Firmy, které nás jako studenty nechají pracovat z domova

Pro toho, kdo něco podobného dosud nevyzkoušel a zná třeba praxi home office pouze s doslechu, vypadá všechno kolem práce z domova jako přivýdělek snů. No není to tak? Pracujeme z postele, uděláme kolik se nám chce a nikdo nás nebude popohánět a kontrolovat. Takže vlastně i za minimum času budeme neuvěřitelně produktivní, jelikož přece nejsme žádní hlupáci a práce nám půjde od ruky jako blesk. Tím pádem je třeba jen vymyslet, co uděláme s tím neskutečným balíkem peněz, který na nás už vlastně čeká. Opravdu si to chceme vyzkoušet a zvládneme na první pohled snadný úkol na jedničku? Fakt to takhle funguje? Tak jen do toho, nabídek se všude kolem spousta!

První a druhý pohled na nabídky home office zaměstnání

Hledat nabídky pro práci ve formě home office bude asi nejsnadnější prostřednictvím internetu. Prostřednictvím e-mailu a telefonu si většinou dokážeme vyjednat a upřesnit podmínky práce, chce to ale už mít nějaké zkušenosti s podobnou prací. U některých nabídek to bez osobního jednání nejde, přece však nějaký ten rozhovor s budoucím „šéfem“ dokážeme zvládnout, ne? Když sami začneme nabízet své schopnosti a hledat někoho, kdo by je vhodným způsobem chtěl využít, kromě některých bodů ve scénáři se oproti výše uvedenému moc nemění.

Obsah nabídky je třeba prozkoumat velice pečlivě, někdy se totiž v ní ukrývá háček. Jakmile jsme vyzváni k zaslání registračního, základního, manipulačního nebo jinak podobně nazvaného poplatku na účet, dejme si pozor! Může se totiž jednat o zavedenou techniku, která spočívá ve vylákání malých částek s tím, že napálení a poškození důvěřivci vše hodí za hlavu. Pozor také na podezřele vysoké nabídky, nabídky bez uvedení názvu společnosti, IČ a dalších náležitostí. Nedostatek zájmu o informace ohledně případného pracovníka (tedy o nás) také smrdí.

Co budeme dělat?

Charakter práce z domova může být velmi rozmanitý, proto vybírejme mezi těmi, které nám připadají vhodné a zajímavé. Může se jednat o kancelářskou a administrativní práci, ovšem pozor na to, abychom se nedostali do pozice, kdy z nás nakonec chtějí udělat „obíhače“ s nabídkou kosmetiky! Někdo pohrdá nabídkami manuální práce doma (kompletace, skládání a podobně), považuje ji pohrdavě za činnost pro penzisty, avšak jiný si během studia dokáže právě takovou nenáročnou prací při studiu psychicky odpočinout, „vyčistit hlavu od přemýšlení“ a ještě slušně přivydělat. Výběr oboru a náplně práce je pouze na nás, vyslechnout si zkušenosti a doporučení přátel, kteří již mají něco podobného za sebou, bývá k nezaplacení. Velkou výhodu při hledání práce ve formě home office mají programátoři, grafici, copywriteři a další lidi motající se kolem webu.

Jaké jsou nejčastější nabídky práce z domova?

  • Sales manager
  • Copywriter
  • Operátor call centra (telesales agent)
  • Programátor PHP
  • Tester webových aplikací
  • Překladatel
  • Virtuální asistenka

Výhody práce doma

Podívejme se nejprve na výhody a přednosti takové domácí práce, kterou můžeme ve svém volném čase dělat doma, aniž by kolidovala s naším studijním plánem a negativně ovlivňovala výsledky ve škole. Flexibilní pracovní doba je svůdná a lákavá, budeme pracovat, když na to bude nálada, chuť a čas… jenže v tom může být velký kámen úrazu.

Pokud si opravdu nedokážeme poručit a ještě lépe naplánovat čas na práci, nebude to trvat dlouho a dočkáme se prvního maléru. Narychlo a na poslední chvíli většinou neodvedeme práci bez chyb, což zadavatele pochopitelně rozladí, zopakovat to několikrát znamená konec vzájemné spolupráce.

Vyděláme si nějaké peníze, to pro studenta nebo studentku vždycky znamená důvod k radosti, navíc pocit z toho, že jsme finanční prostředky získali coby ohodnocení své práce, přinese pro mnohé i hřejivý pocit z toho, jak jsme dobří (i když tohle skoro nikdo nahlas nepřizná). Mezi studiem a občas trochu nezřízeným studentským životem se především psychicky odreagujeme novou a zajímavou činností. Naučíme se nějakou práci, což se nám může později hodit, dokážeme si i zorganizovat čas tak, abychom splnili, co jsme si předsevzali. To sice zní strašně mentorsky, ale fakt to občas v životě je potřeba. Ušetříme také čas i peníze za dojíždění na pracoviště.

Ani negativní aspekty nemůžeme přehlížet

Zadavatel nám sice nebude celý den stát za zády a dýchat na krk, ovšem dodržení termínů i kvality bude jistě nekompromisně vyžadovat, takže určitý stres (především pro ty, kteří si zvykli všechno odkládat na později) tu vznikne raz dva. Máme-li vlastní bydlení a klid, zvládneme práci tohoto typu v pohodě, spolubydlícímu na ubytovně nebo ve studentském podnájmu ale můžeme i značně komplikovat život. Nějaké náklady na energii, vybavení a další režii bychom si měli umět započítat do ohodnocení, aby se nám práce doma přece jen trochu vyplatila.

Bez kolize se zákonem

Forma smlouvy by měla vypovídat o charakteru a rozsahu požadované práce, jasně a stručně formulovat práva i povinnosti a závazky obou zúčastněných stran. Definovat by měla i výši finanční odměny. Pokud by příjem byl vysoký, pozor na to, aby ho nebylo třeba odpovídajícím způsobem zdanit. Ale to asi u nás studentů zřejmě nebude tak horké, co?

© 2024 MZ.cz | Nakódoval Leoš Lang