Second hand – tak trochu jiný sekáč v online prostředí

Nákup v second handu je v dnešní době stále populárnější volbou pro mnoho lidí. Nejen že je to ekologické a přispívá k udržitelnému životnímu stylu, ale přináší také mnoho dalších výhod, jako je cena nebo velká nabídka. Odkud se ale pojem second hand vzal? A jaké jsou ty nejoblíbenější?

V second handech se dají najít unikátní kousky, které nejsou k dostání v běžných obchodech. Mnoho lidí má rádo originální a netradiční věci a právě v second handu se můžete vyhnout být v oblečení jako ostatní. Kdo touží po nízkých cenách, jaké nabízí například eshopy Temu, Shein, Aliexpress nebo Trendyol, ale zároveň chtějí originalitu a nesouhlasí s trendem fast fashion, pro toho by second hand měl být jasnou volbou.

Co to ale samotný second hand je?

Co je to second hand

Second hand neboli doslova „druhá ruka“ je termín používaný v oblasti módy a spotřebního zboží pro označení zboží, které bylo již jednou použito a nyní je nabízeno k prodeji znovu. Jedná se o způsob nákupu, který se v posledních letech těší velké popularitě, jelikož je ekologicky šetrný a zároveň může být výhodný pro peněženky.

Počátky second hand obchodů sahají až do 19. století, kdy se začaly v Evropě a Americe objevovat obchody, které se specializovaly na prodej staršího šatstva. V té době byli tito prodejci běžně označováni jako „fardeláři“ a nabízeli převážně oblečení, které bylo již použité, ale v dobrém stavu.

Postupem času se tento způsob prodeje rozšířil i do dalších odvětví, jako jsou například knihy, nábytek, elektronika nebo kuchyňské potřeby. Dnes můžeme second hand obchody najít po celém světě a nabízí široké spektrum zboží.

Prodejci mohou své zboží získat různými způsoby – od dárců, kteří chtějí darovat použité věci, až po nákup zboží od distribučních center nebo na výprodejích. V některých případech mohou být v second hand obchodech nabízeny i nové kousky zboží, které z obchodů skončily jako nadbytečné zásoby. Nákup v second hand obchodech má několik výhod.

 • Nízká cena

Jednou z hlavních je určitě nižší cena zboží. Díky tomu, že se jedná o zboží již použité, je nabízeno za podstatně nižší cenu než to nové. To může být pro mnohé velká výhoda, jelikož mohou získat kvalitní zboží za rozumnější cenu.

 • Ekologie

Další výhodou je ekologický aspekt. Nákup v second hand obchodech pomáhá snižovat množství odpadu a šetří přírodní zdroje, protože se využívá již existujícího zboží namísto výroby nového. Tím se zároveň snižují emise CO2 do ovzduší, které jsou způsobovány výrobou nových výrobků.

 • Výběr

Dalším důvodem, proč se mnoho lidí obrací na nákup v second hand obchodech, je výběr zboží. Nabídka věcí v těchto obchodech je často široká a můžete zde najít unikátní kousky, které již nejsou dostupné v běžných obchodech.

 • Vintage nabídka

Mnoho lidí se také rádo vydává na honbu za vintage nebo retro věcmi, které dodávají jejich stylu osobitý nádech. V neposlední řadě se second hand obchody stávají také místem pro prodejce, kteří chtějí prodávat své staré věci a zároveň si přivydělat.

Mnoho z nich si výdělek z prodeje v second hand obchodech přímo nebo nepřímo spojují se sociálním přínosem, jelikož se tím podílí na udržení a rozvoji místní komunity a přispívají k využití zdrojů ve prospěch ostatních lidí.

V posledních letech se také vytvořila nová forma second hand obchodů – online prodeje. Tyto webové stránky umožňují jednoduché procházení nabídky a nákup věcí přímo z pohodlí domova. Tento způsob prodeje přináší výhodu, že můžete nakoupit zboží z různých second hand obchodů po celém světě. V současné době se second hand obchody staly nedílnou součástí módí a nákupních zvyklostí mnoha lidí.

Tak trochu jiné sekáče v Česku

V České republice je hned několik populárních „sekáčů“. Jaké to jsou?

 • Vinted.cz

Vinted.cz je tak trochu jiný sekáč. Jedná se o pěkný a přehledný web s širokou paletu aktivních účastníků, kteří tvoří nabídky i poptávky. To vlastně patří asi mezi jejich největší plus – velký počet aktivních lidí.

A díky tomu má Vinted.cz také nejširší a největší nabídku. Bohužel, jak se tak u velkých obchodů stává, kvantita začne časem převažovat nad kvalitou a může se stát, že domů dorazí košile o tři velikosti větší.

 • Mimibazar

Mimibazar.cz je takový typicky maminkovský server, kde každý nakupuje a každý prodává jako na jarmarku. Dá se zde sehnat snad vše za relativně rozumné ceny.

 • Unimoda.cz

Nabídka na Unimoda.cz obsahuje hodně značek. Navíc ceny jsou více než přijatelné a oblečení je možné si na čas u zarezervovat.

 • Brumla

Brumla.cz je přátelský eshop s oblečením i s velice přátelským prostředím. Ať už jde o oblečení pro nejmenší batolátka až pro předškoláky nebo školáky, tady je nabídka široká.

 • Online-sekac.cz

Online-sekac.cz je srovnatelný s mimibazarem v šířce a velikosti nabídky, ale o něco lepším a přehlednějším webem.

 • Secondhand-online.cz

Vkusný a přehledný web, tak to je Secondhand-online.cz. Šíře nabídky je ale spíše menší.

 • Emimino.cz

Emimino.cz není čistý sekáč, kombinuje v sobě obchod s oblečením pro ty nejmenší, poradnu pro maminky, fotogalerii, ale také třeba encyklopedii různých pojmů a rad, které mohou maminky využít.

Je velice užitečnou stránkou pro ty, kteří chtějí svým dětem trochu zpestřit život. U oblečení pro miminka je dobré, že z něj velice rychle vyrostou, takže se neobnosí tak rychle a kousky ze sekáče jsou téměř jako nové.

 • Moda-lucia.com

Velkým plusem moda-lucia.com je pěkná nabídka těhotenské módy, jako třeba těhotenských šatů a také nabídka bytového textilu.

Pokud se obáváte, že v second handu najdete pouze opotřebované a zastaralé věci, můžeme vás uklidnit. Mnoho second handů má přísné kritéria pro přijímání zboží a prodejci si dávají záležet na tom, aby nabízeli kvalitní a moderní zboží.

Také je možné najít nevyužité kousky z běžných obchodů, které si zkrátka nikdy neoblékli jejich původní majitelé. Nakupování v second handu je tedy nejen ekologické, ale také vám může ušetřit spoustu peněz a přinést zábavný a originální nákupní zážitek.

© 2024 MZ.cz | Nakódoval Leoš Lang