Wroclav (Vratislav) – památky, ubytování, vánoční trhy

Wroclav

Wroclaw (Vratislav, Polsko), je okouzlující město v jihozápadním Polsku, které se rychle stává jednou z nejoblíbenějších turistických destinací v zemi. Vratislav je známá svou malebnou architekturou, živou kulturní scénou a bohatou historií a nabízí návštěvníkům jedinečné a nezapomenutelné zážitky.


Tento článek se zabývá polským městem Wroclav (Vratislav), např.:

  • jak se dostat do Vratislavi
  • ubytováním Wroclaw
  • městskou dopravou ve Wroclawi
  • wroclawskými památkami
  • výlety ve Wroclawi a okolí

Ať už se někdo zajímá o historii, kulturu nebo si prostě jen užívá krásy evropského města, Vratislav ho jistě zaujme a okouzlí. Kdo plánuje cestu do Polska, určitě by si měl Vratislav přidat na seznam – nebude zklamán.

Vratislav, Polsko

Jedním z nejvýraznějších rysů Vratislavi (Polsko) je její úchvatná architektura. Staré město je plné krásně zachovalých historických budov, dlážděných ulic a barevných fasád, které pocházejí z období středověku. Lidé se mohou procházet půvabnými uličkami a náměstími a obdivovat gotické, barokní a renesanční stavby, které dodávají Vratislavi její osobitý charakter.

Kromě architektonické krásy je Vratislav známá svým živým kulturním životem. Ve městě se nachází řada muzeí, galerií, divadel a hudebních scén, které představují bohaté kulturní dědictví regionu. Návštěvníci si mohou prohlédnout Národní muzeum, navštívit operu nebo zajít na koncert do některého z mnoha hudebních zařízení a poznat tak rozmanitou kulturní nabídku Vratislavi.

Vratislav, jejíž původ sahá až do 10. století, byla ovlivněna staletími válek, invazí a politických změn, které se podepsaly na architektuře, kultuře a identitě města. Turisté se mohou seznámit s historií Vratislavi při návštěvě míst, jako je vratislavská katedrála, Tržní náměstí a ostrov Ostrow Tumski, která jsou zasazena do minulosti města.

Kromě kulturních a historických zajímavostí nabízí Vratislav návštěvníkům i širokou škálu rekreačních aktivit. Město je obklopeno krásnými parky a zelenými plochami, což z něj činí ideální destinaci pro milovníky přírody. Lze si prohlédnout botanickou zahradu, projet se lodí po řece Odře nebo si odpočinout v některé z mnoha městských kaváren a restaurací.

Jak se dostat do Vratislavi?

Do Vratislavi se dá dostat několika dopravními prostředky. Kdo dává přednost pohodlí a flexibilitě jízdy autem, může se do Vratislavi dostat autem z velkých měst, jako je Varšava, Krakov nebo Praha. Cesta z každého města trvá obvykle přibližně 3-4 hodiny a silnice jsou dobře udržované.

Pro ty, kteří mají radši posezení a odpočinek, je pohodlnou volbou cestování vlakem. Vratislav má dobré vlakové spojení s dalšími velkými polskými městy, jako je Varšava, Krakov a Poznaň. Cesta může trvat od 3 do 6 hodin v závislosti na trase a typu vlaku. Vlaky v Polsku jsou oblíbenou volbou pro cestující, kteří hledají bezproblémovou cestu.

Návštěva Wroclawi potěší milovníky historie i umění.

Letiště Wroclaw

Komu je bližší létání, mezinárodní letiště Wroclaw disponuje spojením do velkých evropských měst. Letecké společnosti jako Ryanair, Wizz Air a LOT Polish Airlines nabízejí pravidelné lety do Vratislavi (letiště Wroclaw).

Ubytování Wroclaw

Co se týče ubytování, Wroclaw nabízí širokou škálu možností, které vyhovují každému rozpočtu a preferencím. Pro ty, kteří hledají luxusní pobyt v centru města, je skvělou volbou hotel Wyndham Wroclaw Old Town. Tento čtyřhvězdičkový hotel nabízí elegantní pokoje a panoramatický výhled na město.

Kdo upřednostňuje pobyt v srdci historického Starého Města, může zvážit rezervaci pokoje v hotelu Haston se stylovými pokoji a útulnou atmosférou. V rámci modernějšího ubytování Wroclaw jsou ideální Apartamenty Sky Tower. Prostorné a dobře vybavené apartmány poskytnou nádherný výhled na panorama města.

Cestovatelé, kteří si uvědomují svůj rozpočet, mohou využít hostely jako Vice City Hostel a Fitness Hostel, které nabízejí čisté a pohodlné ubytování za přijatelné ceny. Další skvělou volbou je hostel The Bridge Wroclaw v historické budově nedaleko řeky Odry s pokoji za výhodné ceny.

Městská doprava ve Wroclawi

Autobusy a tramvaje jsou ve Vratislavi hlavními druhy veřejné dopravy a představují pohodlný způsob dopravy po městě. Aplikace Jakdojade je užitečným nástrojem pro vyhledání nejlepších autobusových a tramvajových spojů ve Vratislavi.

Aplikace je k dispozici v angličtině, což turistům usnadňuje její používání. Poskytuje informace o jízdních řádech autobusů a tramvají, a o nejlepších trasách, kterými se lze dostat do svého cíle.

Pokud jde o nákup jízdenek na autobusy a tramvaje ve Vratislavi, je třeba mít na paměti několik věcí. Jízdenky lze zakoupit v kioscích nebo automatech umístěných před tramvajovými zastávkami. Není jich však mnoho, takže je lepší plánovat dopředu a zakoupit si jízdenku s předstihem.

Jízdenky nelze koupit u řidiče, ani v autobusech či tramvajích nejsou klasické automaty na jízdenky. Místo toho je možné jízdenky zakoupit pouze pomocí bezkontaktní platby v tramvaji nebo autobusu. V Polsku existuje bezplatná karta N26, kterou lze platit za veřejnou dopravu a která využívá denní směnný kurz, takže je pro turisty výhodná.

Pro nákup tramvajenky se doporučuje použít aplikace Jakdojade nebo UrbanCard. Jednotlivé jízdenky vyžadují zadání čísla vozu, což může být nepříjemné, takže kdo plánuje během pobytu ve Vratislavi často využívat veřejnou dopravu, je výhodnější zakoupit si týdenní jízdenky.

Kromě toho jsou k dispozici bezplatné jízdy pro osoby starší 65 let a osoby, které nejsou polskými občany. Jim stačí předložit průkaz totožnosti. Děti do 7 let mohou jezdit zdarma a v určité dny v roce mohou jezdit zdarma i ostatní.

Kromě veřejné dopravy jsou ve Vratislavi k dispozici taxíky a služby spolujízdy, jako je Bolt nebo Uber. Skvělou možností ekologické dopravy jsou kola Citybikes a pohodlnou dopravu po městě zajišťují elektronické koloběžky.

Ve Vratislavi jsou oblíbené i služby sdílení automobilů, které návštěvníkům usnadňují poznávání města vlastním tempem. Další možností je jít pěšky a objevovat ukryté skvosty města.

Vánoční trhy ve Wroclawi jsou velmi oblíbené.

Kdy navštívit Wroclaw?

Jednou z nejlepších věcí na Wroclawi (Vratislavi) je, že ji lze navštívit v každém ročním období, přičemž každé z nich nabízí vlastní soubor atrakcí a aktivit. V zimě se mohou návštěvníci ponořit do sváteční atmosféry na wroclawských vánočních trzích, které jsou proslulé tradičními řemesly a chutný jídlem.

V jarních a letních měsících Vratislav skutečně ožívá díky krásným parkům, úžasným panoramatům a zahradám. Jedním z vrcholů letní návštěvy je prohlídka úchvatné Japonské zahrady, klidné oázy v srdci města, která je ideální pro nenáročnou procházku nebo klidnou chvíli rozjímání.

Dalším unikátem Vratislavi jsou stovky soch trpaslíků, které jsou rozeseté po celém městě. Tyto rozmarné a okouzlující figurky dodávají prohlídce Vratislavi hravý prvek, protože návštěvníci se mohou vydat na lov trpaslíků, aby jich našli co nejvíce.

Wroclaw – mapa

Jedním z nejjednodušších způsobů, jak získat mapu Vratislavi, je jednoduše si ji vytisknout z internetu. Existuje mnoho webových stránek, které nabízejí wroclawskou mapu k vytisknutí. Tyto mapy obvykle obsahují všechny hlavní ulice, pamětihodnosti a turistické zajímavosti ve městě, což usnadní plánování trasy.

Další možností, jak získat wroclawskou mapu, je vyzvednout si ji v místním turistickém informačním centru nebo v hotelu. Mnoho vratislavských hotelů nabízí svým hostům mapy zdarma, což může být výhodná možnost, pokud při prohlídce města turisté dávají přednost fyzické wroclawské mapě v ruce.

Interaktivnější varianta je k dispozici v aplikacích pro chytré telefony s podrobnou mapou Vratislavi. Tyto aplikace často obsahují funkci GPS, která usnadňuje navigaci po městě a hledání cesty k oblíbeným wroclawským památkám a zajímavostem.

Wroclaw je krásná v každém ročním období.

Wroclawské památky

Mezi nejzajímavější wroclawské památky patří malebné Tržní náměstí, které je jedním z největších v Evropě a je obklopeno krásnými historickými budovami.

Další památkou je ikonická vratislavská katedrála s působivou gotickou architekturou. Oblíbeným místem je Univerzita Wroclaw a slavné sochy trpaslíků, které se nacházejí po celém městě.

Wroclaw vánoční trhy na náměstí Rynek

Jedním z míst, které musí ve Vratislavi každý navštívit, je zmíněné tržní náměstí Rynek v centru starého města. Náměstí ožívá v době Vánoc tradičními wroclawskými vánočními trhy, vůní vánočního koření a teplem svařeného vína. Sváteční atmosféra návštěvníky jistě naladí na sváteční notu. Dalším místem, kde jsou nádherné vánoční trhy, je Vídeň.

Katedrála svaté Máří Magdalény

Další pozoruhodnou památkou ve Vratislavi je katedrála svaté Máří Magdalény. Tato úchvatná katedrála z červených cihel je díky své složité architektuře a jedinečným prvkům nepřehlédnutelná. Jedním z nejzajímavějších aspektů katedrály je Čarodějnický most, který spojuje dvě věže a dodává stavbě nádech tajemna.

Sošky trpaslíků po celém městě

Při toulkách ulicemi Vratislavi si lze všimnout stovek soch trpaslíků, které jsou rozesety po celém městě. Tyto roztomilé postavičky jsou historickým symbolem odporu proti bývalému režimu a staly se oblíbenou součástí vratislavské identity. S vyhledáním těchto soch může pomoci mapa v mobilním telefonu.

Po celém městě jsou rozmístěny sošky trpaslíků.

Tumský most

Romantickou chvilku zajistí procházka po Tumském mostě, který se od 19. století klene přes řeku Odru. Turisté zde najdou visací zámky lásky připevněné k mostu, které symbolizují věčné pouto mezi páry. Je to oblíbené místo pro páry, které přidávají do sbírky svůj vlastní zámek.

Ostrow Tumski

Mezi nejstarší části Wroclawi patří Ostrow Tumski neboli Katedrální ostrov. V této historické oblasti se nachází katedrála sv. Jana Křtitele, známá jako vratislavská katedrála. Katedrála je úchvatnou ukázkou gotické architektury a nachází se v ní nejvíce vitráží v celém Polsku.

Ostrov je obzvláště kouzelný v noci, kdy je osvětlen a vyzařuje mystickou atmosféru. Kromě toho se na Ostrowu Tumski nachází i botanická zahrada, která poskytuje klidný únik z ruchu města.

Univerzita Wroclaw

Dalším nezbytným cílem k navštívení je Univerzita Wroclaw, jedna z nejstarších univerzit v Polsku. Je centrem vzdělání a výzkumu, a může se pochlubit nádhernou zmíněnou botanickou zahradou, která je jako stvořená k poklidné procházce.

ZOO Wroclaw

Nedaleko si návštěvníci mohou prohlédnout vratislavskou zoologickou zahradu, která je domovem nejrůznějších zvířat a pyšní se největším akváriem v Polsku. ZOO Wroclaw je zábavným a vzdělávacím místem pro návštěvníky všech věkových kategorií, neboť se zde nachází mnoho sekcí věnovaných různým druhům zvířat.

Vratislavská radnice

Pro zájemce o historii a architekturu je povinná návštěva vratislavské radnice. Tato impozantní budova je pozoruhodná svou úžasnou fasádou a složitými detaily. Poblíž se nachází Vratislavská multimediální fontána, která je pastvou pro smysly díky oslnivé světelné a vodní show. Fontána je dočasně uzavřena, aktuální informace lze najít na webových stránkách města.

Tumský most patří mezi nejromantičtější místa ve Wroclawi.

Národní muzeum ve Vratislavi

Milovníci umění ocení návštěvu Národního muzea ve Vratislavi, kde se nachází rozsáhlá sbírka polského umění a artefaktů. Muzeum je pokladnicí kulturního dědictví a nabízí fascinující pohled do historie země. Návštěvu muzea lze pojmout jako arteterapii.

Japonská zahrada

Kdo chce poznat východní kulturu, musí navštívit Japonskou zahradu ve Vratislavi. Tato oáza klidu je ideálním místem k odpočinku a úniku od velkoměsta. Zahrada se vyznačuje tradiční japonskou krajinou a architekturou a poskytuje klidný prostor pro rozjímání a meditaci.

Aquapark Wroclaw

Jednou z nejoblíbenějších atrakcí ve Vratislavi je Aquapark Wroclaw. Tento obrovský vodní park je ideální pro ty, kteří se chtějí zchladit a užít si trochu zábavy. Aquapark Wroclaw s mnoha bazény, skluzavkami a hřišti je skvělým místem pro rodiny s dětmi i pro milovníky vzrušení.

Dostihy Wroclaw

Dostihy Wroclaw jsou jako stvořené pro ty, kteří dávají přednost jinému druhu vzrušení. Je to vzrušující událost, která přitahuje davy lidí z celého města. Ať už jsou návštěvníci zkušení sázkaři, nebo jen hledají zábavu na celý den, dostihy Wroclaw jsou zážitkem, na který jen tak nezapomenou.

IKEA Wroclaw

A samozřejmě žádný výlet do Vratislavi by nebyl úplný bez návštěvy IKEA Wroclaw. Tento švédský nábytkářský gigant musí navštívit každý, kdo si chce vylepšit svůj domov stylovým a cenově dostupným nábytkem a bytovými dekoracemi.

Ať už hledají novou pohovku, kuchyňské nádobí, nebo třeba jen švédské masové kuličky, v IKEA Wroclaw najdou vše, co potřebují.

IKEA je kromě nábytku známá chutnými masovými kuličkami.

Wroclaw a okolí

Co se týče Wroclawi a v okolí, v blízkosti tohoto města se nachází několik krásných a zajímavých míst. Podobně jako české hrady a zámky je úchvatný i zámek Ksiaz, který se nachází v Ksiazském krajinném parku v polském Slezsku. Tento úchvatný hrad je jedním z největších v Polsku a je známý svou bohatou historií a krásnou architekturou.

Dalším místem blízko Vratislavi je kostel Míru ve Svídnici, který je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Tento jedinečný kostel je skutečným architektonickým mistrovským dílem s úžasným interiérem a působivou barokní architekturou.

Pokud má někdo zájem o poznávání dalších historických měst, doporučuje se výlet do Toruně. Toto město je známé svým zachovalým starým městem a působivou architekturou, včetně ohromující Toruňské katedrály a radnice. Kdo dává přednost moři, určitě by se měl vydat do Kolobřehu.

Pro milovníky přírody je skvělým způsobem, jak prozkoumat úchvatné scenérie regionu, pěší túra v Bardo – Klodzku. Toto údolí je známé svou malebnou krajinou, půvabnými vesničkami a turistickými stezkami.

Výlet do Vratislavi je nutností pro každého, kdo chce poznat město s bohatou historií, kulturou a přírodními krásami. V tomto okouzlujícím městě si každý najde něco pro sebe, od historického centra města přes ZOO Wroclaw až po Wroclaw a okolí. Před odjezdem je dobré zařídit cestovní pojištění a Wroclawskou mapu, aby turisté našli všechny krásy města.

© 2024 MZ.cz | Nakódoval Leoš Lang