohou najít klidné místo na piknik nebo se jen tak procházet mezi zelení a květinami.

Pozorka

Kdo má rád krásnou přírodu a rád si odpočine od městského ruchu, pak je pro něj ideální místo Pozorka. Nachází se asi 5 kilometrů od Kolobřehu a nabízí nádhernou krajinu s lesy, jezerem a poutavou stezkou přes vodní panel.

Pláže

V létě je Kolobřeh oblíbeným letoviskem díky svým písečným plážím a čistému moři. Pláže jsou ideální pro opalování, koupání a různé vodní aktivity jako je surfování či kitesurfing.

Molo

Kolobřeh se nachází na pobřeží Baltského moře, kde se dá projít po dlouhém molu. Toto molo se táhne do moře. Z mola je nádherný výhled na celé město a návštěvníci si mohou také užít výhled na západ slunce.

Bursztynisko

Kolobřeh je známý svou bohatou těžbou bursztynu (jantar). V muzeu Bursztynisko se dá dozvědět více o této místní specialitě a zhlédnout ukázky těžby a zpracování této vzácné žluté kameniny.

Festival světla

Každý rok v červenci se v Kolobřehu koná Festival světla, který přitahuje nespočet návštěvníků. Během festivalu můžou návštěvníci vidět různá světelná představení a instalace po celém městě, která vytváří nezapomenutelnou atmosféru.

V Kolobřehu je mnoho dalších zajímavých míst a aktivit, které se dají objevovat a každý si zde může najít něco pro sebe. Navštívit toto úchvatné město a objevovat jeho bohatou historii a nádhernou přírodu určitě stojí za to.

© 2024 MZ.cz | Nakódoval Leoš Lang