Vídeň – co navštívit, památky, ubytování

Vídeň

Vídeň, hlavní město Rakouska, je místem s bohatou historií, kulturou a krásou. Má dlouhou a bohatou minulost a stopy císařské a královské historie jsou stále patrné v jeho úžasné architektuře a velkolepých palácích.


Tento článek se zabývá výletem do Vídně, včetně:

  • ubytování ve Vídni
  • dopravy ve Vídni
  • co navštívit ve Vídni
  • které vídeňské památky rozhodně nevynechat
  • vídeňských zajímavostí

Kdo neví, kam na víkend ve dvou, nebo plánuje rodinný výlet, Vídeň je skvělou volbou pro obě varianty, jako kam na výlet autem nebo kam na výlet vlakem z Brna. Kromě auta a vlaku lze do Vídně i letět letadlem. Další článek se zabývá výběrem správného kufru do letadla, který lze pořídit např. na IKEA e-shopu.

Cesta na Island by mohla být zajímavou volbou pro milovníky nezapomenutelných zážitků.

Hudba a gastronomie ve Vídni

Vídeň je známá svou prvotřídní hudební scénou, kde se po celý rok konají koncerty, opery a balety. Vídeňská státní opera je jedním z nejprestižnějších operních domů na světě, který je známý svými úžasnými představeními a talentovanými hudebníky. Ve městě je živá scéna klasické hudby, kde pravidelně vystupují četné orchestry a komorní soubory.

Kromě kulturních památek je Vídeň kulinářským rájem s prosperující gastronomickou scénou, která kombinuje tradiční rakouskou kuchyni s moderními vlivy. Návštěvníci si mohou pochutnat na vydatných pokrmech, jako je řízek nebo štrúdl, a ochutnat vynikající zákusky a dorty v městských kavárnách.

Vídeň – zajímavosti

Jak již bylo zmíněno, Vídeň je město s bohatou historií a kulturou. Je známá jako město hudby, protože byla domovem mnoha slavných skladatelů, například Mozarta, Beethovena a Strausse. Město je domovem Vídeňské filharmonie a Vídeňské státní opery, které jsou světoznámé.

Vídeň je proslulá svou kávovou kulturou – po celém městě se nachází více než 800 kaváren. Tyto tradiční vídeňské kavárny jsou oblíbenou součástí společenské struktury města, kde se místní obyvatelé i turisté scházejí, aby si vychutnali šálek kávy a kousek Sacher-Torte, klasického vídeňského čokoládového dortu.

Město je známé i svou úchvatnou architekturou s mnoha krásnými budovami pocházejícími z dob habsburské dynastie. Zámek Schönbrunn, palác Belvedere a katedrála svatého Štěpána jsou jen některé z architektonických divů, které se ve Vídni nacházejí.

Ve Vídni se nachází nejstarší zoologická zahrada na světě, Tiergarten Schönbrunn, která je otevřena od roku 1752. V zoo žije více než 700 druhů zvířat a je oblíbeným cílem návštěvníků všech věkových kategorií.

Další vídeňskou zajímavostí je oblíbený park Prater s ikonickým obřím ruským kolem, z něhož je nádherný výhled na město.

Kdy navštívit Vídeň?

Nejlepší dobou pro návštěvu Vídně jsou jarní a letní měsíce, kdy je mírné počasí a město ožívá venkovními akcemi a festivaly. Kouzelným obdobím pro návštěvu je i období Vánoc, kdy město zdobí slavnostní světla a trhy s tradičními svátečními pochoutkami. Mezi další oblíbené vánoční trhy patří wroclawské vánoční trhy.

Zámek Schönbrunn patří mezi oblíbená místa ve Vídni.

Výlet do Vídně

Výlet do Vídně je splněným snem mnoha cestovatelů. Rakouské hlavní město je proslulé svou úchvatnou architekturou, bohatou historií a živou kulturní scénou. Vídeň nabízí pro každého něco – od prohlídky císařských paláců až po posezení v proslulé městské kavárně.

Ubytování ve Vídni

Skvělou volbou je hotel Motto v módní čtvrti Neubau, známou svými módními kavárnami a butiky. Hotel Motto nabízí elegantní pokoje s moderním vybavením a výhledem na město.

Další cenově výhodnou možností je Space Home Hostel. Tento hostel nabízí ubytování ve společných pokojích se sdílenými koupelnami a společnou kuchyní a obývacím pokojem. Hostel Space Home se nachází v živé čtvrti Leopoldstadt a je skvělým místem, kde se seznámit s dalšími cestovateli a poznat Vídeň s omezeným rozpočtem.

Kdo chce ve Vídni strávit zábavný a nepředvídatelný pobyt, skvělou volbou je Superbude Wien Prater. Tento designový hotel nabízí barevné, moderní pokoje a společnou kuchyň a společenskou místnost.

Hotel Superbude Wien Prater se nachází v blízkosti zábavního parku Prater a je skvělou volbou pro ty, kteří hledají jedinečný a vzrušující pobyt ve Vídni.

Vídeň je možné procházet pěšky, jet metrem nebo se svézt kočárem s koňmi.

Ubytování ve Vídni – centrum

Co se týče ubytování ve vídeňském centru, je na výběr z mnoha možností. Pro ty, kteří hledají luxus, je nejlepší volbou hotel Steigenberger Herrenhof. Tento elegantní hotel se nachází ve vídeňském centru, jen pár kroků od památek, jako je katedrála svatého Štěpána a palác Hofburg.

Vídeň, jako velké a rozmanité město, nabízí širokou škálu bydlení, včetně mezonetových bytů. Tyto byty se často nacházejí jak v historických budovách v centru města, tak v moderních rezidenčních komplexech v různých částech Vídně.

Metro ve Vídni

Při poznávání Vídně je klíčová doprava. Město má efektivní systém veřejné dopravy, který zahrnuje tramvaje, autobusy a metro ve Vídni. Pro návštěvníky, kteří se chtějí pohybovat snadno a efektivně, může být skvělou volbou zakoupení karty Vienna City Card.

Tato karta nabízí neomezené cestování metrem ve Vídni po určitý časový limit. Vienna City Card navíc poskytuje slevy do muzeí, restaurací a dalších atrakcí, včetně Prateru.

Dalším oblíbeným způsobem poznávání Vídně je jízda na kole. Město má dobře rozvinutou síť cyklostezek, takže je snadné šlapat do pedálů a prohlížet památky. Ve městě se navíc nachází řada půjčoven kol, takže si turisté mohou pohodlně vypůjčit kolo.

Mapa metra Vídeň

Návštěvníci metropole si mohou na adrese www.mapa-metra.cz/viden prohlédnout mapu metra Vídeň s českými vysvětlivkami. Tento praktický nástroj poskytuje názorného průvodce s různými možnostmi veřejné dopravy ve městě a usnadňuje plánování cesty předem.

Pro ty, kteří dávají přednost tomu, aby měli všechny informace o cestování na jednom místě, je ideálním řešením mobilní aplikace WienMobil. Tato aplikace zobrazí mapu metra Vídeň a navíc umožní naplánovat cestu veřejnou dopravou, pěšky, na kole nebo dokonce autem.

Lze si vybrat z více možností v závislosti na osobních preferencích a časovém rozvrhu. Díky informacím o trasách, jízdních řádech a tarifech zbaví WienMobil návštěvníky stresu z navigace vídeňskou veřejnou dopravou.

Vídeňská opera je skvělým kulturním zážitkem.

Vídeňské památky

Jednou z památek, které je ve Vídni nezbytné navštívit, je Stephansdom neboli katedrála sv. Štěpána. Tento ikonický kostel se zdobnou gotickou architekturou a vysokými věžemi je mistrovským dílem a symbolem města.

Dalším místem je Hofburg, bývalý císařský palác habsburské dynastie. Tento rozlehlý komplex zahrnuje císařské apartmány, Španělskou jízdárnu a muzeum Sisi, věnované císařovně Alžbětě.

Za návštěvu stojí habsburská hrobka, která se nachází v nedalekém kostele Kapuzinerkirche a která je pro svůj velkolepý design a historický význam velmi cenná.

Milovníci umění ocení zámek Belvedere, kde se nachází prvotřídní sbírka rakouského umění včetně děl Gustava Klimta a Egona Schieleho. V dalším vídeňském muzeu Albertina se nachází rozmanitá sbírka grafiky, kreseb a fotografií od mistrů jako Picasso, Monet a Dürer.

Žádný výlet do Vídně by nebyl úplný bez návštěvy zámku Schönbrunn, bývalého letního sídla Habsburků. Tento honosný palác a jeho svěží zahrady jsou zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO a nabízejí pohled na okázalý životní styl císařské rodiny.

Co navštívit ve Vídni – kultura a umění

Kdo přemýšlí, co navštívit ve Vídni v rámci kultury, určitě by měl zajít na představení ve Vídeňské státní opeře, která patří k předním světovým operním domům. Za návštěvu stojí i vídeňská radnice a divadlo Burgtheater s úchvatnou architekturou a bohatou historií.

Nakonec je tu barevný a svérázný Hundertwasserhaus, poutavý bytový komplex navržený umělcem a architektem Friedensreichem Hundertwasserem. Jeho netradiční design a zářivé barvy z něj činí jedinečnou a nezapomenutelnou vídeňskou památku.

Vídeň s dětmi

Vídeň je město známé svou bohatou historií, úchvatnou architekturou a kulturními památkami. Kromě toho nabízí i spoustu aktivit pro rodiny cestující do Vídně s dětmi. Od krásných parků až po interaktivní akvária – Vídeň nabízí něco, co si užijí děti i dospělí.

Co dělat ve Vídni – rodinný výlet

Jednou z nutností, které při výletu do Vídně s dětmi navštívit, je Městský park v blízkosti katedrály svatého Štěpána. Tento park je oblíbený mezi místními obyvateli i turisty díky své svěží zeleni, barevným květinovým záhonům a půvabným cestičkám, které jsou ideální pro nenáročné procházky.

Děti si v parku užijí běhání, hraní na dětských hřištích a dokonce i jízdu na historickém kolotoči. Lidé si s sebou mohou vzít oběd na piknik a vychutnat si ho na travnatých plochách, nebo se zastavit v některé z kaváren v parku. Piknik nebo jen procházka parkem je skvělým tipem, co dělat ve Vídni.

Mořský svět Vídeň

Za jedinečným a poučným zážitkem se rodiny mohou vydat do mořského světa Vídeň zvaného Haus des Meeres Aqua Terra. Toto akvárium je domovem rozmanitých mořských živočichů, včetně žraloků, mořských želv, korálů a barevných ryb.

Děti budou fascinovány, když budou pozorovat, jak tito tvorové plavou v různých nádržích a expozicích. Kromě podmořského světa se zde nachází tropický dům s exotickými ptáky, hravými opicemi a dokonce i krokodýlí park.

Je to skvělý způsob, jak se děti v zábavném a interaktivním prostředí seznámí s různými živočišnými druhy a jejich životním prostředím.

Park Prater nabízí spoustu atrakcí.

Vídeňský Prater

Po prozkoumání mořského světa Vídeň nabídne návštěvu Prater Parku, kde si lze užít den plný zábavy a dobrodružství. V tomto kultovním parku se nachází řada atrakcí včetně obřího ruského kola, horských drah, autíček a dalších.

Děti si jistě zamilují jízdu na kolotoči, hraní her v herně a mlsání sladkých dobrot, jako je cukrová vata a popcorn. Návštěvníci se mohou svézt miniaturním vláčkem Liliputbahn, který je proveze po parku.

Kam na víkend ve dvou – víkend ve Vídni

Kromě kulturních zajímavostí má Vídeň zvláštní kouzlo i pro romantiky. Vídeň je ideálním místem, kam na víkend ve dvou – od velkoleposti klasických paláců až po intimní prostředí skrytých zahrad.

Pro ty, kteří si chtějí dopřát během víkendu ve Vídni skutečně luxusní kulinářský zážitek, je návštěva restaurace Steirereck am Stadtpark nutností. Tato restaurace oceněná michelinskou hvězdičkou se nachází v srdci vídeňského Stadtparku a nabízí vytříbené a elegantní kulinářské zážitky.

Menu v restauraci Steirereck am Stadtpark představuje to nejlepší z rakouské kuchyně s důrazem na sezónní suroviny z místních zdrojů. Strávníci se mohou těšit na vynikající pokrmy připravené s precizností a zručností, díky čemuž se jedná o skutečně nezapomenutelný kulinářský zážitek.

Ve Vídni se nachází řada skrytých zahrad ve vnitroblocích, které nabízejí klidný únik z ruchu velkoměsta. Jedním z takových skvostů je Amerlingbeisl, okouzlující zahrada ve vnitrobloku v srdci módního sedmého vídeňského obvodu. Zahrada je oblíbeným místem pro místní obyvatele i turisty a nabízí pohodovou atmosféru a vynikající jídlo a nápoje. Je tak další nutností během víkendu ve Vídni.

Vídeňský průvodce

Naštěstí je k dispozici spousta zdrojů, které pomohou s orientací v rakouském hlavním městě. Vídeňské průvodce a mapy jsou k dispozici na internetu, v knihkupectvích a ve specializovaných obchodech po celém městě. Obvykle obsahují podrobnou mapu města a někdy i mapu metra, která pomůže se efektivně pohybovat.

Kromě klasických památek se Vídni nachází i architektonické skvosty.

Vídeňské památky s průvodcem

Jedním z nejlepších způsobů, jak poznat Vídeň, je zúčastnit se prohlídky města s průvodcem. Vedou je znalí místní obyvatelé, kteří poskytnou informace o historii a kultuře města a doporučí nejlepší místa k návštěvě a jídlu. Prohlídky města Vídeň průvodci nabízí v různých jazycích a mohou být přizpůsobeny osobním zájmům.

Ti, kteří dávají přednost vlastnímu poznávání Vídně, by měli mít podrobnou mapu města. Mnohé z nich obsahují klíčové památky a zajímavosti pro snazší plánování trasy a orientaci v ulicích. Některé mapy zvýrazňují trasy veřejné dopravy, což může být užitečné pro rychlou a efektivní dopravu.

Vindobona

Kdo cestuje do Vídně z České republiky, může využít vlak do Vídně Vindobona. Vindobona bylo starověké římské město na území dnešní Vídně a dnes se tento název používá pro státní vlak, který jezdí mezi oběma zeměmi.

Vlak Vindobona nabízí pohodlnou a malebnou cestu, která cestujícím umožní odpočívat a užívat si krásné přírody při cestě do Vídně.

Výlet do Vídně lze věnovat jako vánoční dárek jako symbol lásky a přátelství. Kdo na návštěvu Vídně spoří, může si přečíst, jak najít brigádu, jaké jsou online brigády pro studenty a jaké výhody má pracovna v obýváku.

© 2024 MZ.cz | Nakódoval Leoš Lang