Těhotenská kalkulačka – datum oplodnění, kluk nebo holka

Jen málo věcí se vyrovná tomu, když si žena udělá těhotenský test a přečte si pozitivní výsledek. Jakmile zpracuje zprávu, že se stane maminkou, její myšlenky se přirozeně zaměří na plánování a jedna z prvních otázek bude bezpochyby: Kdy mám termín porodu? Bude to kluk nebo holka? S určením data pomůže těhotenská kalkulačka.

Co je to datum porodu? Plod se v děloze plně vyvíjí přibližně 38 týdnů (266 dní). Datum porodu je den, kdy se na základě tohoto 38týdenního procesu těhotenství očekává narození miminka.

Poskytovatelé zdravotní péče považují těhotenství za plně ukončené kdekoliv mezi 37. a 42. týdnem. Děti se mohou narodit kdykoliv a při určování toho, kdy začne žena rodit a kdy dítě skutečně přijde na svět, hraje roli mnoho faktorů.

Je sice pravda, že většina těhotenství trvá 40 týdnů, ovšem ve hře jsou i další faktory, které určí přesné datum porodu. Většina nastávajících maminek si neuvědomuje, že do prvních dvou týdnů těhotenství se počítá menstruace i ovulace. Mnohé si své těhotenství uvědomí až po prvním vynechání periody, a to už mohou být až v pátém týdnu gravidity.

To znamená, že pouhým odhadem devíti měsíců ode dne, kdy si žena udělá těhotenský test, datum porodu nevypočítá, a dokonce ani tím, že tu a tam zohlední několik týdnů ovulace. Jakmile si těhotná žena vypočte datum porodu, může si udělat lepší představu o tom, kdy může očekávat svého potomka – a začít podle toho plánovat.

Pokud tak ještě neučinila, jedním z prvních kroků, které by měla udělat, je naplánovat si schůzku s lékařem, který může potvrdit těhotenství pomocí krevních testů a doprovodného lékařského vyšetření a také pomůže stanovit datum porodu.

Na každé následující schůzce předporodní péče doktor ženu vyšetří, aby zjistil velikost její dělohy a sledoval vývoj miminka. Součástí těchto prohlídek bývají vzrušující milníky těhotenství, jako je první poslech tlukotu srdce plodu a prohlídka miminka pomocí ultrazvuku. V průběhu prohlídky může být v závislosti na zjištěných skutečnostech termín porodu upraven.

Pokud žena nedokáže přesně určit, v jaké fázi ovulačního cyklu se nacházela v době oplodnění, je těžké zjistit, jak daleko je a kdy přesně se setká se svým miminkem. Naštěstí může pomoci těhotenská kalkulačka online.

Snažíte se otěhotnět? Aby se vaše početí co nejdříve podařilo, zjistěte, kdy máte plodné a neplodné dny.

Pokud ženu na začátku těhotenství trápí např. silné bolesti v podbřišku, tlak v pánvi a další, může se jednat o příznaky mimoděložního těhotenství. V tomto případě, navštivte co nejdříve svého lékaře. Stejně tak je dobré vědět, jaké jsou úplně první příznaky těhotenství.

Těhotenská kalkulačka online

Těhotenská kalkulačka je nástroj, který se používá k odhadu termínu porodu na základě data poslední menstruace ženy.

Pomocí data poslední menstruace i délky pravidelného cyklu nebo přesného data početí těhotenská kalkulačka rychle vypočítá odhadované datum porodu a přizpůsobí ho podle toho pro delší, kratší i průměrnou délku cyklu. Každé těhotenství je ovšem jedinečné a výsledek bude spíše odhadem než pevným datem.

Zde je základní postup, jak těhotenská kalkulačka online obvykle funguje:

  1. Zadání prvního dne poslední menstruace: Žena zadá do kalkulačky datum, kdy začala její poslední menstruace. Toto je důležité, protože je to obvykle první den 28denního menstruačního cyklu.
  2. Určení délky menstruačního cyklu: Mnoho žen má cyklus trvající 28 dní, ovšem jednotlivé cykly se mohou každý měsíc lišit. Některé kalkulačky umožňují zadat délku průměrného menstruačního cyklu.
  3. Výpočet data porodu: Kalkulačka vezme první den poslední menstruace a přidá k němu průměrnou délku menstruačního cyklu (nebo délku zadanou uživatelkou) a tak odhadne přibližné datum porodu.

Tento způsob výpočtu je zjednodušený a používá se spíše pro orientační účely. Skutečné datum porodu může být ovlivněno různými faktory, a proto lékaři obvykle používají ultrazvukové vyšetření pro přesnější stanovení termínu. Navíc, těhotenská kalkulačka nemusí být přesná pro ženy s nepravidelným menstruačním cyklem. Stejně tak je tomu i u plodné a neplodné dny – kalkulačky.

Těhotenská kalkulačka dle početí

Kalkulačka termínu porodu pomůže odhadnout, kdy se dítě narodí. Výpočtem data porodu získá rodič představu o přibližném datu narození miminka. Datum porodu je však pouze odhad. Jen velmi málo dětí se skutečně narodí v den, kdy měly určený termín porodu.

Těhotenská kalkulačka dle početí funguje zejména na základě zadání data, kdy došlo k nechráněnému pohlavnímu styku.

Termín porodu lze vypočítat doma pomocí několika různých metod. Tyto metody však nejsou vždy přesné. Porodník či gynekolog zpravidla stanoví jiné datum porodu na základě velikosti plodu na ultrazvuku a data poslední menstruace. Svůj termín porodu lze vypočítat pomocí:

  • Datum poslední menstruace

Datum porodu si žena může vypočítat, pokud zná první den své poslední menstruace před otěhotněním. Datum porodu je 40 týdnů po dni, kdy začala poslední menstruace.

Tato metoda je dobrým způsobem, jak odhadnout, kdy se má miminko narodit, protože mnoho žen den, kdy začaly menstruovat, zná. Nemusí však být vždy přesná, zejména pokud má dotyčná nepravidelný menstruační cyklus nebo užívá antikoncepci.

  • Datum, kdy žena počala (otěhotněla)

Pokud žena zná přesný den, kdy otěhotněla, může tuto informaci použít k určení termínu porodu. Stačí počítat 38 týdnů dopředu ode dne, kdy otěhotněla. Tento den je datum porodu. S počítáním pomáhá těhotenská kalkulačka dle početí.

Tato metoda je přesná pouze v případě, že si je žena jistá dnem, kdy otěhotněla. Konkrétní den, kdy otěhotněla, může znát pouze v případě, že ví, kdy měla ovulaci. K ovulaci dochází, když vaječníky uvolní vajíčko. Obvykle ženy ovulují asi 14 dní po prvním dni menstruace. Svou ovulaci mohou sledovat pomocí:

  • měřením bazální tělesné teploty v době, kdy si myslí, že by mohla mít ovulaci
  • sledováním ovulačních příznaků, jako jsou ovulační bolesti a cervikální hlen
  • používáním pomůcek pro předpovídání ovulace na základě moči

Ovšem i když žena ví, kdy měla ovulaci, může být obtížné zjistit, kdy přesně došlo k otěhotnění. Spermie mohou žít ve vejcovodech (trubice, které přenášejí vajíčka do dělohy) až pět dní. Otěhotnět žena může jen asi 12 až 24 hodin kolem doby, kdy ovulovala. Pokud tedy měla ovulaci několik dní po pohlavním styku, mohla otěhotnět právě tehdy.

Těhotenská kalkulačka – datum oplodnění IVF

Pokud žena k otěhotnění podstoupila oplodnění in vitro (IVF), může k výpočtu data porodu použít datum transferu při IVF. Pokud lékař přenesl embrya pět dní po odběru vajíček, lze počítat 261 dní dopředu od data přenosu.

Pokud lékař přenesl embrya tři dny po odběru vajíček, lze počítat 263 dní dopředu a určit tak datum porodu. V den transferu zdravotník vypočítá datum porodu a tuto informaci ženě zpravidla sdělí. Opět platí, že s výpočtem může pomoci i těhotenská kalkulačka – datum oplodnění.

Proč je důležité vypočítat datum porodu?

Je důležité znát své datum porodu pro účely plánování – znalost očekávaného data porodu pomůže připravit se na přivítání miminka. Rodiče budou mít čas sbalit si věci do porodnice a pořídit si pomůcky, které pro miminko potřebují, například autosedačku. Pokud mají další děti, může odpočítávání dnů do příchodu miminka pomoci sourozencům připravit se na příchod nového člena rodiny.

Když žena ví, kdy má termín porodu, může si také zajistit vhodnou předporodní péči. To zahrnuje užívání vitamínů a absolvování prenatálních vyšetření ve správnou dobu těhotenství. Gynekolog také v průběhu těhotenství měří velikost a polohu plodu, aby se ujistil, že dítě správně roste.

Jak vypočítám datum porodu, když neznám datum své poslední menstruace?

Pokud těhotná nezná datum své poslední menstruace, měla by se poradit se svým gynekologem. Ten provede vyšetření, které bude pravděpodobně zahrnovat prenatální ultrazvuk, aby zjistil, v jakém stádiu těhotenství se žena nachází.

Může se datum termínu porodu změnit?

Termíny porodu jsou pouze odhadované. Lékaři považují těhotenství za plné po 37. týdnu. Je tedy možné, že své dítě žena porodí před nebo po termínu porodu.

Lékař může po ultrazvuku říci, že se termín porodu změnil. Někdy měření plodu ukáže, že žena není v těhotenství tak daleko, jak si myslela. Nebo pokud je plod větší, než se očekávalo, může gynekolog upravit termín porodu tak, aby byl o několik dní dříve. To vše je naprosto normální.

Těhotenská kalkulačka – kluk nebo holka

Těhotenské kalkulačky jsou nástroje navržené k odhadu termínu porodu na základě data poslední menstruace nebo délky menstruačního cyklu. Tyto kalkulačky obvykle neposkytují informace o pohlaví plodu. Pohlaví miminka lze obvykle určit pomocí ultrazvukového vyšetření nebo jiných specializovaných testů, které jsou prováděny během těhotenství.

Ultrazvukové vyšetření, obvykle prováděné kolem 18. až 22. týdne těhotenství, může poskytnout podrobné informace o vývoji plodu, včetně jeho pohlaví. Lékař může vizuálně identifikovat genitálie plodu a sdělit rodičům pohlaví, pokud si to přejí.

Existují také genetické testy, jako je například test NIPT (neinvazivní prenatální testování), který může odhalit pohlaví plodu. Tyto testy se obvykle provádějí kolem 10. týdne těhotenství, avšak jsou obvykle zaměřeny na genetické informace a odhalení vývojových vad plodu, jako je například Downův syndrom, a nejsou primárně určeny k určení pohlaví.

© 2024 MZ.cz | Nakódoval Leoš Lang