NÁVOD: Jak si začít vydělávat jako Youtuber?

Jak lze vydělávat na YouTube?

Dost bylo zdlouhavého povídání o tom, jaký je YouTube fenomén. Jdeme se podívat na to, jak z něj vytřískat YouTube money! Jako tvůrce videí můžete vydělávat tak, že povolíte, aby do nich YouTube umístil reklamu. Ty mají podobu spotů, textové reklamy, ale třeba i anket. Vy pak dostáváte peníze za to, že lidé na reklamu koukají a klikají. Společnost YouTube vám bude následně vyplácet celkem 55 % z čistých příjmů uznaných společností YouTube z reklam zobrazených nebo streamovaných službou YouTube.

Jak na AdSense účet?

Na natáčení obsahu pochopitelně potřebujete kameru a počítač, ale pokud chcete videa zpeněžit, potřebujete především AdSense účet. Registrace je jednoduchá a v účtu vyplňujete i číslo bankovního účtu, na který budete chtít peníze nechat vyplácet.

POZOR: Správně byste měli pro tuto formu výdělku mít živnostenský list (případně vlastní firmu). Pokud navíc nejste plátcem DPH, bude nutné stát se alespoň osobou identifikovanou k dani, protože YouTube vám bude vyplácet peníze z pobočky v Irsku. Zákony jsou zákony.

Po verifikaci účtu pak v administraci AdSense uvidíte veškeré statistiky, nastavení a další podrobnosti.

Aktivujeme zpěněžení

Jakmile máte založený YouTube kanál, natočené nějaké to video s pár zhlédnutími a máte AdSense účet, můžete aktivovat zpeněžení. Prakticky pouze stačí jít do Správce videí a zpeněžení aktivovat. Váš YouTube kanál se prováže s AdSense účtem. Vy pak už jen nastavíte, u kterých videí chcete reklamu mít a u kterých ne. Všechno je opravdu hodně jednoduché, stačí jen číst instrukce. Pokud všechno klapne, měli byste v sekci zpeněžení vidět něco jako tohle:

Pamatujte na to, že nemůžete přímo ovlivnit, jaké reklamy se budou ve vašich videích objevovat. Toto má pod kontrolou přímo YouTube. V praxi to ale většinou nevadí.

Kolik si můžete jako YouTuber vydělat?

Asi to nejdůležitější je vědět, kolik si jako YouTuber můžete vydělat. Příjem závisí na velkém množství faktorů. Záleží pochopitelně na typu reklam, obsahu videa, státu, ze kterého máte diváky atd.

Moje zkušenost je taková, že u českých videí vlastní tvorby (povídání, nějaké návody a další) mám za 1 zhlédnutí v průměru 1 halíř. Pak už je to jednoduchá matematika! Je to pochopitelně pouze orientační, ale většinou to tak nějak sedí.

Další peníze pochopitelně můžete mít díky příjmům ze spolupráce s různými firmami. Na to je však zapotřebí již mít stabilní sledovanost a dostatečný počet odběratelů (řádově aspoň desítky tisíc). Navíc komunikace s firmami je někdy dost zdlouhavá a vyčerpávající. Výhodou AdSense je tak to, že vydělávat můžete již od samého začátku. Navíc nemusíte nic řešit, prostě nahrajete video na YouTube a necháte ho žít vlastním životem

Jaká videa natáčet? Rozhoduje strategie a zkušenosti!

Pouze ve zkratce ještě probereme, co natáčet. Mezi oblíbené formáty patří hraní her (tzv. Let’s Play), tutorialy, pranky, rozbalování produktů (neboli unboxing) a v neposlední řadě i různé výzvy, ustálené formáty a také úplně obyčejné vlogy. Především u nich platí, že kvantita je důležitá.

Zjistili to například i ViralBrothers, kteří si pro vlogy založili samostatný YouTube kanál a prakticky každý den natáčí někdy i dost obyčejné věci. Navíc anglicky, což jejich diváckou obec značně rozšiřuje. Mají to v hlavě srovnané, nebo spíš tedy spočítané.

Jakmile budete mít k dispozici první čísla sledovanosti a uvidíte příjmy v AdSense, můžete začít přemýšlet nad tím, jaká videa natáčet. Ostatně i zmíněný Jirka Král se v jednom rozhovoru přiznal k tomu, že videa nenatáčí jen tak, ale s ohledem na předpokládané příjmy.

Cílem je mít co největší sledovanost, ale nezapomínejte na to, že na YouTube někdy kvalita až tak moc nerozhoduje. Můžete sice začít natáčet propracovaná videa plná efektů s dokonalým scénářem, ale budete je stříhat dva týdny a ve výsledku se nemusí chytit. Někdy prostě stačí zapnout kameru na mobilu a natáčet něco zajímavého.

Závěrem už jen dodám, že videa pro zpeněžení musí být vaše autorské dílo. Nemůžete nahrát na YouTube film a čekat, že váš účet nebude zablokován. Stejně tak si dávejte pozor na zvukovou stopu – správně byste měli používat pouze hudbu s licencí, která umožňuje vložení hudby do videa. YouTube umí rozeznat písničku ve videu velmi dobře a pokud si jí bude nárokovat umělec, stane se vaše video v lepším případě němé, v tom horším vám opět zablokují účet.

Na cestě mezi úspěšné YouTubery

Držím všem palce, YouTube může být doopravdy velmi zajímavým způsobem vydělávání peněz. Pokud vás tvorba videa baví a jste tak trošku exhibicionisti, tak neváhejte a zkuste to. Někteří zahraniční YouTubeři si vydělávají i desítky milionů korun ročně. Do nich mají i ti nejúspěšnější čeští YouTubeři hodně daleko, ale takových pár desítek tisíc korun měsíčně taky není k zahození, nebo ne?

© 2024 MZ.cz | Nakódoval Leoš Lang